7 تیرماه 1340

7 تیرماه 1340

احمد آرامش دستگیر شد/تمرکز واحدهای مسلح کویت در مرز عراق/وزیر فرهنگ خطاب به دانشجویان: بیایید اینجا عدالت برقرار کنید/هزینه هایی که باید ایران پرداخت کند

احمد آرامش دستگیر شد

وزیر مشاور و مدیرعامل سابق سازمان برنامه به اتهام اقدام بر ضد امنیت ملی و ایجاد تشویش و ناراحتی بین مردم بازداشت شد.

 

نیروهای امنیتی احمد آرامش، وزیر مشاور کابینه سابق ایران، را به اتهام اقدام بر ضد امنیت و ایجاد ناراحتی در میان مردم به وسیله تبلیغات دستگیر کردند.

 

روز دوشنبه آرامش در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که دولت شریف امامی، نخست وزیر سابق که وی نیز در آن عضویت داشت، به علت تحریکات دول خارجی سقوط کرد.

 

آرامش گفت: علت آن که دولت شریف امامی را به برکناری مجبور ساختند این بود که وی می خواست ایران را بی طرف کند و از سنتو خارج شود. آرامش گفت که تمام وزارت خانه های ایران و سازمان اقتصادی بازرگانی و عمرانی تحت کنترل آمریکایی ها است.

 

آرامش که سابقا مدیرعامل سازمان برنامه بود گفت: روس ها به ایران در دولت شریف امامی پیشنهاد کمک فنی داده بودند. روس ها همچنین پیشنهاد کرده بودند که به ایران برای استخراج نفت آن کمک دهند و صد درصد منافع را به ایران واگذارند. آرامش از نظریه مبنی بر همکاری نزدیک تر ایران و شوروی دفاع کرد.

 

تمرکز واحدهای مسلح کویت در مرز عراق

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: عبدالعزیز حسن، مدیر فرهنگ کویت که برای طرح درخواست عضویت کویت در اتحادیه عرب به قاهره آمده است، امروز اظهار داشت: در پی اعلام حالت فوق العاده در کویت، به واحدهای ارتش کویت دستور داده شده است به مرز عراق عزیمت کنند و در صورت تجاوز قوای آن کشور به دفاع بپردازند.

 

خبر دیگر این که روزنامه «الفجر الجدید» ارگان نیمه رسمی ژنرال عبدالکریم قاسم، نخست وزیر عراق، ضمن اشاره به پیامی که قاسم برای شیخ کویت ارسال داشته است می نویسد: نبرد برای آزاد ساختن بحرین و تمام شیخ نشین های عربی خلیج فارس آغاز شده است.

 

وزیر فرهنگ خطاب به دانشجویان: بیایید اینجا عدالت برقرار کنید

درخشش، وزیر فرهنگ، در اجتماع دانشجویانی که تازه به میهن بازگشته اند گفت: در گذشته وضع عمومی اعزام محصل به خارج خوب نبود. به خوبی یادم هست دانشجویانی را که در زمان اعلیحضرت فقید به خارج می فرستادند از همین خیابان وزارت فرهنگ عبور می دادند و من در آن موقع در پیاده رو ایستاده و به آن ها تماشا می کردم، ولی امروز ما در کشورهای خارج در حدود 15 هزار دانشجو داریم. همین دانشجویان وقتی به ایران برگشتند متخصصینی هستند که می توانند ایران را بهشت برین کنند.

 

درخشش با انتقاد از اظهارات دانشجویانی که می گویند در ایران کار و پول نیست، درنتیجه بر نمی گردیم گفت: محصلی که در این خاک پرورش یافته حق ندارد این حرف را بزند و گذشته از آن، اگر در این جا عدالت نیست، شما بیایید عدل برقرار کنید؛ عدالت را آن 80 درصد دهقان که نمی تواند به وجود آورد.

 

وی ادامه داد: تمام رجال طراز اول جهان اول در خارج از مملکت خود تحصیل کرده اند و قدم به خاک میهن خود گذاشته اند و آن را اصلاح کرده اند.

 

هزینه هایی که باید ایران پرداخت کند

امروز در شرکت های عامل نفت گفته شد که کلیه مخارج لوله کشی نفت از گچساران به خارک و ایجاد تاسیسات بندری خارک برای تحویل نفت به کشتی های نفتکش برعهده شرکت ملی نفت و در حقیقت دولت ایران خواهد بود.

 

روزنامه اطلاعات در این زمینه نوشت: در ابتدا این طور شایع شده بود که کلیه این مخارج بر عهده شرکت های عامل نفت خواهد بود. اخیرا نیز که چند روزنامه صبح نوشته بودند که نیمی از این مخارج بر عهده ایران گذاشته شده است با تعجب شدید روبرو گردید و اظهار نظر شد که کنسرسیوم دبه کرده است!

 

طبق ماده ای از قرارداد ایران و کنسرسیوم، کلیه تاسیسات نفتی که از طرف شرکت تصفیه نفت (تصفیه نفت در آبادان) به وجود آید 85 درصد مخارج آن بر عهده شرکت های عامل و 15 درصد آن به عهده شرکت ملی نفت ایران است؛ به همین جهت از 3 میلیون لیره ای که برای تکمیل و تغییر تاسیسات پالایشگاه آبادان به منظور بهره برداری از حداکثر امکانات پالایشگاه می شود 15 درصد را شرکت ملی نفت می دهد و 85 درصد را شرکت های عامل نفت پرداخت خواهند کرد، ولی در مورد تاسیساتی که  در حوزه شرکت اکتشاف و تولید (اکتشاف و استخراج) می شود کلیه مخارج بر عهده ایران است و ایران باید آن را ده‌ساله بپردازد.

 

طبق اظهار این مقام کنسرسیوم نفت، تمام 33 تا 37 میلیون لیره ای (که تقریبا معادل 700 میلیون تومان است) که بابت لوله کشی از گچساران به خارک داده شده ده‌ساله از مبلغ کل عواید ایران از نفت، که اخیرا به سالی 101 میلیون لیره بالغ شده، کسر خواهد گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.