28 خردادماه 1340

28 خردادماه 1340

دستور تعقیب سپهبد آزموده صادر شد/ایران در جست و جوی کمک از هر جا!/عدم اعتماد مردم؛ گره کوری که دولت امینی را رنج می دهد!

دستور تعقیب سپهبد آزموده صادر شد

به دنبال اعلام جرم سپهبد آزموده علیه دولت، دستور تعقیب وی صادر شد.

 

علی امینی، نخست وزیر، نیز اظهار داشت که دادستان کل نظامی سابق ایران را باید مورد تعقیب قرار داد؛ زیرا او دست به گناه غیرقابل بخشایش تشویش اذهان عمومی زده است.

 

سخنگوی دولت در یک کنفرانس مطبوعاتی فوق العاده اعلام کرد: دستور تعقیب سپهبد آزموده صادر شده است.

 

آزموده ساعت ده دیشب خود را به دژبانی ارتش معرفی کرد، ولی چون مقامات دژبانی دستوری نداشتند از پذیرفتن وی خودداری کردند.

 

سخنگوی دولت اظهار داشت: جای خوشوقتی است که تیمسار آزموده هم متوجه شده اند حقوق بشری وجود دارد! افرادی که این روزها درباره قانون نظر می دهند گویا تازه متوجه شده اند که قانونی هم در این مملکت وجود دارد.

 

وزیر دادگستری نیز گفت: منظور سپهبد آزموده تشویش اذهان عمومی و لطمه به استقلال کشور و اهانت به مقام سلطنت است.

 

دادستان کل نیز گفت: دستور جمع آوری دلایل سوء استفاده بازداشت شدگان را صادر کرده است.

 

ایران در جست و جوی کمک از هر جا!

تایمز لندن در گزارشی نوشت: به نظر می رسد که دولت ایران انجام انتخابات عمومی را باز مورد تفکر و مطالعه مجدد قرار می دهد. ارسنجانی، سخنگوی دولت، گفته است که فرمان شاه بعد از تغییر در قانون انتخابات صادر خواهد شد نه قبل از آن!

 

تایمز ادامه داد: یک گروه 3 نفری از صندوق بین المللی پول به ایران آمدند که ببینند آیا قسمت مصرف نشده اعتبار مشروطی را که سال گذشته این صندوق به ایران داد می توان پرداخت یا نه. این اعتبار 35 میلیون دلار بود و ایران تاکنون فقط از 15 میلیون دلار آن استفاده کرده است.

 

این گزارش می افزاید: اکنون ایران محققا در جست و جوی کمک از هر جا که ممکن شود می باشد.

 

عدم اعتماد مردم؛ گره کوری که دولت امینی را رنج می دهد!

یونایتدپرس در گزارشی تاکید کرد: چنین به نظر می رسد که اقدامات دکتر امینی تاکنون موجب بروز اندک مخالفت هایی شده است. ساده ترین دلیل این مخالفت ها آن است که در میان ایرانیان کمتر کسی پیدا می شود که انتظار ادامه و تقویت آتی این اقدامات را داشته باشد.

 

بسیاری از ایرانیان و از جمله جبهه ملی، که مخالف دولت امینی می باشد، ادعا می کنند که امینی که خود مالک ثروتمندی است، به جای حل مسئله اصلاحات ارضی راه مبالغه و تشدید وخامت این مسئله را در پیش گرفته است.

 

به عقیده بسیاری از هواخواهان امینی، راهی که او برای اصلاحات ارضی در پیش گرفته بیش از آن چه به جلوگیری از وقوع یک انقلاب روستایی کمک کند موجب تسریع این انقلاب می گردد.

 

این گزارش می افزاید: «بدبینی مخالفان امینی معلول ادامه موجودیت بی لیاقتی عمیق دستگاه های دولتی است که علت وجود آن قرطاس بازی دستگاه های اداری و کمبود خطرناک مدیران مدبر و درستکار و شایسته می باشد».

 

این گزارش تاکید می کند: بزرگترین گره کوری که دولت امینی را رنج می دهد شیوع عدم اعتماد در میان مردم است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.