11 تیرماه 1340

11 تیرماه 1340

وزارت گمرکات هر روز قیمت ها را اعلام می کند/وزارت گمرکات و انحصارات تقسیم می شود/استعفای مسعودی از ریاست هیئت مدیره انجمن مطبوعات/سفیر شوروی به تهران می آید/دستور به نیروی دریایی ایران/شیخ بحرین به لندن رفت/تظاهرات دانشجویان ایرانی علیه سفیر ایران در لندن/رئیس سابق شهربانی اطلاعاتی در اختیار بازپرس گذاشت/درهای سوپرمارکت بسته شد/دولت صرفه جویی کند/در مصاحبه سوم می گویم!

وزارت گمرکات هر روز قیمت ها را اعلام می کند

شهرداری تهران به عنوان آزمایش، برای تره بار و میوه نرخ رسمی تعیین نمی کند و از این پس نرخ تره بار و میوه در میدان ها با توجه به قانون عرضه و تقاضا معین خواهد شد؛ به این ترتیب و از روز اعلام آزادی نرخ ها همه روزه بارفروشان به اتفاق مامورین شهرداری مقیم میدان ها قیمتی را که بنا به مقتضیات بازارهای روز در میدان معلوم می شود به صورت نرخ روز اعلام و آن را در صورت مجلس و صورت حساب های خریداران منظور می نمایند. چون این نرخ در میدان معین می شود، طبعا برای همه مردم اطلاع از آن ممکن نبوده و در این چند روز اخیر عده ای از خریداران و مخصوصا بانوان به شهرداری اطلاع داده اند که به علت عدم آگاهی از نرخ روز اغلب اقلام تره بار و میوه در مغازه ها گران تر از نرخ مقرر میدان فروخته می شود و چون قسمت عمده خرید خانه های تهران به وسیله بانوان انجام می گیرد، بدین لحاظ موضوع از طرف سازمان های زنان نیز در شهرداری تهران تعقیب گردید.

 

امروز مامورین اداره خواربار ماموریت یافتند که نرخ تره بار و میوه را همه روز صبح و قبل از ساعت نه به اداره رادیو تسلیم نمایند تا نرخ کلیه تره بار و میوه و سایر نیازمندی های منازل تهران که همه روزه صبح به وسیله بانوان خانه دار خریداری می گردد در برنامه مخصوص بانوان رادیو اعلام گردد.

 

شهرداری تهران امروز از کلیه بانوان خانه دار درخواست کرد با توجه به نرخی که از رادیو اعلام خواهد شد اجناس را به قیمت روز خریداری نمایند.

 

وزارت گمرکات و انحصارات تقسیم می شود

نخست وزیر در بازدید خود از وزارت گمرکات و انحصارات اعلام داشت که گمرک و بنادر ضمیمه وزارت بازرگانی می شود.

 

صبح امروز جهانگیر آموزگار، وزیر بازرگانی، در دفتر سابق وزیر گمرکات حضور یافت و با غفار نصیری، مدیرکل گمرک، مذاکراتی در اطراف اداره کل گمرک به عمل آورد.

 

وزیر بازرگانی مایل است علاوه بر حوزه وزارتی وزارت بازرگانی، ادارات مختلف آن را نیز به ساختمان وزارت گمرکات منتقل کند، ولی فعلا این امر با مشکل کمی جا در ساختمان جدید مواجه است.

 

پیش از این قرار بود تصویب نامه انتقال ادارات کل گمرک و بنادر به وزارت بازرگانی در هیئت دولت تصویب شود، اما این امر به علت روشن نشدن وضع ساختمان و مسائل دیگر ممکن نشد و قرار شد بهنیا، وزیر دارایی و سرپرست وزارت گمرکات، با جهانگیر آموزگار، وزیر بازرگانی، مذاکراتی به عمل آورند و پس از حل و فصل مسائل، طرح تصویب نامه را تنظیم کنند و تسلیم هیئت وزیران نمایند.

 

استعفای مسعودی از ریاست هیئت مدیره انجمن مطبوعات

عباس مسعودی، مدیر روزنامه اطلاعات، طی نامه ای که به عنوان هیئت مدیره انجمن مطبوعات ایران ارسال داشته استعفای خود را از سمت ریاست هیئت مدیره انجمن اعلام کرده است.

 

عباس مسعودی در این نامه که صبح امروز به مرعشی، رئیس دبیرخانه انجمن، تسلیم گردید خاطرنشان ساخته است که به علت اشتغال دائم در کار اداره نشریات اطلاعات، متاسفانه آن طور که مورد نظر و علاقه وی بوده قادر به انجام وظیفه خویش در هیئت مدیره انجمن نمی باشد.

