8 خردادماه 1340

8 خردادماه 1340

دولت به حقوق های گزاف رسیدگی می کند/سفیر شوروی با نخست وزیر دیدار کرد/کمک دولت به بازار تا یک هفته دیگر اعلام می شود/حزب ملیون فعلا از تظاهرات سیاسی خودداری می کند/خبرگزاری های خارجی: اقبال آماده برای جوابگویی در دادگاه/دادگاه بقایی تشکیل نشد/اردشیر زاهدی: در ایران انقلابی در کار نیست!

دولت به حقوق های گزاف رسیدگی می کند

نخست وزیر در دیدار نمایندگان جامعه لیسانسیه های کادر اداری دولت در کاخ نخست وزیری گفت: در دولت های گذشته قوانین تبعیض آمیزی به وجود آمده است، نمی توانیم تحمل کنیم دو نفر کار مساوی کرده حقوق متفاوت بگیرند.

 

وی ادامه داد: ما سعی می کنیم که سطح زندگی برای همه بالا برود و این که عده ای بی حساب و یا از طریق ناصواب سطح زندگی شان بالا رفته موجب شده است که این گرفتاری برای مملکت به وجود بیاید، بنده خجالت می کشم از طبقه پائین تقاضای گذشت کنم؛ چون باید عرض کنم که طبقه بالا به این آسانی حاضر نیست گذشت کند و آن ها که بیشتر دارند حرص و ولعشان بیشتر است.

 

وی اعتراف کرد: باید این اعتراف تلخ را بکنم که در جامعه ما عده ای به کلی محرومند، عده ای نیمه محروم و عده ای هم از همه چیز منتفعند. من از طبقه روشنفکر بیشتر انتظار دارم تا طبقه کارگر؛ زیرا با کارگر به این آسانی نمی شود صحبت کرد و وضع دشوار مملکت را برای او تشریح نمود.

 

امینی اظهار داشت: ما ادارات زائد را حذف می کنیم و همچنین به حقوق های گزافی که در بعضی دستگاه ها بی جهت داده می شود رسیدگی می کنیم.

 

سفیر شوروی با نخست وزیر دیدار کرد

صبح امروز مذاکرات مفصلی در وزارت امور خارجه پیرامون روابط ایران و شوروی انجام گردید.

 

در این مذاکرات امینی نخست وزیر، قدس نخعی وزیر خارجه و پکوف سفیر کبیر دولت شوروی در ایران شرکت داشتند .

 

محافل سیاسی برای مذاکرات امروز نخست وزیر و وزیر خارجه با سفیر شوروی اهمیت زیادی قائل هستند.

 

کمک دولت به بازار تا یک هفته دیگر اعلام می شود

روز گذشته نخست وزیر در موسسه اعتباری دانشگاه گفت: کمک دولت به بازار تا یک هفته دیگر اعلام می شود.

 

امینی اظهار داشت: این درست نیست که بانک ملی در مواقع بی پولی جلوی اعتبارات را بگیرد و موقعی که پول زیاد است اعتبارات را زیاد کند.

 

وی گفت: من می دانم شما مشکلاتی دارید به همین علت مدتی است مشغول مطالعه هستیم تا برای رفع مضیقه بی پولی بازار و حمایت از صنایع و کارخانجات داخلی اقدامات موثری بنمائیم. چگونگی این اقدام در 7 تا 8 روز آینده اعلام خواهد شد.

 

حزب ملیون فعلا از تظاهرات سیاسی خودداری می کند

امروز دکتر امامی اعلام کرد که حزب ملیون پس از بررسی اوضاع سیاسی کشور تصمیم گرفت در وضع فعلی هرگونه تظاهر و فعالیت سیاسی خود را متوقف سازد و برای حفظ اموال حزب و اداره امور جاری آن نیز تصمیماتی گرفته شد.

 

خبرگزاری های خارجی: اقبال آماده برای جوابگویی در دادگاه

آسوشیتدپرس گزارش داد: دکتر منوچهر اقبال، نخست وزیر اسبق ایران، امروز به ایرانی ها اطمینان داد که هرگاه متهم به فساد باشد حاضر است در دادگاه حضور یابد.

 

این گزارش می افزاید: «اکنون انتقادات زیادی از طرف مردم نسبت به امینی نخست وزیر جدید ایران می شود که چرا بدون محاکمه دکتر اقبال و رسیدگی به دخالتی که از طرف او در انتخابات تابستانی گذشته صورت گرفته اجازه داده است تا وی از ایران خارج شود.»

 

همچنین مقامات نظامی ایران دیروز اعلام کردند که دکتر بقایی، لیدر گروه سیاسی نگهبانان آزادی، روز دوشنبه در یک دادگاه نظامی محاکمه خواهد شد.

 

دادگاه بقایی تشکیل نشد

قرار بود ساعت هشت صبح امروز، جلسه دادرسی بقایی به اتهام «اعمالی که موجب تزلزل صمیمیت قوای انتظامی کشور شده است» در دادگاه عادی شماره 2 نظامی تشکیل گردد.

 

از ساعت هفت و نیم صبح به تدریج تیمسار صلاحی عرب، رئیس دادگاه، سه نفر از اعضای اصلی و علی البدل دادگاه، آقایان دکتر بقایی (متهم) و سرلشکر گرزن، سرهنگ امین پور، سرهنگ رستگار و سرگرد یانوش، وکلای مدافع متهم، در دادگاه حاضر شدند، ولی به علت تاخیر یک ساعته سرهنگ اسماعیل آزمین، یکی دیگر از وکلای مدافع بقایی، دادگاه تشکیل نشد.

 

بقایی که 55 سال دارد دکتر اقبال و شریف امامی، نخست وزیران سابق ایران، را متهم به تقلب در انتخابات کرده است.

 

بقایی روز 31 ژانویه در زمان نخست وزیری شریف امامی، به اتهام تحریک افسران به عدم اطاعت از مافوق بازداشت شده و مجازات این جرم به موجب قوانین ایران اعدام است.

 

اردشیر زاهدی: در ایران انقلابی در کار نیست!

اردشیر زاهدی، شوهر شهناز پهلوی، به خبرنگاران گفت: در ایران نه بحرانی وجود دارد و نه انقلابی در کار است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.