18 خردادماه 1340

18 خردادماه 1340

دولت درباره انتخابات اعلامیه صادر کرد/سخنگوی دولت : شایعه ترمیم کابینه دروغ است/وزیر خارجه آمریکا : به بی طرف ها و متحدین یکسان کمک می کنیم !/امینی : با هرگونه اعتصاب با قدرت مقابله خواهیم کرد/وکیل مدافع بقایی : تقاضای اعدام بقایی به استناد قوانین زمان جنگ بوده است/عده ای از معاونین و مدیران کل سابق وزارت دارایی احضار شدند/از امینی نمی توان انتظار معجزه داشت

دولت درباره انتخابات اعلامیه صادر کرد

دولت در اطلاعیه ای اعلام کرد: دولت لازم می داند اعلام دارد که از پیشگاه همایونی صدور فرمان انتخابات را با توجه به تامین نیت مقدسی که علت اساسی انحلال مجلسین بوده است استدعا می نماید تا خاطر عموم هم وطنان از احترام دولت به انجام وظایف قانونی و ملی مسبوق باشد و بدانند که قصد و منظوری جز تامین آزادی های مردم و حقوق سیاسی که قانون اساسی به ملت ایران اعطا کرده است در بین نیست.

 

در ادامه اطلاعیه دولت آمده است: نظر به تکلیفی که فرمان مبارک همایونی به منظور حفظ حقوق ملت ایران از طریق اصلاح قانون انتخابات بر عهده دولت مقرر داشته است که منطبق با روح قانون اساسی و مصالح ملت ایران نیز می باشد دولت بعد از مشورت با روسا و قضات شعب دیوان کشور، از تغییر متن قانون انتخابات، که تکلیف مجلسین است و در غیر آن باید به رای افکار عامه گذاشته شود و این طریق را از جهاتی آقایان مصلحت ندانستند و فقط تجدید نظر در مقررات آئین نامه انتخابات را که در حدود اختیارات هیئت دولت است، کافی برای حصول به مقصود دانستند، دستور تشکیل کمیسیون خاص مرکب از چند نفر روسای شعب دیوانعالی کشور جهت مطالعه در اصلاح بعضی مواد نظامنامه انتخابات را صادر کرده و کمیسیون هم اکنون مشغول بررسی و تامین مقصد عموم در یافتن طریق منع قطعی مداخله مامورین و متنفذین و فساد و تقلب در امر انتخابات است.

 

سخنگوی دولت: شایعه ترمیم کابینه دروغ است

سخنگوی دولت درباره ترمیم کابینه گفت: هیچ گونه تغییری داده نشده است؛ این هم جزء شایعاتی است که قبلا عرض شد. مخالفین می خواهند علیه دولت تحریکاتی بکنند؛ مثلا اخیرا نامه ای به خاخام های یهودی نوشته اند و آن ها را ترسانده بودند. در این نامه مطالبی نوشته است که هیچ گونه اساسی ندارد.

 

وی درباره انتخابات نیز گفت: بنده خیال می کنم بعضی از مواد آئین نامه شاید در ظرف دو سه هفته اصلاح شود. قضات دیوان کشور مشغول کار هستند؛ برای تهیه کارت الکترال مشغول مطالعه هستند تا وضعی پیش نیاید که انتخابات عقب بیفتد.

 

وی گفت: آقایان مطمئن باشید که بیش از هر کسی دولت به مجلس احتیاج دارد منتهی یک مجلس ملی که بتواند طبق مصالح ملت و مملکت اقدام کند.

 

سخنگوی دولت اظهار داشت: اگر انتخابات با این سیستم فعلی جریان پیدا کند مالکین عمده می آیند به مجلس و تمام اقداماتی که تاکنون شده خنثی می شود. باید کاری بکنیم که مالک در محل قدرت اعمال نفوذ نداشته باشد. شما در کار انتخابات دیدید که رعایای بدبخت را مثل گله می آوردند پای صندوق و در بعضی نقاط، شب مالک و بخشدار و رئیس انجمن که از عمال مالک هستند می نشینند مجلس سور برپا می کنند و بعد صورت جلسه تنظیم می کنند که انتخابات فلان جا تمام شد و فلان آقا به عنوان وکیل ملت می آید مجلس.

 

وزیر خارجه آمریکا: به بی طرف ها و متحدین یکسان کمک می کنیم!

راسک، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد: آمریکا به بی طرف ها و متحدین یکسان کمک می کند؛ تنها شرط کمک آمریکا این است که دولت ها آن را صرف بهبود زندگی مردم کنند.

