1 خرداد ماه 1340

1 خرداد ماه 1340

عده ای از معاونین و مدیران کل وزارت دارایی منتظر خدمت شدند/بر اثر اعتراضات دانشجویان، محل تشکیل جلسات کنفرانس بهداشتی سنتو تغییر کرد/باتمانقلیچ به نخست وزیر وکالت داد/چرا انتخابات در ایران آزاد نیست؟!/

عده ای از معاونین و مدیران کل وزارت دارایی منتظر خدمت شدند

سازمان وزارت دارایی بر اساس گزارش های رسیده بحد ممکن تقلیل یافت و وزارت دارایی از این پس فقط یک معاون و سه مدیر کل خواهد داشت. 

 

پیش از این وزارت دارایی 33 مدیر کل داشت.

 

بر اثر اعتراضات دانشجویان، محل تشکیل جلسات کنفرانس بهداشتی سنتو تغییر کرد

دانشجویان دانشگاه شیراز علیه تشکیل کنفرانس بهداشتی نمایندگان کشورهای عضو پیمان سنتو در محوطه دانشگاه شیراز شروع به تظاهرات کردند و شعارهایی دادند.

 

بر اثر اعتراض دانشجویان شیراز، محل تشکیل جلسات کنفرانس بهداشتی پیمان سنتو تغییر کرد. کنفرانس به جای دانشگاه شیراز در اداره بهداشت به کار خود ادامه می دهد.

 

باتمانقلیچ به نخست وزیر وکالت داد

نخست وزیر اعلام کرد باتمانقلیچ برای تقسیم املاک مزروعی خود به وی وکالت داده است.

 

باتمانقلیچ در این زمینه اظهار داشت: من برای آن که به اقدامات دولت دکتر امینی در اصلاح وضع مملکت و نجات آن به نوبه خود کمک کرده باشم به خود ایشان رسما وکالت دادم.

 

خبر دیگر این که بر اساس گزارش مطبوعات، عده ای از مالکین بزرگ آمادگی خود را برای تقسیم املاک خویش به دولت اعلام کردند.

 

چرا انتخابات در ایران آزاد نیست؟!

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود نوشت: اعتقاد قاطع ما همیشه یعنی از چندین سال پیش این بوده هست که انتخابات آزاد وقتی تحقق می پذیرد و عملی می شود که از دست دولت خارج گردد و در اختیار و قدرت مردم درآید و رای مخفی باشد؛ یعنی به رای دهنده حق داده شود که رای خود را دانسته و فهمیده، خودش روی کارت مخصوص انجمن نظارت، دور از نظر کارگردانان انتخاباتی بنویسد و به دست خود در صندوق بیندازد.

 

در ادامه این مقاله آمده است: در غیر این صورت محال است دولت مداخله نکند و بر فرض دولت لیست ندهند و دخالت ننماید و انتخاب نماینده را آزاد بگذارد و سعی کند همه جا آزادی انتخابات را مراعات کنند، مگر پول و زور از این مملکت رخت بر بسته است و به دیار دیگر رفته است؟

 

نویسنده ادامه می دهد: تا وقتی قانون فعلی انتخابات به فرماندار اجازه داده است طبقات شش گانه را برای انجمن نظارت انتخابات دعوت کند و از میان آن ها اعضای انجمن اصلی و فرعی را برگزیند و بعد هم صندوق رای در اختیار چنین انجمن گذاشته شود، رای حقیقی مردم مشخص نخواهد شد.

 

در پایان مقاله فوق آمده است: حالا که ملت ایران بیدار شده و این گونه مجلس های فرمایشی را طالب نیست باید عقلای مملکت و صاحبان اطلاع و حقوق دان ها بنشینند و فکری بیندیشند که مصلحت مردم و مملکت در آن باشد، معایب گذشته را در نظر بگیرند شرایط و مقتضیات دنیای پیشرفته، عقاید و افکار طبقه روشنفکر و اصلاح طلب را بخواهند و بدان احترام گذارند و طوری انتخابات را انجام دهند که وضع مفتضح و رسوای ادوار گذشته تکرار و تجدید نشود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.