11 خردادماه 1340

11 خردادماه 1340

دولت شایعه کودتا را تکذیب کرد/ ارسنجانی: مردم حدود خود را بشناسند!/دستگیری 16 نفر از نمایندگان کارمندان متحصن/وزارت خارجه آمریکا؛ دولت ایران درخواست کمک اقتصادی کرده است

دولت شایعه کودتا را تکذیب کرد/ ارسنجانی: مردم حدود خود را بشناسند!

ارسنجانی، سخنگوی دولت و وزیر کشاورزی، گفت: از روزی که دولت فعلی مصدر کار شده است سانسور تقریبا ده ساله مطبوعات برداشته شد برای این که ما قصدمان این بود که مردم ایران و مطبوعات حداکثر استفاده را از آزادی هایی که در قانون اساسی پیش بینی شده است بکنند.

 

ارسنجانی افزود: گرفتاری های اقتصادی موجود محصول مدت فعالیت این دولت نیست و اگر اجازه داده ایم مردم حرف بزنند به خاطر احترام ما به آزادی و رعایت حقوق مردم بود!

 

وی در عین حال گفت: تابلویی که این طرفش آزادی است، آن طرفش ممکن است یک ارتجاع خفقان آور قرار داشته باشد.

 

سخنگوی دولت هشدار داد: اگر به مردم آزادی داده ایم حدودش را تشخیص دهند و اجازه ندهند که عوامل اخلالگر برای هرج و مرج و تجدید اختناق از آن استفاده بکنند. این اختناق را ما به وجود نمی آوریم، ولی اگر کار به جایی رسید که نباید برسد، خواه ناخواه در مملکت به وجود خواهد آمد.

 

وی در مورد تحصن های اخیر نیز گفت: با توجه به وضع اقتصادی مملکت، دولت هر روز نمی تواند اضافه حقوق بدهد؛ ما اگر هر روز به تقاضاهای اضافه حقوق گوش کنیم، وضع اقتصادی ملت به خطر خواهد افتاد و دولت زیر بار نخواهد رفت.

 

ارسنجانی در ادامه، اعتصاب اخیر را نه یک اعتصاب صنفی که یک اعتصاب سیاسی خواند.

 

وی ادامه داد: تا امروز چندین مرتبه به آقایان اخطار شد که بروند سرکار خود؛ زیرا رابطه ایران با خارج قطع شده بود و اخطار شد که اگر ادامه دهند، مامورین تلگرافچی ارتش و پلیس را به جایشان خواهند گذاشت؛ برای این که مملکت را نمی توان به دست هوس یک عده که می خواهند بازی درآورند سپرد.

 

وی ادامه داد: دولت اعلام می کند که هر کس خبر مخالف حقیقت به قصد تحریک و جنجال منتشر کند شدیدا جلوگیری خواهد کرد و اگر خبری را منتشر سازند که ایجاد جنجال کند، جلوی آن را به سختی خواهیم گرفت.

 

وی در ادامه خبر یکی از روزنامه های عصر دیروز مبنی بر کودتا را تکذیب کرده و گفت: این خبرها به قصد این منتشر می شود که مردم تحریک شده به خیابان ها بریزند و نیروهای انتظامی نیز مجبور شده تیراندازی کنند. اگر این خیانت کاری ها در هر محیط و در هر کشور دیگری مجاز باشد، آن وقت ما هم می توانیم آن را اجازه بدهیم.

 

ارسنجانی همچنین از دستگیری 14 نفر از کارمندان وزارت پست و تلگراف خبر داد و گفت: این ها اشخاصی هستند که تحریک می کردند و با بعضی جاها ارتباط داشتند.

 

دستگیری 16 نفر از نمایندگان کارمندان متحصن

سیروس پور، نماینده کارمندان متحصن، گفت: تا دو ساعت بعد از نیمه شب گذشته، هیچ اطلاع یا تماسی با مقامات وزارتخانه پست و تلگراف نداشتیم و نمی دانستیم در برابر اعتراض کارمندان چه اقدام و تصمیمی گرفته شده است.

 

بر اساس گزارش های رسیده، از عصر دیروز خروج کارمندان متحصن از ساختمان پست و تلگراف آزاد بود، ولی مامورین انتظامی از ورود کارمندان جدید جلوگیری می کردند. به همین جهت کارمندان متحصن تصمیم گرفتند به هیچ وجه از محوطه پست و تلگراف خارج نشوند.

 

به قرار اطلاع از طرف مامورین انتظامی، 16 نفر از نمایندگان کارکنان مخابرات و یکی از روسای اداره کل پست تهران بازداشت گردیده اند.

 

همچنین کلیه کارمندان قسمت های اداری و فنی وزارت پست و تلگراف و تلفن به غیر از مرکز مخابرات و تلگراف، از صبح امروز مشغول به کار شدند. ساعت یک بعدازظهر نیز اطلاع رسید که کارمندان قسمت مخابرات تلگراف در محل تلگرافخانه حاضر شدند، ولی شروع به کار نکردند.

 

وزارت خارجه آمریکا؛ دولت ایران درخواست کمک اقتصادی کرده است

وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که درخواست دولت جدید ایران برای افزایش کمک اقتصادی ایالات متحده به این کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در عین حال مقامات اقتصادی صندوق بین المللی پول نیز اظهار داشته اند که به مجرد آن که ایران برنامه تثبیت اقتصادی جدید را تسلیم کند، اعتبارات استفاده نشده این کشور را می توان در اختیار دولت جدید ایران قرار داد.

 

وی گفت: 30 میلیون دلار کمک فوری به ایران تحت بررسی است.

 

کارشناسان اقتصادی واشنگتن نیز اعلام کردند: وضع اقتصادی ایران با همکاری ایران و کمک های خارجی تثبیت می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.