5 تیرماه 1340

5 تیرماه 1340

عراق مدعی مالکیت کویت شد/در وضعیت شوریده ادارات کشور تامل کنید/امام یمن به نفع ولیعهد خود کناره گیری کرد/ده سال بعد کشور اول جهان خواهیم شد!/تاج و تخت را نجات داده ام/معاون فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا به تهران آمد/حمایت تایمز از امینی در برابر مخالفان؛ مخالفان بی مسئولیت و دنبال  هرج و مرج هستند!

عراق مدعی مالکیت کویت شد

عبدالکریم قاسم، نخست وزیر عراق، گفت: برای شیخ کویت حکم فرمانداری صادر می کند و اگر برخلاف منافع عراق رفتار کرد، او را یاغی خواهد شناخت.

 

قاسم اعلام کرد: کویت از لحاظ تقسیمات کشوری جزء ایالت بصره خواهد بود و دولت عراق ضمن یادداشتی وضع خود را نسبت به کویت به کلیه دول جهان اعلام می کند.

 

فرماندهان نظامی عراق اعلام کردند از ادعای قاسم پشتیبانی می کنند.

 

از سوی دیگر از صبح امروز عده زیادی از مردم کویت در مقر فرماندهی امیر این کشور اجتماع کرده و نسبت به ادعای عراق اعتراض کرده اند.

 

در وضعیت شوریده ادارات کشور تامل کنید

روزنامه اطلاعات در سرمقاله شماره امروز خود به بازگشت تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا پرداخت و نوشت: من خیلی خوشوقت می شدم اگر دانشجویان عزیز ما بیشتر به مطالعه در دستگاه های شوریده اداری کشور می پرداختند و نقائص امور و زندگی مردم را در اجتماع بررسی می نمودند و توجه پیدا می کردند که عیب و نقص و مشکل در کار مملکت فراوان است، با این تفاوت که اکنون علاقه شدید به اصلاح پدید آمده و دولت در خط سیری افتاده است که خواهی نخواهی باید پیش برود تا عدالت اجتماعی برقرار کند. در چنین کیفیتی و برای انجام این کارها بیش از هر چیز کشور نیازمند دسته هایی از جوانان خوش فکر تازه نفس مومن به کار می باشد که بیایند و کارهای اساسی را دور از اعمال نفوذ و تبعیض به دست گیرند، بیایند و بار سنگین مشکلات را به منظور ادای وظیفه ملی و اجتماعی به دوش گرفته به سرمنزل سعادت برسانند.

 

امام یمن به نفع ولیعهد خود کناره گیری کرد

آسوشیتدپرس گزارش داد: امام احمد سلطان 70 ساله یمن، که پس از سوء قصد از لحاظ جسمانی بسیار ضعیف شده، به موجب اخبار رسیده اداره امور را به فرزند خود، محمد البدر، سپرده است.

 

قبلا امام یمن ولیعهد خود را به سمت وزیر کشور و نخست وزیر منصوب ساخته بود.

 

ضمنا امام یمن برادر 56 ساله خود، شاهزاده حسن، را برای همکاری دعوت کرده بود. هدف وی آن بود که با ایجاد یک جبهه محکم خانوادگی با آشوبگران مقابله کند.

 

البدر به طرفداری از جمهوری متحد عرب شهرت دارد و دارای تمایلات بی طرفی است.

 

ده سال بعد کشور اول جهان خواهیم شد!

خروشچف، نخست وزیر شوروی که در آلماآتا، مرکز جمهوری قزاقستان، به سر می برد، طی سخنانی اظهار داشت: ما درصدد ساختن بنای کمونیسم هستیم که باید قرن ها دوام یابد؛ بدین جهت باید گوش کسانی که ما را از ساختن آن منع می کنند و یا پارازیت های اجتماع را گرفته بیرون انداخت.

 

وی افزود: در مدت کوتاه استقرار رژیم شوروی، ما از کشورهایی چون فرانسه و انگلستان که سابقا مالک الرقاب دریاها و آقای آسیا و آفریقا بودند، پیشی گرفته ایم و اینک کارشناسان شوروی دقیقا محاسبه کرده اند که در سال 1970 از نظر تولید از آمریکا نیز پیشی می‌گیرند و شوروی که اکنون دومین کشور جهان است، در آن سال از هر نظر کشور اول خواهد بود!

 

تاج و تخت را نجات داده ام

مظفر بقایی در دادگاه گفت: مالک آزادی در ایران کسانی هستند که مردم را حبس می کنند و دسترنج طبقات ستمدیده را به صورت ارز و برای روز مبادا در بانک های خارجی ذخیره می کنند.

 

بقایی گفت: سیاستی که عموی مرا مسموم کرد و پدرم را به زندان انداخت، امروز مرا به محاکمه کشیده است. من سه بار تاج و تخت این مملکت را از خطر نجات داده ام. ناروایی ها و مظالمی که در زندان می بینم برای من بزرگترین شکنجه است، جغد شوم [روزنامه] شاهد را به کام توقیف انداخت!

 

وی ادامه داد: برایم تقاضای اعدام شده است و درست به همین دلیل است که به کار دیگران کار دارم.

 

بقایی همچنین گفت: بنده عرض می کنم سازمان امنیتی که جرم مرا جمع آوری اسناد، دزدی و جنایت و قاچاق هروئین که از طرف بعضی از رجال درجه یک صورت گرفته است تشخیص داده و مرا به عنوان مجرم به دادرسی ارتش معرفی کرده است، یکی از اعمال کسانی است که برای من تقاضای اعدام می کنند.

 

معاون فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا به تهران آمد

بعدازظهر دیروز چارلز پامر، معاون فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا، وارد تهران شد.

 

در فرودگاه، تیمسار سپهبد ریاحی، معاون ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران، از وی استقبال کرد.

 

دیشب نیز به افتخار ژنرال پامر ضیافتی در باشگاه افسران داده شد.

 

گفته شد که ژنرال پامر چند روز در تهران به‌سر خواهد برد و با مقامات نظامی ایران و آمریکا ملاقات خواهد کرد.

 

حمایت تایمز از امینی در برابر مخالفان؛ مخالفان بی مسئولیت و دنبال  هرج و مرج هستند!

روزنامه تایمز در آخرین شماره خود نوشته است: چند صد دانشجو به مناسبت دهمین سال خلع ید در دانشگاه تهران تظاهرات کردند و شعارهایی علیه سنتو و له مصدق دادند.

 

تایمز در ادامه نوشته است: سخنرانان در ضمن انتقاد از حکومت نشان دادند که می دانند اگر دولت امینی استعفا بدهد، یک دولت نظامی روی کار خواهد آمد. امینی از اعمال فشار بر جبهه ملی اکراه دارد، با وارد شدن بعضی از رهبران سابقش، مانند امیرعلایی، به صفوف آن، جبهه ملی کوشش خود را برای رسیدن به حکومت ادامه می دهد.

 

در حالی که دولت امینی که از طرف شاه پشتیبانی می شود و برای اصلاحات تلاش می کند، عامل موثری که باعث تقویت یا تضعیف دولت او خواهد شد ارتش است، جریانات اخیر در حال حاضر بر روی ارتش به طور کلی اثری نکرده است، اما اگر حکومت نتواند با خطر نهضت های بدون مسئولیت که هرج و مرج را تشویق می کنند، مقابله کند ارتش که تحت فرمان شاهنشاه است دست به عمل خواهد زد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.