8 تیرماه 1340

8 تیرماه 1340

انعکاس بازداشت آرامش در خبرگزاری های خارجی/جمع آوری زباله در تهران ماشینی می شود/امینی: بر اثر سیاست های غلط گذشته بین مردم شکاف افتاده است/درخواست صد میلیون دلاری ایران از آمریکا!

انعکاس بازداشت آرامش در خبرگزاری های خارجی

یونایتدپرس در گزارشی به بازداشت آرامش پرداخت و نوشت: احمد آرامش سومین وزیر کابینه مهندس شریف امامی است که در زمان دولت حاضر توقیف شده اند. وی 53 سال دارد و در یزد به دنیا آمده است. آرامش در ابتدای خدمت، کارمند وزارت راه بود و پس از چندی به ریاست حسابداری بنادر شمال منصوب شد، در سال 1318 به کفالت و ریاست طرق و شوارع شهسوار تعیین گردید، در سال 1320 به وزارت پیشه و هنر منتقل و به ریاست حسابداری کارخانجات آن وزارتخانه منصوب شد، سپس به سمت مدیرکل وزارت پیشه و هنر انتخاب گردید. بالاخره در سال 1324 به معاونت وزارت بازرگانی و پیشه و هنر و سپس در سال 1325 در کابینه قوام السلطنه به وزارت کار و تبلیغات رسید.

 

پس از آن که حزب دمکرات قوام اقتدار خود را از دست داد، آرامش نیز خانه نشین شد تا آن که پس از چندین سال مجددا با نوشتن مقالاتی پیرامون سیاست خارجی در بعضی مجلات، نام وی بر سر زبان ها افتاد. از طرف مجلس هیجدهم، آرامش به عضویت هیئت نظارت سازمان برنامه انتخاب شد و در این پست بر اثر اختلاف نظر با ابتهاج نتوانست به کار ادامه دهد، تا پیش از روی کار آمدن کابینه شریف امامی، هرچند یک بار گفت و گو از فعالیت های جدید آرامش به میان می آمد و شریف امامی، برادر خانم آرامش، وی را به کار دعوت کرد و به سمت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه وارد کابینه شد.

 

آرامش با طرح گزارشاتی در خصوص سازمان برنامه در مجلس بیستم و اعلام این که سازمان مزبور به وظایف خود عمل نکرده است بار دیگر انظار عموم را به اقدامات خود متوجه ساخت. با کناره گیری دولت شریف امامی و انحلال مجلس بیستم، رسیدگی به این گزارشات جنبه فوری خود را از دست داد، ولی آرامش ضمن دو مصاحبه مطبوعاتی بار دیگر بحث مزبور را زنده کرد و سخنگوی دولت نیز در جواب اظهارات آرامش گفت: اگر ایشان ایرادی دارند، دو کلمه اعلام جرم کنند تا دولت آن را تعقیب نماید.

 

آرامش با گروهی به نام ترقیخواهان همکاری دارد که هنوز فعالیت آن ها علنی نشده، ولی رسما اعلام موجودیت کرده اند.

 

علی امینی، نخست وزیر، درباره بازداشت آرامش گفت: آرامش را هم مثل آزموده به خاطر اظهاراتی که کرده است توقیف کردیم. یکبار دیگر هم گفته بودم که هر کس ایجاد تشنج کند و آرامش کشور را بر هم بزند تحت تعقیب قرار می گیرد.

 

جمع آوری زباله در تهران ماشینی می شود

امروز مامورین امور شهر شهرداری تهران در مورد جمع آوری زباله های شهر تهران اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران قرار دادند. مردم تهران از وضع جمع آوری زباله در برخی از محلات تهران ناراضی هستند. انباشتن زباله در خیابان ها و کوچه های تهران مورد گله و شکایت ساکنین محلات تهران است. گو این که در همه نقاط تهران نمی توان ناراحتی را از میان برد، ولی با اقداماتی که از طرف شهرداری به عمل آمده در چند خیابان و من جمله در خیابان سعدی، انباشتن زباله در وسط خیابان موقوف گردیده است.

 

مامورین اداره امور شهر امروز اظهار داشتند که کامیون های زباله کش جدید شهرداری که از انگلیس خریداری شده وارد خرمشهر گردیده و حداکثر تا یک ماه این وسایل به تهران حمل شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اکنون در حدود برزن های دوازده و سیزده، جمع آوری زباله به وسیله ماشین انجام می گیرد و پس از آماده شدن کلیه وسایل خریداری شده امور شهر شهرداری در نظر دارد در سراسر تهران و تا حدودی که وضع کوچه ها و خیابان ها اجازه می دهد جمع آوری زباله را ماشینی بکند.

 

امینی: بر اثر سیاست های غلط گذشته بین مردم شکاف افتاده است

علی امینی، نخست وزیر، در اجتماع واردکنندگان و فروشندگان دارو گفت: متاسفانه شنیده می شود که طبابت هم جنبه تجارت پیدا کرده و تمام این عوامل وضع نامناسبی برای طبقات پایین به‌وجود آورده است. در اجتماع ما که طبقه بالا مرفه است باید این طبقه طوری رفتار نکند که به طبقه پایین اجحاف و تحمیل بشود.

