10 خردادماه 1340

10 خردادماه 1340

شاه و فرح به کشور بازگشتند/امروز تلگراف ها مخابره نشد/نخست وزیر سه ساعت شرفیاب بود!/سفارت اقبال در اسپانیا نیز لغو شد/اعلام جرم جدید علیه سرلشکر ضرغام/تعهدات خارجی دولت متمرکز می شود/انتظارات مردم دولت را از هدف دور می سازد/ بخت با دولت است که مجلسی وجود ندارد!

شاه و فرح به کشور بازگشتند

شاه و فرح عصر دیروز در پایان سفر دو هفته ای خود به اروپا به اتفاق شهناز پهلوی به تهران بازگشتند.

 

علی امینی نخست وزیر اولین کسی بود که به حضور شاه رسید و گزارشی از کارهای مملکت را ارائه داد.

 

امروز تلگراف ها مخابره نشد

از ساعت نه صبح دیروز کارمندان قسمت فنی و دوشیزگان قسمت مخابرات وزارت پست و تلگراف و تلفن به علت کمی حقوق دست از کار کشیدند.

 

کارمندان مزبور شب گذشته همگی در اطاق مخابرات شب را به صبح رسانیدند.

 

عصر دیروز مهندس سمیعی، وزیر پست و تلگراف و تلفن، در مجمع کارمندان حضور یافت و نمایندگان آن ها بار دیگر خواسته های خود را به اطلاع رسانیدند.

 

برقراری اشل حقوق کارمندان پست و تلگراف و تلفن معادل حقوق مهندسین با 20 درصد کمتر جهت کلیه کارمندان وزارت پست و تلگراف، ترمیم حقوق خدمتگزاران جزء وزارت پست و تلگراف و تلفن با برقراری اشل به ماخذ حداقل 4 هزار ریال که با در نظر گرفتن سنوات خدمت و اضافات متعلقه تا 6 هزار ریال متغیر باشد و تبدیل کارمندان دون پایه و حکمی به رسمی وزارت پست و تلگراف و تلفن و ترمیم حقوق تلفنچی ها از جمله خواسته های متحصنین بود.

 

در ساعت 4 بعدازظهر دیروز نیز نمایندگان کارمندان فنی و دیگر قسمت ها در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر دیدار کردند.

 

یکی از نمایندگان به نخست وزیر گفت: ما سال ها است که مورد ظلم قرار گرفته ایم و یک ماه پیش تصمیم به اعتصاب گرفتیم، ولی دولت قبلی به ما قول داد که هر چه زودتر وضع ما را بهبود بخشد، ولی آن ها فقط حرف زدند و هیچ گونه کاری برای ما انجام ندادند.

 

نمایندگان مزبور سپس اظهار داشتند تا رسیدگی به مشکلات خود به اعتصاب ادامه خواهیم داد.

 

خبر دیگر این که به دستور وزیر پست و تلگراف و تلفن مهندس شکیب نیا، رئیس اداره کل تلگراف، از کار برکنار شدند.

 

از سوی دیگر از ساعت هشت صبح امروز کارمندان ادارات کل پست تهران، تلفن دولتی و همچنین کارمندان قسمت های اداری نیز دست از کار کشیدند و به جمع قبلی پیوستند.

 

تا ساعت 10 امروز حدود یک هزار و 500 نفر از کارمندان در سالن مخابرات جمع شدند. از صبح امروز ارتباط تلفنی کاریر و بی سیم با تمام نقاط کشور و دنیا قطع گردیده است.

 

از ساعت 9 صبح امروز در ورودی وزارت پست و تلگراف و تلفن بسته شد و مامورین انتظامی حفظ انتظامات را به عهده داشتند و مانع از داخل شدن افراد دیگر می شدند.

 

نخست وزیر سه ساعت شرفیاب بود!

