2 خرداد ماه 1340

2 خرداد ماه 1340

سخنگوی دولت: هیچ تشنجی در ارکان کشور وجود ندارد/ دستور توقیف کیهان و اطلاعات صادر شده است/روزنامه اطلاعات: به تشنج دامن نزنید!/سرلشکر ضرغام به دادگستری احضار می شود/وزیر کشاورزی : دشمنان ما می خواهند مملکت منفجر شود/عده ای از روسای سازمان وصول مالیات تهران منتظر خدمت شدند/رسیدگی به پرونده انتخاباتی در صلاحیت دادرسی ارتش نیست

سخنگوی دولت: هیچ تشنجی در ارکان کشور وجود ندارد/ دستور توقیف کیهان و اطلاعات صادر شده است

دکتر حسن ارسنجانی، سخنگوی دولت، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: متاسفانه وضعی از طرف مطبوعات پیش آمده که دولت ناچار به اخذ تصمیم نسبتا شدیدی شده است.

 

وی ادامه داد: این دولت از روز تشکیل همه جا اعلام کرد که طرفدار آزادی مطبوعات و حفظ حقوق سیاسی و اجتماعی مردم است، اما بعضی از مطبوعات تندروی هایی می کنند که به ضرر ملت و مملکت تمام می شود.

 

سخنگوی دولت گفت: متاسفانه دیده شد که اشخاصی بملاحظه منافع شخصی اذهان را مشوب می کنند و نتیجه این کار هم اعم از این که حسن نیت یا سوء نیت داشته باشند، نمایش آن به ترتیبی است که مردم را متوحش می کند، اگر روزنامه هایی بر خلاف مصالح مملکت روی غرض ورزی و مشوب کردن افکار عمومی قدم بردارند جمع آوری می شود؛ به همین جهت دولت دستور توقیف روزنامه های اطلاعات و کیهان را داد که متوجه وظایف خود باشند؛ این توقیف فقط برای یک روز است.

 

وی ادامه داد: هیچ تشنجی در ارکان مملکت وجود ندارد، دستگاه های انتظامی به وظایف خود عمل می کنند، فقط عده ای مصالحشان به خطر افتاده است.

 

روزنامه اطلاعات: به تشنج دامن نزنید!

روزنامه اطلاعات، که سخنگوی دولت از دستور توقیف آن به مدت یک روز خبر داد، در شماره امروز خود نوشت: دولت باید با مردم حرف بزند، مشکلات و موانع پیشرفت کار خود را تشریح نماید، وعده های پوچ و غیر قابل هضم به مردم ندهد تا از تبلیغات سرد و جنگ اعصاب جلوگیری شود و بی سبب و بی جهت موجبات برای نگرانی مردم فراهم نگردد، چه در غیر این صورت روز به روز قیافه زشت تحریک اعصاب بیشتر مردم را ناراحت خواهد ساخت.

 

نویسنده ادامه داد: ایرانیان میهن پرست و هوشمند خود را از این تشنجات مصنوعی کنار می کشند، تحت تاثیر تبلیغات شوک و تحریکات نمی روند، با دولت خود همکاری می کنند که بر مشکلات موجود خاصه مالی و اقتصادی غلبه نماید.

 

سرلشکر ضرغام به دادگستری احضار می شود

امروز در دادسرای دیوان کیفر شایع بود که ظرف امروز و فردا عده دیگر از کسانی که به نحوی مورد اتهام هستند به دادسرای دیوان کیفر احضار و جلب خواهند شد.

 

صبح امروز یک نامه فوری و محرمانه که مفاد آن معلوم نشده از طرف دادسرای دیوان کیفر به دژبانی ارتش فرستاده شد. هیچ یک از مراجع دیوان کیفر حاضر نشدند پیرامون مفاد این نامه و این که در این نامه فوری و محرمانه که به فرمان دژبان کل صادر شده چه مطلبی اشاره شده اطلاعاتی در اختیار رسانه ها قرار دهند.

 

احتمال می رود این نامه درباره جواب اعلام کسالت تیمسار سرتیپ نویسی باشد و یا این که برای احضار تیمسار سرلشکر ضرغام با رعایت مواضع قانونی صادر شده باشد.

