13 خردادماه 1340

13 خردادماه 1340

شاه در مراسم سلام؛ روح امیدواری در کشور ایجاد شده است!/سلطان خاویار ایران دستگیر شد/گشایش اعتبار برای واردات موقوف شد/بقایی در دادسرا/خبرگزاری آلمان؛ شوروی پیشنهاد ساختمان کارخانه ذوب آهن به ایران داده است/معاون وزیر خارجه انگلیس؛ ایران برای جهان آزاد ارزش حیاتی دارد!

شاه در مراسم سلام؛ روح امیدواری در کشور ایجاد شده است!

پیش از ظهر دیروز مراسم سلام عید غدیر در کاخ گلستان و در حضور شاه برگزار شد.

 

شاه در این مراسم با حضور هیئت دولت گفت: به طوری که به من گزارش می رسد الان یک روح امیدواری در جامعه پیدا شده است. هر قدر ما قوی تر و مصمم تر کار کنیم اثر تحریکات کمتر و این روح نیرومندتر خواهد شد.

 

شاه همچنین گفت: دوستانی داریم که شاید به ما کمک کنند و به فرض این که کمک دوستان هم نبود، می توانیم به تنهایی بر مشکلات فائق آئیم!

 

سلطان خاویار ایران دستگیر شد

امروز خانمی که واسطه فروش خاویار ایران در بازارهای دنیا بود به بازپرسی دیوان کیفر احضار شد.

 

از صبح امروز با توجه به انتظاری که از چند روز قبل پیرامون احضار عده ای از متهمین پرونده شیلات در دادسرای دیوان کیفر وجود داشت بانوی نسبتا سالخورده ای که هیچ کس او را نمی شناخت در راهرو دادسرای دیوان کیفر دیده می شد.

 

ضمن تحقیق معلوم شد که وی خانم دولو، واسطه معاملات بزرگ شیلات ایران به بازارهای دنیا، است.

 

در تحقیقات مسلم شد که خانم دولو، که از صبح امروز مورد تحقیق قرار گرفته است، واسطه انجام و خرید و فروش کلیه خاویارهای ایران بوده است؛ به این معنی که قراردادهای مربوط به فروش خاویار ایران در بازارهای دنیا توسط این خانم بسته شده است و کلیه خریداران خاویار در خارج، برای خرید و یا انعقاد قرارداد، با خانم دولو سروکار داشته اند و حتی در خارج این خانم معروف به سلطان خاویار ایران بوده است.

 

گفته می شود نامبرده در سوء استفاده های انجام شده در شرکت شیلات و تحویل و تحول خاویار مرغوب و نامرغوب در شرکت شیلات دست داشته است.

 

بعدازظهر امروز بازپرس دیوان کیفر تحقیقات خود را از خانم احسان نیکخواه دولو خاتمه و قرار بازداشت نامبرده را به اتهام تصرف غیرقانونی و سوء استفاده صادر کرد.

 

گشایش اعتبار برای واردات موقوف شد

بانک مرکزی به کلیه بانک ها طی بخشنامه ای ابلاغ کرد که تا دستور ثانوی از گشایش اعتبار اسنادی برای کالاهای وارداتی خودداری کنند.

 

بقایی در دادسرا

ساعت نه صبح امروز مظفر بقایی کرمانی، که بنا به احضار صادره از طرف امیر کلالی، بازپرس شعبه 19، به عنوان مطلع به بازپرسی فراخوانده شده بود، همراه یک سرهنگ دژبان با اتومبیل جیپ به دادسرا آمد.

 

مظفر بقایی در انتخابات تابستانی گذشته اعلام جرمی تسلیم دیوان عالی کشور و دادسرای تهران کرد و مدارکی پیرامون اعلام جرم خود تقدیم داشت.

 

آخر هفته قبل این پرونده برای رفع این نقائص بار دیگر به بازپرسی فرستاده شد.

 

امروز پس از آن که بقایی وارد اطاق بازپرس شد تحقیقات از وی آغاز گردید.

 

خبرگزاری آلمان؛ شوروی پیشنهاد ساختمان کارخانه ذوب آهن به ایران داده است

خبرگزاری آلمان گزارش داد علی امینی، نخست وزیر اصلاح طلب ایران، در پاسخ دعوت دولت شوروی برای مسافرت به مسکو درخواست کرده است که پیش از انجام این مسافرت، دولت شوروی یک هیئت حسن نیت به ایران اعزام دارد.

 

دولت شوروی علاوه بر دعوت از امینی برای سفر به مسکو پیشنهاد کرده است که یک کارخانه ذوب آهن و چندین سد نیز در ایران بسازد.

 

اقبال و شریف امامی چندین بار مسافرت خود را به مسکو در انتظار روشن شدن عکس العمل غرب در برابر تمایل ایران برای تحصیل کمک های مالی از خارج به تعویق انداختند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن اظهار داشت که هنوز تصمیمی درباره درخواست کمک اقتصادی ایران اتخاذ نشده و این موضوع هنوز مورد مطالعه است.

 

معاون وزیر خارجه انگلیس؛ ایران برای جهان آزاد ارزش حیاتی دارد!

سردبیر روزنامه کیهان و حمید مشهور، سردبیر اطلاعات هوایی در وزارت امور خارجه انگلیس با سرراجرز استیونس، کفیل معاون وزارت خارجه و سفیر کبیر سابق انگلیس در ایران، ملاقات کردند.

 

کفیل معاون وزارت خارجه انگلیس در این دیدار اظهار داشت: وجود سنتو برای کشورهای عضو اهمیت حیاتی دارد و قدر مسلم این است که دولت های عضو باید نهایت سعی و اهتمام را معمول دارند تا تشکیلاتی که از چند سال قبل برای سنتو ایجاد کرده اند مرتبا تقویت شده تا فعالیت های دسته جمعی و انفرادی آن ها در بهبود سریع وضع کشورهای عضو تاثیر بخشد.

 

استیونس افزود: دولت انگلیس نهایت علاقه را دارد که با ایران ارتباط دوستانه خود را حفظ کند. ایران از نظر سوق الجیشی مخصوصا اهمیت فراوان برای دنیای آزاد دارد و این کشور برای دنیای آزاد دارای ارزش بسیار حیاتی است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.