 

سفیر شوروی به تهران می آید

پکوف، سفیر کبیر شوروی، هفته آینده به تهران مراجعت خواهد کرد. روز جمعه گذشته از طرف عبدالحسین مسعود انصاری، سفیر کبیر ایران در مسکو، میهمانی شامی به افتخار پکوف داده شد و قرار بود سفیر شوروی در این هفته به سوی تهران حرکت کند، ولی به علت کسالت همسرش بازگشت وی به ایران یک هفته به تاخیر افتاد.

 

دستور به نیروی دریایی ایران

خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به اخبار ایران، درباره تظاهرات مردم شیخ نشین های خلیج فارس علیه قاسم، نخست وزیر عراق، اعلام کرد: زنان کویتی در حالی که چادرهای سیاه بر سر داشتند، به تظاهرکنندگان ملحق شدند و همراه آن ها علیه قاسم شعار دادند. تظاهرکنندگان عکس های امیر کویت و پادشاه ایران، ملک حسین، پادشاه اردن، و ملک سعود، پادشاه عربستان، را در دست داشتند.

 

در بحرین هزاران ایرانی بر له کویت تظاهرات کردند. آن ها فریاد می زدند: «بحرین متعلق به ایران است»، «بحرین جزء لایتجزای ایران می باشد»، «ارتش ایران باید از ما در برابر ادعای قاسم حمایت کند».

 

طبق گزارش هایی که از آبادان به تهران رسیده، مرزهای عراق و کویت مسدود گردیده، اما مسافرت از راه هوا بین کویت و آبادان حالت عادی دارد.

 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: به نیروی دریایی ایران دستور داده شده است از کشتی های بازرگانی که از آبادان به کویت می روند حفاظت کنند.

 

خبر دیگر این که هواپیماهای حامل سربازان عربستان سعودی در کویت فرود آمدند. تاکنون 700 سرباز انگلیسی، چندین هواپیمای جت و 14 تانک وارد کویت شده است. محله عراقی های ساکن کویت را نیز شرطه های کویتی محاصره کرده اند.

 

از سوی دیگر مردم کویت با ارائه شناسنامه اسلحه می گیرند و دیروز سربازان انگلیسی در مرز کویت و عراق چهار اتومبیل جیپ عراقی را که به خاک کویت تجاوز کرده بودند با سرنشینان دستگیر کردند.

 

شیخ بحرین به لندن رفت

سلیمان آل خلیفه، شیخ بحرین، ظهر امروز از آتن وارد رم شد. شیخ بحرین بعدازظهر امروز رم را به قصد لندن ترک خواهد گفت.

 

اطلاعات در این زمینه نوشت: قطعا مسافرت شیخ بحرین به لندن به عنوان سفر یک شخص عادی تلقی می شود؛ زیرا [طبق] نظر ملت و دولت ایران، مذاکره درباره بحرین هرچه باشد باید به اطلاع و از طرف دولت ایران انجام گیرد و در غیر این صورت مورد اعتراض شدید ملت ایران خواهد بود.

 

تظاهرات دانشجویان ایرانی علیه سفیر ایران در لندن

یونایتدپرس گزارش داد: امروز دانشجویان ایرانی مقیم لندن علیه محسن رئیس، سفیر کبیر ایران در بریتانیا، دست به تظاهرات زدند.

 

تظاهرکنندگان نسبت به احضار عده زیادی از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا اعتراض کردند. در این تظاهرات هیچ حادثه سوئی اتفاق نیفتاد.

 

رئیس سابق شهربانی اطلاعاتی در اختیار بازپرس گذاشت

سرتیپ امیرانصاری و سرتیپ اختیار، که از طرف بازپرس دیوان کیفر احضار شده بودند، در محضر بازپرس احضار شدند.

 

ساعت هفت صبح امروز ابتدا سرتیپ امیرانصاری، رئیس سابق شهربانی، به دیوان کیفر آمد و نیم ساعت بعد نیز تیمسار سرتیپ اختیار به دیوان کیفر آمد.

 

اول وقت امروز بیگدلی، بازپرس پرونده شرکت واحد، در دیوان کیفر توضیحاتی از تیمسار سرتیپ امیرانصاری درباره شرکت واحد گرفت و ساعتی بعد نامبرده از بازپرسی خارج شد و بازپرس، تحقیقات خود را از تیمسار سرتیپ اختیار شروع کرد.

 

درهای سوپرمارکت بسته شد

از امروز درهای سوپرمارکت (فروشگاه های بزرگ خواربار) که برای ایجاد آن شهرداری و عده ای از اصناف شرکت کرده بودند بسته شد. فروشگاه سوپرمارکت اکنون به وسیله هیئت تصفیه اداره می شود و این هیئت مشغول پرداخت دیون و مطالبات شرکت می باشد.