 

به قرار اطلاع در تحقیقاتی که از آقایان سرتیپ نویسی، مدیرعامل سابق شرکت شیلات، و جواد طباطبایی، مدیرکل سابق وزارت دارایی و سرپرست سازمان تدارکات کشور، صورت گرفته چندین بار نام تیمسار ضرغام به میان آمده است و به همین جهت در دادسرای دیوان کیفر گفته می شد که با توجه به تعطیل مجلس و عدم امکان طرح پرونده تیمسار سرلشکر ضرغام در مجلس ممکن است گزارش چگونگی اتهام وزیر اسبق دارایی به دادستان کل اعلام گردد.

 

وزیر کشاورزی : دشمنان ما می خواهند مملکت منفجر شود

در جلسه دیروز کنفرانس روسای کشاورزی که برای مذاکره در اطراف تجدید نظر در قانون اصلاحات ارضی تشکیل شده بود محمود فاتح، وزیر اسبق کشاورزی و نماینده شورای کشاورزی تهران، از قانون اصلاحات ارضی و اقداماتی که دولت می خواهد برای تقسیم اراضی بکند انتقاداتی کرد و گفت: قانون اصلاحات ارضی را وزیر اسبق کشاورزی و چند تا آقا پسر در اطاقی نشسته و درها را بسته و نوشته اند بدون آن که به مقتضیات محیط ایران توجه کنند.

 

وی ادامه داد: آقایان ما سال ها است که با روستائیان خود برادروار زندگی می کنیم اگر شرکت کوئو پراتیو جانشین مالک شود، آنگاه اصول کمونیستی در ایران رواج خواهد یافت.

 

امروز آخرین جلسه کنفرانس تجدید نظر در قانون اصلاحات ارضی تشکیل شد.

 

دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، در این جلسه گفت: هر کس ممکن است در خانه خود بنشیند و حرفی بزند ولی این حرف هنگامی که در جایی نظیر این کنفرانس زده می شود نمی تواند برخلاف نظریات اجتماع باشد!

 

وی ادامه داد: گفتن این حرف ها آن هم نه به عنوان یک انتقاد صحیح و یک طرح مفید، بلکه به عنوان درد و دل و آن هم حرف و نظری که در کار مملکت و کار دولت اثری خواهد داشت صحیح نیست.

 

وزیر کشاورزی حل مشکلات را از دو طریق ممکن دانست: یک قتل عام و با قدرت سرنیزه و دوم اصلاحات و از راه عقلایی.

 

وی گفت: اگر آن ها آماده این تحول نشوند، رفرم انجام خواهد شد؛ زیرا که این جبر تاریخ است و نمی توان جلوی تحولات وسیع را گرفت.

 

وی گفت: آقایان املاک بزرگ را تقسیم خواهیم کرد اگر جلوی ما را بگیرند، پس فردا با سرنیزه اینکار خواهد شد. راه نجات از تشنجی که به وجود آمده همین است. وزیر کشاورزی همچنین گفت: دشمنان ما می خواهند این مملکت منفجر شود.

 

عده ای از روسای سازمان وصول مالیات تهران منتظر خدمت شدند

امروز در اداره کل وصول تهران تغییرات و انتصابات جدید شروع شد.

آقایان عزت الله معتضدی، رئیس دارایی شهر ری، و غلامعلی تختی، رئیس اجرای شهر ری، و محمد فرشچی، رئیس دارایی شمیران، منتظر خدمت شدند و آقایان عبدالمهدی طباطبایی، رئیس دارایی منطقه 5، و غلامرضا مدیری، رئیس دارایی منطقه دو، در اختیار کارگزینی قرار گرفتند.

 

رسیدگی به پرونده انتخاباتی در صلاحیت دادرسی ارتش نیست

تیمسار سپهبد آزموده، رئیس اداره دادرسی ارتش، گفت: اصولا رسیدگی به هر گونه امری که مربوط به انتخابات باشد از صلاحیت دادگاه نظامی خارج است و این موضوع را قبلا نیز تذکر داده بودیم؛ بنابراین، این که نوشته شده پرونده انتخابات تهران به دادرسی ارتش احاله گردیده مفهومی ندارد؛ زیرا همان طور که گفتم، اصولا رسیدگی به این نوع پرونده ها در صلاحیت دادرسی ارتش نیست.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.