14 تیرماه 1340

14 تیرماه 1340

پاسخ آرامش به اظهارات وزیر خارجه/تعرض به کویت نظم خاورمیانه را به هم می زند/جوانان آمریکایی از ما می پرسند هنوز شترسواری می کنید؟!/اعتراض دانشجویان/حضور دانشجویان در باشگاه شعبان بی مخ!/وام 15 میلیون دلاری آمریکا به ایران/برای جلوگیری از ترقی قیمت ها پول کم عرضه می شود/انحلال وزارت گمرکات و انحصارات/مشاطه های خارجی از ایران می روند/

پاسخ آرامش به اظهارات وزیر خارجه

احمد آرامش، که در زندان به سر می برد، در نامه ای نوشت: در روزنامه های عصر روز سه شنبه 13 تیر ملاحظه شد که جناب آقای وزیر امور خارجه در رد مطالب مصاحبه مطبوعاتی اخیر اینجانب، ضمن یک مصاحبه مطبوعاتی فرموده اند: «در دولت سابق هیچ گونه مذاکره ای در باب بی طرفی ایران صورت نگرفته و کمیته طرح ها و فکر هم ماموریتی درباره مسائل خارجی نداشته است».

 

در ادامه این نامه آمده است: شاید هر کس دیگر در این زمان به جای من قرار داشت و در این تابستان سوزان در بند جناب آقای دکتر امینی، نخست وزیر، گرفتار بود مسلما پرده دری های زیادی می کرد و به خیلی از صورت جلساتی که از بین رفتنی نیست اشاره می نمود و برای دفاع از خود حقایقی ابراز می داشت که باعث تنبه ملتی می گشت، ولی من با این که در توقیفم و با مرارت های فراوان دمساز، معذلک رنج خود و راحت یاران طلبیده و به خاطر مصلحت شخصیت های دیگری که عضویت کمیته موصوف را داشته اند و بخاطر خیلی مصالح دیگر گذشت کرده و دم فرو می بندم.

 

آرامش ادامه داد: ولی متحیرم کسانی که عضویت کمیته طرح ها و فکر را داشته اند و همه اظهارات و ابراز عقیده ها را به خاطر دارند و از وجود صورت مجلس مخصوصی هم که در این باره تنظیم گردیده با اطلاع می باشند درباره اظهارات جناب آقای وزیر امورخارجه چگونه قضاوت می نمایند. من مطمئنم که آنان مخصوصا جناب آقای ممتاز، وزیر سابق دادگستری، تصدیق می نمایند که سکوت من در این باره و با وضعی که فعلا من دارم تا چه حد با گذشت و فداکاری همراه است.

 

تعرض به کویت نظم خاورمیانه را به هم می زند

لرد هیوم، وزیرخارجه انگلیس، امروز اعلام کرد که تا روز پنجشنبه حداکثر نقل و انتقال قوای انگلیس به کویت پایان خواهد یافت و دیگر از آن به بعد نیروهای جدیدی به کویت اعزام نخواهد شد.

 

وی گفت: هدف انگلیس تمرکز چنان قوایی است که برای دفاع از استقلال کویت کافی باشد؛ بنابراین اعزام نیروهای بزرگتری ضرورت ندارد.

 

لرد هیوم اشاره کرد که اطمینان دارد پس از حوادث اخیر، استقلال کویت تامین شده است و گمان نمی کند بحران کویت به سایر مناطق خاورمیانه سرایت کند. به نظر او با اقدام فوری و قطعی انگلیس هر متجاوزی در خاورمیانه تصمیم خود را تغییر داده است.

 

وی متذکر شد: انگلیس با عراق اختلافی ندارد مگر آن که عراق به کویت تعرض کند؛ در آن صورت برای دفاع از استقلال کویت قوای انگلیس با نیروهای عراق روبرو خواهند شد. اگر استقلال کویت به خطر بیفتد و نابود شود، دیگر نظمی در خاورمیانه نخواهد بود.

 

گفتنی است جلسه اتحادیه عرب روز سه شنبه برای رسیدگی به تقاضای عضویت کویت با چهار ساعت تاخیر تشکیل شد. در این جلسه عراق عضویت کویت را در اتحادیه عرب وتو کرد.