 

شهرداری تهران در این شرکت دو میلیون تومان سرمایه گذاشته بود. این سرمایه تا به حال مسترد نشده، بر سر این کار بین شهرداری و اصناف اختلافاتی بروز کرد و کار به دخالت مقامات قضایی کشید.

 

امروز یک مقام مالی شهرداری گفت: هنوز سرمایه شهرداری از طرف هیئت تصفیه پرداخت نگردیده. این مقام افزود که گویا این هیئت قسمت عمده این سرمایه را برای پرداخت به شهرداری به حساب بانک ریخته است.

 

محل فروشگاه سوپرمارکت متعلق به شهرداری تهران است و سابقا این محل از طرف شهرداری به اجاره واگذار می شد و اجاره کنندگان با نصب چرخ فلک و سایر وسایل تفریح، مردم را در این باغ سرگرم می کردند. امروز شهردار تهران گفت: پس از تخلیه محل فروشگاه، این باغ به پارک زیبایی تبدیل خواهد شد تا مردم تهران بتوانند از صفای آن استفاده کنند. مقامات شهرداری در مورد این که شهرداری تهران با سرمایه اخیری که از فروشگاه مسترد خواهد شد دست به احداث فروشگاه جدیدی خواهد زد یا نه سکوت کرده اند.

 

دولت صرفه جویی کند

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود نوشت: دیروز تحت عنوان «دولت بزرگترین مستاجر کشور است» ارقامی جالب توجه از مزایا، اضافه کار، پاداش ها، فوق العاده ها، هزینه سفرها، اعتبارات سری دولت، هزینه خرید و نگاهداری اتومبیل های دولتی و اجاره خانه هایی که در اختیار سازمان های دولتی است چاپ شده است که اگر دولت بتواند جلوی نصف این مخارج را هم بگیرد، بودجه عمومی مملکت موازنه پیدا می کند.

 

در ادامه این یادداشت آمده است: گفته می شود بودجه واقعی کشور بین 200 تا 250 میلیون تومان کسری دارد و طبق ارقامی که از بودجه سال گذشته استخراج شده بود در سال 1339 در حدود 282 میلیون تومان مجموع مزایای کارمندان دولت از جمله پاداش ها، اضافه کارها، هزینه سفر، فوق العاده بدی آب و هوا و از این قبیل بوده است که وزارت دارایی جلوی بسیاری از این ارقام را گرفته و در مقام آن است که باید پرداخت ها را بر ماخذ حقوق و رتبه تعیین کند که اگر این عمل بدون تبعیض و اعمال نفوذ و رعایت حق و انصاف و عدالت پیش برود ممکن است این رقم به نصف مبلغ پرداختی سال گذشته تقلیل پیدا کند.

 

در این یادداشت به عنوان نمونه بر موارد زیر تاکید شده است:

  • اعتبار خرید اتومبیل های دولتی و سایر وسایل نقلیه و مخارج نگاهداری آن 53 میلیون تومان در بودجه سال پیش منظور شده که اگر نصف آن هم صرفه جویی شود قابل توجه است.
  • در بودجه سال گذشته 35 میلیون تومان کرایه محل برای سازمان ها و دستگاه های مختلف دولت پرداخت شده و 50 میلیون تومان اعتبارات سری دولت بوده و اعتباری در حدود 147 میلیون تومان هزینه های پیش بینی نشده در بودجه گذاشته شده که اگر همه این ارقام را جمع کنیم و نصف آن صرفه جویی شود دولت کسر بودجه نخواهد داشت.

نویسنده نتیجه گرفته است: موازنه دخل و خرج مملکت از راه صرفه جویی و جلوگیری از مخارج زائد و تشریفاتی، خود یکی از عوامل موثر پایین آمدن هزینه زندگی است که دولت دکتر امینی در این راه می کوشد و می خواهد بار سنگین و طاقت فرسای هزینه زندگی را از دوش مردم بردارد.

 

در مصاحبه سوم می گویم!

احمد آرامش امروز هنگام خروج از اتاق دادستان، خطاب به وی گفت: گناه من این بوده است که گفته ام یوجین بلاک، لیلیانتال و کلاب شریک هستند و حال این که این یک صدم آن چیزی است که می دانم و بقیه را برای مصلحت کشور ابراز نکرده ام، ولی این طور معلوم می شود که دولت اصرار دارد تمام مطالب را در مصاحبه مطبوعاتی سوم یا در دادگاه بگویم!

 

وی ادامه داد: من باندی را که برای بلع وجوه سازمان برنامه تشکیل شده است معرفی خواهم کرد و خواهم گفت چگونه چند نفر یک کمپانی تشکیل داده و برنامه ای تنظیم کرده اند که تا آخر دوره قرارداد کنسرسیوم، آن چه پول نفت به ایران می رسد حیف و میل بشود و یا هر روز کاسه گدایی به‌دست گرفته به دریوزگی برویم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.