6 تیرماه 1340

6 تیرماه 1340

اعلام حالت فوق العاده در کویت/بقایی به دو سال زندان محکوم شد/ایران پیشنهاد متقابلی تسلیم کنسرسیوم می کند/خیابان های سعدی و فردوسی دو طرفه می شود/روزهایی که بحرین جزء لاینفک ایران بود/سیاست غرب «ورشکست کن، وام بده و حکومت کن» است/چیزی دستگیر دهقان نخواهد شد

اعلام حالت فوق العاده در کویت

گزارش های رسیده از کویت حاکی است در سراسر این کشور تازه استقلال یافته، تظاهراتی بر ضد قاسم انجام شده است و تظاهرکنندگان شعار می دادند: برای دفاع از میهن اسلحه بگیریم.

 

انگلیس طبق قرارداد خود در صورت لزوم از کویت دفاع خواهد کرد. بهای سهام نفتی خاورمیانه در بورس لندن نیز تقلیل یافته است.

 

خبر دیگر این که رئیس ستاد ارتش عراق به سرلشکر قاسم اطلاع داده است که ارتش عراق برای اجرای منظور قاسم و تصرف کویت آماده است. عربستان سعودی و اردن نیز از کویت پشتیبانی کردند و روزنامه های دمشق از قاسم انتقاد کردند.

 

بین کویت و انگلیس مذاکرات محرمانه ای آغاز شده است. دولت انگلیس در بحرین و عدن و سایر نواحی خلیج فارس به اندازه کافی نیرو دارد تا از حملات احتمالی به خاک کویت جلوگیری کند.

 

بقایی به دو سال زندان محکوم شد

در آخر وقت امروز، رای دادگاه درباره مظفر بقایی صادر شد. جلسه مشاوره هیئت دادرسان دادگاه چهار ساعت طول کشید.

 

ساعت دو بعدازظهر جلسه مجدد دادگاه تشکیل و رای قرائت شد. به موجب این رای دادگاه درباره آقای دکتر بقایی اتهامات مربوط به اهانت به رئیس مملکت، اعلامیه سی تیر، قتل رزم آرا و تبعید به زاهدان را وارد ندانست و بدون توجه به این قسمت ها در مورد اعلامیه وی خطاب به افسران، او را به دو سال زندان تادیبی با احتساب ایام بازداشت قبل محکوم کرد.

 

پس از اعلام رای دادگاه، یکی از وکلای مدافع بقایی به او گفت: تقاضای تجدید نظر کنید و بقایی جواب داد: دو سال محکومیت کم است چه تجدید نظری؟

 

ایران پیشنهاد متقابلی تسلیم کنسرسیوم می کند

نامه کنسرسیوم و پیشنهادهایی که گفته می شود ضمن آن به ایران داده شده در وزارت دارایی و شرکت ملی نفت تحت بررسی است. هنوز مقامات رسمی از اظهار صریح در مورد مفاد آن خودداری می کنند.

 

امروز در محافل نفتی شایع شده بود که ممکن است برای مذاکره و توافق در مورد بهای نفت تصفیه شده و سهم ایران از این بابت نمایندگانی از طرف شرکت های عامل نفت به ایران بیاید و یا هیئتی از طرف ایران به لندن برود.

 

همین محافل می گویند: برای تعیین بهای نفت تصفیه شده و سهم ایران در سال جاری قراری بین ایران و کنسرسیوم وجود ندارد؛ به همین جهت کنسرسیوم به دولت ایران پیشنهاد کرده است که چون فعلا برای تعیین اضافه بهای نفت تصفیه شده نسبت به نفت خام ملاکی وجود ندارد، لذا ملاک اضافه بها همان 5 درصدی است که در قرارداد کنسرسیوم ذکر شده است.

 

در حالی که در سال های 1958 ـ 1959 و 1960 ضمن توافق هایی که بین ایران و کنسرسیوم نفت به عمل آمده اضافه بهای نفت تصفیه شده از 5 درصد به 8 درصد و ده درصد و 12 درصد رسید و آخرین توافق که 12 درصد بود مربوط به سال 1960 بود که مدت آن پایان یافت.

 

امروز گفته می شد که ایران این پایه را نخواهد پذیرفت و برای تعیین بهای عادلانه نفت تصفیه شده باید مذاکره شود و اساسی که منافع ایران را تامین کند گذاشته شود.

 

در شرکت های عامل نفت امروز گفته می شد که کنسرسیوم در نظر دارد بهره برداری از تصفیه خانه آبادان را به حداکثر ممکن برساند و تولید آن را به 15 درصد افزایش دهد. تولید فعلی پالایشگاه آبادان در حال حاضر 335 هزار بشکه است.