 

جوانان آمریکایی از ما می پرسند هنوز شترسواری می کنید؟!

روزنامه اطلاعات در گزارشی نوشت: پس از ورود 207 نفر از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا، خبرنگار ما درصدد برآمد در مورد وضع تحصیلی و زندگی دانشجویان در آمریکا، عقیده دوستان آمریکایی آن ها در مورد ایران و نحوه مسافرت اخیر تحقیقاتی بنماید.

 

یکی از دانشجویان گفت: به طور متوسط اگر یک محصل در آمریکا ماهی 200 دلار خرج کند می شود معادل حقوق بیش از سه معلم ایرانی بعد از اضافات صورت گرفته، اما این پول مزد فقط 100 ساعت کار یک کارگر معمولی در آمریکا است؛ بنابراین پولی که در ایران با زحمت تهیه می شود کفاف دانشجویان را نمی دهد.

 

یک دانشجوی دختر دیگر نیز گفت: در آمریکا رفقای دانشجوی من ایران را سرزمین هزار و یک شب فرض می کنند و تمدن ما را مانند تمدن 30 الی 40 سال پیش فکر می کردند. یادم هست وقتی در یکی از مدارس در مورد ایران کنفرانس می دادم یکی از شاگردان پرسید: «آیا شما در خیابان های خود هنوز شترسواری می کنید؟» این سوال برای من خیلی ناراحت کننده بود و مدت ها طول کشید تا آن شاگرد را قانع کردم که نه این طور نیست.

 

اعتراض دانشجویان

صبح امروز تعدادی از دانشجویان طبق قرار قبلی در محوطه دانشگاه اجتماع کرده و نسبت به خودداری سفارت ایران در آمریکا از تمدید گذرنامه دو دانشجوی ایرانی به نام سیف پورفاطمی و قطب زاده اعتراض کردند.

 

نخست وزیر پیش از این گفته بود: دولت کمال محبت و رعایت را نسبت به دانشجویان دارد، ولی دولت نمی تواند نسبت به دانشجویی که به نام یک فرد ایرانی در خارج از کشور بر علیه رژیم مملکت اقدام می کند اغماض کند.

 

پیش از این، دانشجویی به نام علی محمد فاطمی طی نامه ای که در نیویورک تایمز منتشر شده گفته است: پشتیبانی ایالات متحده آمریکا از رژیم فعلی ایران اخلاقا غلط است. هیچ ناظر عادلی نمی تواند انکار کند که رژیم ایران فاسد است. تنها خاصیت این رژیم ضد کمونیست بودن آن است، ولی این خاصیت به تنهایی نمی تواند مجوز پشتیبانی دولت آمریکا از آن باشد.

 

این دانشجو افزوده بود: پشتیبانی از رژیم ایران نه تنها اخلاقا غلط است، بلکه از لحاظ مانع و رادع بودن توسعه کمونیست در ایران بی اثر است.

 

حضور دانشجویان در باشگاه شعبان بی مخ!

شب گذشته دانشجویانی که از آمریکا به ایران آمده اند به اتفاق خانواده خود در باشگاه [شعبان] جعفری حضور یافتند و با حضور وی برنامه های ورزشی اجرا شد!

 

وام 15 میلیون دلاری آمریکا به ایران

کار پرداخت قرضه 15 میلیون دلاری بانک صادرات و واردات آمریکا به مراحل پایانی خود رسیده است. پرداخت این وام برای امور عمرانی سازمان برنامه قبلا مورد موافقت بانک صادرات و واردات قرار گرفته است و اخیرا به علت احتیاجات سازمان برنامه درخواست تسریع در پرداخت آن شده است.

 

این وام به مبلغ 15 میلیون دلار می باشد و انتظار می رود تا روز شنبه در اختیار سازمان برنامه قرار گیرد.

 

اخیرا برای دریافت 12 میلیون ریال دیگر که قرار بود [توسط] صندوق وام های عمرانی آمریکا برای تجهیزات و ساختمان بندرعباس پرداخت شود اقداماتی شده است. سازمان برنامه به علت احتیاجات راهسازی موافقت صندوق وام های عمرانی آمریکا را جلب نموده است که مبلغ مزبور به مصرف کارهای راهسازی برسد.