 

وی افزود: قدر مسلم این است که ما باید حسن تعاون را در طبقه بالا به‌وجود آوریم؛ زیرا هر چه طبقه پایین در فشار باشد، طبقه بالا بیشتر ناراحت خواهد شد.

 

نخست وزیر گفت: تاکنون چون همکاری مداوم بین دولت ها و مردم نبود و یا کم بود، در اجرای این گونه برنامه ها توفیق حاصل نشده است و بنده امیدوارم که این دولت در این قسمت توفیق حاصل کند.

 

امینی گفت: بنده اساسا معتقد نیستم که طبقات را به رخ هم بکشیم، ولی در این اوضاع احوال مجبوریم که این کار را بکنیم. در اثر سیاست غلط گذشته میان طبقات مردم شکافی پیدا شده که باید این شکاف را هر چه زودتر از بین ببریم. یک قسمت از تصمیمات خلق الساعه یا غلط، یک طبقه متمتع به‌وجود آورده و طبقه پایین را سخت گرفتار کرده و روز به روز فشار بر روی این طبقه زیاد شده است.

 

امینی با بیان این که «آن چه می گویم قضاوت نیست حکایت است» افزود: می گویند آقایان دکتر با داروفروش ها تبانی می کنند و داروهایی به مریض می دهند که موثر نباشد و اگر این صحیح باشد که بین داروفروش و طبیب تبانی وجود دارد، باید گفت فساد بالاتر از این نمی شود. از این جهت از آقایان می خواهم که این فقدان اخلاقی را از بین ببرند.

 

درخواست صد میلیون دلاری ایران از آمریکا!

یونایتدپرس گزارش داد: امروز جولیوس هولمز، سفیر آمریکا در ایران، با نخست وزیر این کشور، دکتر علی امینی، ملاقات کرد و مدت یک ساعت و نیم درباره نیازمندی های اقتصادی و مالی ایران مذاکره نمود.

 

محافل مطلع اظهار داشتند که ایران از آمریکا اعتباری به مبلغ صدمیلیون دلار درخواست کرده است. محافل دولتی تهران به مقامات آمریکایی اظهار داشته اند که اگر آمریکا چنین اعتباری به ایران بدهد، ایران قادر خواهد بود اقتصاد سالمی برای خود ایجاد کند و اگر امریکا اعتبار مزبور را ندهد، ایران با ورشکستگی روبه‌رو خواهد شد.

 

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داد دکتر امینی، نخست وزیر ایران، طی مصاحبه با نماینده این خبرگزاری وجود پیشنهادات کمک اقتصادی شوروی برای ایران را که در اوایل هفته از طرف برخی شخصیت های ایرانی از جمله آرامش، وزیر دولت سابق، عنوان شده بود اکیدا تکذیب کرد.

 

امینی معتقد است که بعضی از این افراد آلت فعل شوروی ها هستند، وگرنه چرا خود شریف امامی که با شوروی ها مذاکره داشته ساکت مانده است؟ در بین مدارک دولت سابق هیچ گونه آثاری از این پیشنهادات عنوان شده شوروی مشهود نیست. ضمن عطف به تجربیات بی نتیجه اخیر پاکستان، دکتر امینی نسبت به پیشنهادات کمک های اقتصادی شوروی اصولا خوشبین نمی باشد. درباره کمک های اقتصادی امریکا به ایران دکتر امینی برای نخستین بار اعلام داشت: 40 میلیون دلار وام برای کارهای عمرانی سازمان برنامه که مدتی قبل توافق شده بود در روزهای اخیر عملی شده و در نتیجه وضع ارزی ایران رو به بهبود است و امکان ادامه برنامه های عمرانی تامین گشته است. امینی افزود که هر دینار از این اعتبارات به مصرف صحیح خواهد رسید و متحمل هیچ گونه حیف و میل نخواهد شد.

 

امینی جداً تبلیغات دائر بر این که کمک های آمریکا قیودی برای امکان مداخله در امور ایران یا سلطه بر ایران را در بردارد تکذیب کرد!

 

در مورد اصلاحات ارضی امینی گفت: این یک طرح ایرانی است که از ابتکار شاهنشاه ایران الهام گرفته و ضرورت اجتناب ناپذیر مدنیت کنونی ما است. شایعات دائر بر این که اصلاحات ارضی در اثر فشار آمریکا صورت می گیرد تا درنتیجه کاهش محصولات کشاورزی ایران، دولت این کشور مجبور به خرید مازاد محصولات کشاورزی آمریکا گردد کاملا نامربوط است؛ چه در سال جاری هیچ گونه کاهش در تولیدات کشاورزی پیش نخواهد آمد و برای دوره اجرای اصلاحات ارضی طرح هایی تهیه شده که مسلما تولید را افزایش خواهد داد.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.