 

ظاهرا نظر این است که تقلیل درآمد ایران از بهای نفت تصفیه شده از طریق افزایش استخراج و تصفیه نفت یا به عبارت دیگر مصرف بیشتر منابع نفتی کشور جبران شود!

 

روزنامه اطلاعات در این زمینه می نویسد: انتظار نمی رود پیشنهاد کنسرسیوم به این صورت مورد قبول قرار گیرد و دولت ایران راضی شود که بهای نفت تصفیه شده به نفع کنسرسیوم ارزان تر تعیین شود و ضرر ایران از این محل از طریق افزایش مصرف منابع نفتی کشور جبران شود. با توجه به اظهار نظرهایی که مقامات نفتی به طور غیررسمی می کنند انتظار می رود که ایران برای تعیین بهای نفت تصفیه شده پیشنهاد متقابلی که متضمن منافع ایران باشد تسلیم کنسرسیوم کند و حداقل برای سال 1961 توافق تازه ای صورت گیرد که هم ذخائر نفتی کشور از بین نرود و هم ایران سهم کافی از درآمد نفت به خصوص نفت تصفیه شده داشته باشد.

 

خیابان های سعدی و فردوسی دو طرفه می شود

اداره راهنمایی و رانندگی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از بامداد روز پنجشنبه 15 تیرماه جاری، خیابان های سعدی و فردوسی بار دیگر دو طرفه خواهد شد و از پارک کردن وسائط نقلیه در سراسر خیابان های مزبور جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

روزهایی که بحرین جزء لاینفک ایران بود

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود، به ماجرای استقلال کویت و ادعاهای عراق در این زمینه پرداخت و نوشت: ما یقین داریم پس از مستقل شدن کویت، دیر یا زود نوبت به دیگر شیخ نشین ها خواهد رسید، ولی اگر جلوی این جریان نامطلوب و نغمه های ناموزون گرفته نشود، ضربتی به استقلال آینده دیگر شیخ نشین ها وارد خواهد آمد و این فکر را عقب خواهد برد.

 

نویسنده افزوده است: به علاوه باید به این نکته توجه داشت که اگر وضع بدین منوال پیش رود و عبدالکریم قاسم ادعای مالکیت بر شیخ نشین ها کند، از کجا چندی بعد کشورگشایی و دعاوی خود را تا جزیره بحرین، که جزء لاینفک ایران است ادامه ندهد، آن روز که انگلیسی ها خواستند بحرین را مستقل کنند و از آن جا بروند و ایران ادعای مالکیت خود را مطرح نمود، ژنرال قاسم در آن روز چه رویه ای پیش می گیرد؟!

 

روزنامه اطلاعات در ادامه نوشت: این ها نقاط مبهم و پیچیده ای است که آینده روشن خواهد کرد، ولی در همه حال به فرض این که عبدالکریم قاسم مالکیت ایران را بر بحرین امروز بپذیرد و به ما وعده مساعد بدهد که ایران هم در مورد کویت سکوت اختیار کند، نه ملت ایران و نه دولت ایران هرگز از هدف اصلی و اساسی خود، که برچیدن بساط استعمار و توسعه آزادی و استقلال ملل اعم از کوچک و بزرگ است، دست نخواهد کشید و این برنامه و هدف عالی را همچنان سرلوحه سیاست خارجی خود حفظ خواهد نمود.

 

سیاست غرب «ورشکست کن، وام بده و حکومت کن» است

احمد آرامش، به نمایندگی از طرف گروه ترقیخواهان، طی یک مصاحبه مطبوعاتی سیاست های خارجی و دخالت های آنان را در امور ایران مورد انتقاد قرار داد و سیاست خارجی دولت سابق را که می رفت اجرا کند تشریح کرد و اظهار داشت: من بارها گفته ام و باز تکرار می کنم که با هیچ یک از مسئولین کارهای سازمان برنامه قصد نزاع خصوصی نداشته و ندارم. من بنا بر یک وظیفه اجتماعی و ملی نقشی را که خارجیان برعهده سازمان برنامه گذاشته اند عیان ساختم. من همچنین وضع سازمان برنامه و قراردادهای زیانبخش را که به وسیله آن با کمپانی های خارجی به نفع سیاست غرب بسته شده را در مجلس شورای ملی مطرح کردم.

 

وی افزود: مجلس مرجعی بود که می توانست به این فاجعه رسیدگی کند و مسئولین حیف و میل هستی مردم را تحت تعقیب قرار دهد، اما خارجیان که نمی توانستند نتایج برنامه را تحمل کنند همچنین بنا بر جهات و علل دیگری که بعدا افشا خواهد گشت، با صحنه سازی موجبات کنار رفتن دولت و انحلال مجلس را فراهم کردند و از طرف دیگر در کشور دادگستری وجود دارد که باید بر حسب تکالیف عمومی و قانونی خود به تخلفات اشخاص و سازمان های کشور رسیدگی نمایند.