 

برای جلوگیری از ترقی قیمت ها پول کم عرضه می شود

اطلاعات در گزارشی نوشت: یکی از موضوعات مهمی که در مذاکرات اخیر بازرگانان با وزیر بازرگانی مورد بحث قرار گرفت مسئله جلوگیری از ترقی قیمت ها بود. یکی از بازرگانان از وزیر بازرگانی سوال کرد با منع ورود قسمتی از کالاهای وارداتی چگونه می توان از ترقی قیمت ها جلوگیری کرد.

 

نظری که از طرف وزیر بازرگانی و سایر بازرگانان ابراز شد این بود که وضع موجود بهترین راه برای جلوگیری از ترقی قیمت ها است؛ زیرا زمینه کالاهای غیر ضروری و لوکس زیاد است و امکان ترقی قیمت آن ها ضعیف است. یک عامل مهم دیگر این است که پول کم عرضه می شود و کم عرضه کردن پول خود مانع افزایش قدرت خرید مردم و ازدیاد تقاضای خرید کالاهای لوکس و غیر ضروری است؛ از طرف دیگر در کشوری که نرخ بهره آزاد آن به طور متوسط 20 تا 24 درصد است، امکان ترقی قیمت بسیار ضعیف است؛ زیرا هیچ تاجر و صاحب کالایی قادر نیست زیر فشار نزول صدی 24 استقامت بکند و کالا را با حداقل یا حد متوسط بهره عرضه ندارد.

 

این گزارش می افزاید: «تنها استفاده ای که نرخ بهره در شرایط کنونی دارد همین است؛ البته این دلیل موجه بودن نرخ بهره نیست و نرخ بهره آزاد صدی 24 باشد، اما می تواند در شرایط فعلی عامل موثری در جلوگیری از بالا رفتن قیمت ها باشد».

 

در گذشته یکی از عوامل ترقی قیمت ها همین عرضه زیادی پول بود؛ پول در جریان را زیاد کردند در حالی که عوامل دیگر اقتصادی را در نظر نگرفتند؛ 700 میلیون تومان از ارزیابی مجدد پشتوانه اسکناس پول جدید عرضه کردند و در حدود 200 میلیون تومان هم چک تضمین شده که موجب تسریع گردش پول بود عرضه کردند؛ موجبات بالا رفتن قیمت ها فراهم شد. وقتی پول در دست مردم زیاد شد، باید به همان اندازه هم تولید اضافه می شد و چون نشد، به‌ناچار کالاهای وارداتی را افزایش دادند و قیمت ها هم در چنین شرایطی ترقی کرد.

 

انحلال وزارت گمرکات و انحصارات

دولت وزارت گمرکات و انحصارات را منحل کرد. در نتیجه انحلال این وزارتخانه، اداره کل گمرکات و بنادر و کشتیرانی به وزارت بازرگانی و ادارات غله و نان، قند و شکر و چای و دخانیات و شیلات به وزارت دارایی ملحق شدند.

 

مشاطه های خارجی از ایران می روند

محمدی، رئیس اداره سیاسی وزارت کشور، اظهار داشت: اخیرا عده ای از صاحبان آرایشگاه ها به وزارت کشور مراجعه و تقاضا کردند که اجازه ورود آرایشگر متخصص خارجی برای آرایشگاه های آنها داده شود. وزارت کشور اعلام می دارد که نه تنها اجازه ورود برای آرایشگرهای خارجی نخواهد داد، بلکه یادآور می شود که آرایشگران خارجی نیز که هم اکنون در تهران هستند پس از پایان یافتن مدت قانونی اقامت خود بایستی ایران را ترک کنند.

 

وزارت کشور عقیده دارد در تهران هم اکنون عده بسیاری آرایشگر ایرانی وجود دارند که تخصص خود را در خارجه گذرانده اند و روی این اصل احتیاجی به ورود آرایشگر خارجی به ایران دیده نمی شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.