3 خردادماه 1340

3 خردادماه 1340

فرهنگ تهران منحل شد/خبرگزاری شوروی دولت را به تسریع در اصلاحات ارضی تشویق کرد/برای اقدامات عمرانی، شهرداری پول ندارد/برنامه جدید اقتصادی جانشین برنامه تثبیت اقتصادی می شود

فرهنگ تهران منحل شد

درخشش، وزیر فرهنگ، طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: به طور قطع تعداد زیادی از ادارات ما که بیشتر از نصف ادارات فعلی است، منحل خواهد شد. قصد ما تظاهر نیست، بلکه ادارات زائدی داریم که به جای نفع ضرر دارد.

 

وی گفت: اساس انتصابات ما در وزارت فرهنگ هنوز انجام نشده و فقط قسمت جزئی از آن دیروز انجام گرفت و آن انحلال فرهنگ استان تهران بود که با 643 نفر کارمند اداره می شد.

 

درخشش اظهار داشت: وزارت فرهنگ ما جنبه ملوک الطوایفی پیدا کرده بود؛ هیچ کس از کسی حرف شنوی نداشت. ادارات بزرگ دیگری هم در وزارت فرهنگ داریم که همه آن ها منحل خواهد شد و ما بکلی این اصول ملوک الطوایفی را از بین خواهیم برد.

 

خبرگزاری شوروی دولت را به تسریع در اصلاحات ارضی تشویق کرد

خبرگزاری شوروی، تاس، ضمن تحریک دولت امینی به انجام اقدامات سریع در اصلاحات ارضی مدعی شد: روستائیان و کارگران ایران به شدت متوقع اقدامات سریع و تند اصلاحی می باشند، اما دکتر علی امینی، نخست وزیر جدید ایران، برای بهبود وضع موجود می کوشد.

 

تاس در گزارشی که از بیروت مخابره کرده نوشته است که درخواست اتخاذ یک سیاست بی طرفی و عدم الحاق ایران به بلوک های نظامی اکنون بارزتر می شود.

 

این خبرگزاری افزود: محافل اجتماعی خواهان شروع فوری انتخابات پارلمانی جدید می باشند و تقاضا دارند که این انتخابات بر اساس همین قوانین موجود انجام شود و با انجام این انتخابات، آرزوهای ملت ایران برای شرایط بهتر زندگی ارضا گردد.

 

آسوشیتدپرس نیز به نقل از حسن ارسنجانی، وزیر کشاورزی و سخنگوی دولت، گزارش داد: اگر ملاکین بزرگ و عناصر ارتجاعی باز هم در برابر نظریه اصلاحات ارضی و تقسیم زمین بین روستائیان مقاومت کنند، وقوع یک انقلاب در ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

رویترز نیز سخنان وزیر کشاورزی را پوشش داده و گزارش داد: ارسنجانی هنگام مصاحبه مطبوعاتی خود با خبرنگاران جراید داخلی و خارجی قسمتی از روزنامه اومانیته چاپ پاریس را برای خبرنگاران قرائت کرد که در آن نوشته شده بود: میتینگ چند روز پیش جبهه ملی در میدان جلالیه به وسیله حزب کمونیست سابق توده برگزار شده بود.

 

ارسنجانی گفت: هدف وی تنها هشیار کردن جبهه ملی است تا خطر را درک کند و از اشتباه برحذر باشد. ارسنجانی همچنین این شایعه را که در چند روز آینده 40 نفر دیگر از مقامات ایرانی دستگیر خواهند شد تکذیب کرد.

 

برای اقدامات عمرانی، شهرداری پول ندارد

امروز یک مقام مطلع در شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران هم اکنون مشغول تنظیم بودجه سال جاری می باشد.

 

وی گفت: این کار از مهم ترین اقدامات شهرداری است که پس از تصویب بودجه خواهد توانست برنامه های عمرانی خود را آغاز نماید.

 

مقام مزبور افزود که شهرداری برای آغاز اقدامات عمرانی پول و اعتبار ندارد و تمام همّ شهردار مصروف این موضوع می شود که برای اقدامات عمرانی اعتبار تامین کند.

 

برنامه جدید اقتصادی جانشین برنامه تثبیت اقتصادی می شود

برنامه تثبیت اقتصادی در کمیسیونی با حضور نخست وزیر تحت بررسی قرار گرفته است و کمیته خاصی مامور بررسی دقیق و فنی این برنامه شده است.

 

علی اصغر پور همایون، وزیر مشاور در امور اقتصادی و سرپرست وزارت بازرگانی، در این زمینه گفت: ما برنامه تثبیت اقتصادی را که سال پیش تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شد تحت مطالعه قرار دادیم و هم اکنون کمیته مخصوصی مامور شده است که گزارش کاملی از نتایج اقتصادی اجرای برنامه تثبیت اقتصادی از ابتدای اجرا تاکنون تهیه نماید.

 

بر این اساس «این کمیته در ضمن، مطالعاتی انجام می دهد تا اصول یک برنامه جامع و کامل و قابل اجرا و مفید را طرح ریزی نماید.»

 

بر اساس این گزارش «برنامه جدید اقتصادی جانشین برنامه تثبیت اقتصادی خواهد شد.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.