بعد از شرفیابی دیشب نخست وزیر که بلافاصله پس از ورود شاه به کاخ سعدآباد صورت گرفت، امینی نخست وزیر صبح امروز در کاخ سفید سعدآباد به حضور شاه رسید. این دیدار سه ساعت طول کشید و تا ظهر ادامه داشت.

 

نخست وزیر در یک مصاحبه اعلام کرد در این شرفیابی مطالبی پیرامون مذاکرات خود با سفیر کبیر شوروی به استحضار شاه رسانده است.

 

نخست وزیر از دادن توضیح بیشتر درباره مذاکرات خود با شاه خودداری کرد.

 

امینی در پاسخ به سوالی درباره اعتصاب کارمندان وزارت پست و تلگراف گفت: دولت که دکان نانوایی نیست، هر کس بیاید لقمه نانی بگیرد، هر کاری اصولی دارد و دولت نمی تواند به خاطر این گونه جریانات جلسه فوق العاده تشکیل دهد.

 

سفارت اقبال در اسپانیا نیز لغو شد

آسوشیتدپرس گزارش داد: بنا به تقاضای امینی، نخست وزیر، از شاه سفارت دکتر اقبال در اسپانیا نیز لغو شده است.

 

اعلام جرم جدید علیه سرلشکر ضرغام

امروز کسب اطلاع شد که اعلام جرم جدیدی از طرف سازمان بازرسی شاهنشاهی علیه سرلشکر ضرغام، وزیر اسبق دارایی، و سایر مسئولین وقت وزارت دارایی به دادسرای دیوان کیفر رسیده است.

 

اعلام جرم و سوابقی که در این باره به وسیله سازمان بازرسی شاهنشاهی جمع آوری شده اکنون در دادسرای دیوان کیفر است و بیش از دو هزار برگ می باشد.

 

در اعلام جرم مذکور پیرامون خریدهای برنج در سال های اخیر که به وسیله سازمان های مختلف وزارت دارایی انجام شده مدارکی جمع آوری گردیده است.

 

تعهدات خارجی دولت متمرکز می شود

روزنامه ها امروز گزارش دادند: در وزارت دارایی اداره جدیدی به نام اداره روابط خارجی تاسیس شده که امور نفت زیر نظر دکتر فرهنگ مهر، مدیرکل جدید نفت و روابط خارجی، قرار گرفته است.

 

علت تاسیس اداره جدید این است که وزارت دارایی تاکنون اداره و سازمان خاصی که بر کلیه قراردادها و مسائل مالی و ارزی کشور با خارج نظارت داشته باشد نداشته است.

 

بر اساس این گزارش با تشکیل اداره روابط خارجی در وزارت دارایی تعهدات خارجی دولت متمرکز می شود و دارایی بر کلیه تعهدات مالی خارجی دولت نظارت خواهد داشت.

 

انتظارات مردم دولت را از هدف دور می سازد/ بخت با دولت است که مجلسی وجود ندارد!

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود به مشکل حقوق مردم پرداخت و نوشت: توقعات و انتظارات کارمندان دولت درباره کمی حقوق، وزیر دارایی را از هدف دور می سازد.

 

نویسنده ادامه داد: به عقیده ما اگر این دولت با اقتداراتی که به دست دارد نتواند مشکل کمی حقوق کارمندان را حل کند چه دولتی خواهد توانست راه حل آن را پیدا کند؛ یعنی آن قدرت را به دست آورد که دست توانگران را از گرفتن حقوق های مفت دولت کوتاه سازد و زیر بار توصیه و اعمال نفوذ نرود؟

 

نویسنده افزوده است: دولت های پیش این اختیارات را نداشتند، در برابر دسته های بزرگ منتقد نمی توانستند کاری انجام دهند، بخت و اقبال به این دولت روی آورده است که مجلس وجود ندارد و الا تا این اندازه هم که حرف زده و وعده های مساعد داده و اقدامات اصلاحی انجام داده و دست هایی را از کار کوتاه ساخته و ... هرگز توفیق پیدا نمی کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.