2 تیرماه 1340

2 تیرماه 1340

آخرین شایعات درباره انتخابات/شکایت یک ایرانی علیه دولت انگلیس/اعتبار 800 میلیون تومانی آمریکا برای ایران!/در دوران دادستانی، عده ای را به جرم قیام علیه سلطنت اعدام کردم!

آخرین شایعات درباره انتخابات

«تهران مصور» نوشت: نخست وزیر در دو هفته گذشته چندین بار به نزدیکان خود گفته است که علاقه زیادی دارد انتخابات دوره بیست و یکم مجلس شورای ملی در دوره حکومت او انجام یابد.

 

امینی اضافه کرده است یکی از پُواَن های مثبت دولت من در محافل داخلی و خارجی موضوع آزادی است که به مطبوعات و اجتماعات داده شده است؛ به همین جهت هرگز میل ندارم که لکه ای بر دامن من در این مورد بنشیند.

 

بر اساس تحلیل تهران مصور «گفته می شود امینی پس از انجام انتخابات دوره بیست و یکم و انجام طرح های اصلاحی و برنامه دولت خود برای آن که نگویند در انتخابات به نفع خود اعمال نفوذ کرده است، بلافاصله استعفا خواهد داد».

 

شکایت یک ایرانی علیه دولت انگلیس

اخیرا یک نفر ایرانی شکایتی از دولت انگلیس کرده که در محافل سیاسی مورد توجه قرار گرفته است. این دعوا مربوط به شکایت بهزاد اسیری از اهالی بندر لنگه است که مدعی است دولت بریتانیا در حدود صدهزار متر از اراضی او را در جزیره بحرین ضبط کرده و در آنجا اسکله ساخته است.

 

وی اظهار می دارد که اراضی ساحلی مزبور ملک موروثی او است و با آن که اسناد و مدارک مالکیت را هم دارد، معهذا دولت انگلیس آن جا را ضبط نموده و تاسیسات بندری در آن محل ساخته است؛ به این جهت از دولت ایران تقاضا کرده است که در مورد احقاق حق او اقدام نماید.

 

اعتبار 800 میلیون تومانی آمریکا برای ایران!

«تهران مصور» نوشت: یک خبر خصوصی حاکی است که دولت آمریکا برای اجرای طرح های مربوط به اصلاحات ارضی و کشاورزی در حدود 800  میلیون تومان به ایران اعتبار خواهد داد.

 

این مبلغ در بانک ملی ایران به ودیعه گذاشته خواهد شد و مخصوصا این نکته درباره آن ذکر خواهد شد که اعتبار مزبور فقط باید در راه اصلاحات ارضی و کشاورزی به مصرف برسد.

 

در دوران دادستانی، عده ای را به جرم قیام علیه سلطنت اعدام کردم!

از روزی که امینی نخست وزیر شده تاکنون بیش از 70 اعلام جرم به دادستان دیوان کیفر، دادستان تهران و سایر مراکز قضایی رسیده است.

 

از بین همه اعلام جرم ها، اعلام جرم سپهبد بازنشسته، آزموده که در ظرف 12 ساعت بدان رسیدگی شده و روز شنبه گذشته ساعت 9 شب رادیوی ایران خبر تعقیب اعلام جرم کننده را به موجب ماده 317 که مربوط به قیام علیه مقام سلطنت است، اعلام کرد.

 

این خبر به فاصله چند دقیقه در سرتاسر جهان پخش شد و اکثر جراید اروپا خبر تعقیب سپهبد آزموده را با خطوط درشت نوشتند.

 

خبرگزاری های خارجی در تفسیری که درباره تعقیب سپهبد آزموده نوشته اند، او را یک افسر خشن نظامی که فقط مقررات و قانون می شناسد معرفی و او را یکی از هدف های اولیه کمونیست های ایران دانسته اند.

 

آزموده وقتی خبر تعقیب خود را از رادیو ایران شنید، لباس پوشیده و در حالی که بسته رختخوابش را پسر بزرگش حمل می کرد، خود را به جاده پهلوی رسانیده با یک تاکسی به دژبانی رفت و خود را به افسر کشیک معرفی کرد.

 

آزموده درباره ارسنجانی، سخنگوی دولت، گفته است: همین وزیر کشاورزی که امروز مرا متهم به ضدیت با سلطنت می کند روزگاری مخفی زندگی می کرد، ناگهان یک روز به دیدن من آمد و تقاضای کمک کرد؛ من به او گفتم اعلیحضرت رئوف هستند، کافی است که شما نامه ای نوشته تقاضای عفو و بخشایش کنید. ارسنجانی همان دقیقه عریضه مفصلی به مقام سلطنت عرض کرده، استدعای عفو و بخشایش نموده و شاهنشاه نیز استدعای او را قبول فرمودند!

 

آزموده گفت: اینجانب مفتخرم که به مناسبت مشاغلی که در خدمت ارتش عهده دار بوده ام در طول سالیان متمادی عملا شاه دوستی و وطن پرستی خود را ثابت نموده ام. من بارها گفته ام و اکنون نیز می گویم: هر یک از مجرمین به قیام علیه سلطنت که در دوران دادستانی من اعدام شده اند، مسئولیت اعدام آن ها را شخصا به گردن می گیرم!1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.