 

چیزی دستگیر دهقان نخواهد شد

آرامش همچنین گفت: این روزها در مطبوعات و رادیو و تلویزیون راجع به تقسیم املاک که تعدیل آن بالاخره ضروری است، صحبت های زیادی می شود، ولی آتیه نشان خواهد داد که از این همه وعده چیزی دستگیر زارعین نخواهد گشت، بلکه نتیجه این همه غوغا که اختلاف مالک و رعیت را تشدید کرده و هر دو را نسبت به هم دشمن خواهد ساخت، کاهش سطح تولید است و ما در آینده ناگزیر خواهیم گشت که هر ساله چندین صد هزار تن گندم از مازاد محصولات کشاورزی آمریکا خریداری نماییم.

 

وی گفت: به همان نسبت که عایدات سالیانه نفت ما اضافه می شود ما باید به همان نسبت نیازمند خرید از خارج و متعهد در مقابل موسسات اقتصادی دنیای غرب برای پس دادن اقساط قرضه و وام باقی بمانیم. تا پنج سال دیگر عایدات نفت جنوب ایران که در سال گذشته در حدود 300 میلیون دلار بود به دو برابر افزایش خواهد یافت و از حالا سیاست هایی که با ما لاف دوستی می زنند مشغول تنظیم برنامه هایی هستند تا پیشاپیش ما را به همان نسبت متعهد و مقروض سازند.

 

وی همچنین گفت: سخنگوی دولت ضمن مصاحبه مطبوعاتی خود به من ناسزا گفته و مرا ناصالح خوانده است. کسی که به سبب نداشتن صلاحیت اخلاقی، اعتبارنامه اش در دوره پانزدهم مجلس شورای ملی رد شده و سپس امتیاز روزنامه او به همین دلیل لغو گردیده، آیا حق دارد درباره صلاحیت دیگران اظهار نظر کند و آیا چنین شخصی می بایستی وزیر یک کابینه و سخنگوی دولت باشد؟!

 

آرامش همچنین گفت: یکی از جراید یومیه عصر در یکی از سرمقالات خود، فعالیت های مرا ضد آمریکایی توصیف کرده است من استیحاشی از این بابت ندارم، ولی آشکارا اعلام می کنم که مخالفت من فقط با سیاست جانکاه ده ساله گذشته آمریکا است نه با دولت و ملت آن. سال ها است که دولت آمریکا با تمام قوا ولی با عناوین به ظاهر فریبنده، در تمام شئون زندگی ما دخالت کرده و انگشت دارد و هر زمان به طریقی برای ما حادثه آفریده و تعیین سرنوشت می کند، تمام وزارتخانه ها و بنگاه های تجاری و اقتصادی و عمرانی وابسته به دولت ایران زیر نظر ماموران و نمایندگان مختلف آمریکایی قرار گرفته و آنان در غالب جاها نه تنها به عنوان مشاور و مستشار، بلکه به صورت دستوردهنده و کارفرما در زندگی ما مداخله می کنند. اقتصاد کشور به وسیله عوامل و ایادی داخلی و خارجی دولت آمریکا به کلی درهم ریخته و اکنون وضع به شکلی درآمده که طبق اظهار آقای نخست وزیر، هم دستگاه اقتصادی دولت در آستانه ورشکستگی است و هم ملت و ما هر روز ناگزیر هستیم که دست تکدی به سوی آمریکا و آمریکاییان دراز کنیم و برای گرداندن چرخ زندگی خود از آنان قرضه و اعتبار بگیریم و هر یک از این وام ها که با شرایط و قیودی سنگین همراه است، ما را با زنجیرهای محکم تری به اسارت اقتصادی در می آورد و به دنبال آن دستگاه دولت و حکومت مجبور می شود که در مسائل سیاسی و برای اداره مملکت از آن ها متابعت کند. آیا چنین وضعی که حاکمیت ملی ما را متزلزل ساخته نبایستی مورد اعتراض و شکوه وطن پرستان و آزادی خواهان قرار گیرد؟

 

آرامش اظهار داشت: من بار دیگر تکرار می کنم که سیاست دنیای غرب در مورد کشورهای عقب مانده سال ها است که بر اساس «ورشکست کردن، وام دادن و حکومت کردن» بنا گردیده و در مورد ما این سیاست تاکنون به صورت کامل اعمال گردیده و اکنون نیز همان روش با سرسختی تعقیب می شود و هر موقع کسانی قصد رهایی از چنین گرداب و مهلکه را داشته باشند بلافاصله گرفتار حادثه آفرینی و صحنه سازی عوامل استعمار گردیده و از صحنه سیاست و اجتماع طرد می شوند.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.