 

وی گفت: کنگره آمریکا مایل است سازمان کمک های خارجی آمریکا اصلاح شود و از سوء جریان جلوگیری به عمل آید.

 

راسک گفت: آنچه برای آمریکا اهمیت دارد این است که ملتی واقعا خواهان بهبود شرایط زندگی و تامین آزادی خود باشد و همین عامل برای توجه کمک آمریکا به کشورهای خارجی کافی است.

 

امینی: با هرگونه اعتصاب با قدرت مقابله خواهیم کرد

علی امینی، نخست وزیر، به خبرنگار یونایتدپرس گفت: دولت با هرگونه اعتصاب و تظاهر با قدرت مقابله خواهد کرد.

 

امینی همچنین پشتیبانی خود را از سازمان سنتو اعلام کرد و افزود: این شانس که دولت بی طرفی را پیشه سازد به هیچ وجه وجود ندارد.

 

امینی گفت: ما پس از جنگ دوم جهانی، سیاست بی طرفی را ترک گفتیم؛ زیرا از این سیاست هیچ چیز نصیب ما نشد.

 

امینی گفت با هرگونه اعتصاب یا تظاهرات مخالفین سیاسی خود (جبهه ملی) که توسط مصدق به وجود آمده با قدرت مقابله خواهد کرد.

 

جبهه ملی تهدید کرده است: اگر دولت انتخابات را به زودی برگزار نکند، مردم را به اعتصاب و تظاهرات دعوت خواهد کرد.

 

وکیل مدافع بقایی: تقاضای اعدام بقایی به استناد قوانین زمان جنگ بوده است

ساعت نه صبح امروز سومین جلسه دادگاه عادی نظامی شماره 2 برای رسیدگی به اتهام بقایی کرمانی در محل دژبانی ارتش تشکیل شد.

 

سرلشکر گرزن، وکیل مدافع بقایی، در این جلسه گفت: تقاضای اعدام بقایی به استناد ماده ای صورت گرفته که مربوط به زمان جنگ و همکاری با دشمن است.

 

عده ای از معاونین و مدیران کل سابق وزارت دارایی احضار شدند

از طرف دادستان کل، نامه ای به دیوان کیفر رسیده و در این نامه قید شده است که در غیاب مجلسین و کمیسیون های دادگستری مجلسین، دیوان کیفر و دادستان دادسرای دیوان کیفر و دستگاه های معین قضائی می توانند در مورد جرائم اعلام شده مربوط به وزرا به تحقیق پرداخته، نسبت به جمع آوری دلایل در موارد اعلام جرم وارده اقدام کنند.

 

به دنبال رسیدن این نامه از طرف دادستان دیوان کیفر، کتابی، بازپرس دادسرای دیوان کیفر که پرونده مربوط به خرید مقادیر زیادی برنج در وزارت دارایی را مورد رسیدگی قرار می دهد، پیش از ظهر دیروز برای انجام تحقیق به جمشیدیه، محل بازداشت تیمسار سرلشکر ضرغام، رفت.

 

بازپرس دیوان کیفر پس از این تحقیقات دستور احضار سرتیپ نویسی را برای تحقیق درباره پرونده معامله برنج صادر کرد.

 

خبر دیگر این که درباره پرونده شیلات و به دنبال قرار بازداشت تیمسار سرتیپ نویسی و عظیمی و حسام الدین نجم آبادی، اعضای هیئت مدیره شرکت شیلات، و خانم احسان نیکخواه دولو، که از طرف حاج سیدجوادی صادر شده است، عده ای از معاونین و مدیران کل وزارت دارایی در زمان تصدی تیمسار ضرغام به بازپرسی احضار شده اند.

 

از امینی نمی توان انتظار معجزه داشت

خبرگزاری آلمان در گزارشی تاکید کرد: شک و تردید عمومی نسبت به شانس امینی، نخست وزیر جدید ایران، برای توفیق در حل مشکلات و رسیدن به هدف های خود رفته رفته جای خود را به خوش بینی می دهد.

 

این خبرگزاری در عین حال تاکید کرده است: «امینی غیر از تمایل وارده خود برای اصلاحات و توانایی تاکتیکی شخصی خود، در حال حاضر کارت برنده دیگری در دست ندارد. او به طور عاجل نیازمند اعتبارات خارجی است تا لااقل کف صندوق های خالی خزانه دولت را با این اعتبارات بپوشاند.»

 

این گزارش می افزاید: «محافل سیاسی تهران تصریح می کنند که بعد از 20 سال سوء اداره کشور، اکنون حتی از نخست وزیری مثل امینی انتظار معجزه را نمی توان داشت.»

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.