19 اردیبهشت ماه 1340

19 اردیبهشت ماه 1340

مجلس بیستم منحل شد / هیئت دولت به شاه معرفی گردید/انحلال وزارت گمرکات/امینی اختیارات شش ماهه می خواهد/نخست وزیر موفق به شکستن اعتصاب معلمین نشد/لوموند : امینی ایران را به سوی لیبرالیسم می برد/جبهه ملی : با هر دولت متکی به این مجلس مخالفیم/

مجلس بیستم منحل شد / هیئت دولت به شاه معرفی گردید

مجلس بیستم امروز منحل شد .

 

پس از انتخاب نمایندگان به دلیل اعتراضها انتخابات منحل شده و بار دیگر پس از برگزاری انتخابات مجلس بیستم در ٢ اسفند ١٣٣٩ مطابق با ٥ رمضان ١٣٨٠ افتتاح گردید. این مجلس در ١٩ اردیبهشت ١٣٤٠ (23 ذیقعده ١٣٨٠) توسط علی امینی نخست وزیر جدید منحل شد.

 

طبق اظهار مقامات نزدیک به نخست وزیری فرمان انحلال مجلس امشب صادر می شود .

 

امروز اعضای هیئت وزیران جدید از طرف امینی نخست وزیر در کاخ مرمر به حضور شاه معرفی شدند .

 

از روز جمعه گذشته که امینی مامور تشکیل دولت جدید گردید خبرگزاری های خارجی گزارش هایی انتشار دادند که نخست وزیر جدید برای غلبه بر بحران های موجود اختیارات فوق العاده خواهد گرفت و انحلال مجلس شورای ملی را به شاه پیشنهاد خواهد کرد .

 

روز شنبه امینی در نخستین برخورد با روزنامه نگاران شایعات مربوط به انحلال مجلس شورای ملی را تکذیب کرد ولی از همان وقت باز شایعاتی در زمینه انحلال مجلس شورای ملی در محافل سیاسی پایتخت شنیده می شد .

 

در پایان ملاقات دیروز رئیس مجلس با امینی اعلام شد هیئت وزیران پنجشنبه به مجلس معرفی خواهند شد ولی از بعد از ظهر دیروز ناگهان شایعات مربوط به انحلال مجلس بیستم بار دیگر در محافل مطلع قوت گرفت.

 

دیشب این محافل اظهار می کردند که مجلس شورای ملی طی 24 ساعت آینده منحل خواهد شد .

امروز بیشتر روزنامه های صبح تهران در صفحات اول خود با حروف برجسته صدور فرمان انحلال مجلس شورای ملی را طی 24 ساعت آینده خبر داده بودند.

 

انحلال وزارت گمرکات

وزارت گمرکات منحل شده و قسمت های مختلف آن به وزارت دارایی منضم خواهد شد . کاظمیه نیز به سمت مدیریت کل گمرک منصوب خواهد شد .

 

امینی اختیارات شش ماهه می خواهد

روزنامه دی ولت چاپ آلمان غربی در مصاحبه ای اختصاصی با نخست وزیر اعلام کرد : دکتر امینی اختیارات 6 ماهه می خواهد .

 

امینی گفت : وزرا باید از میان خادمین ملت انتخاب شوند ، بالا رفتن قیمت ها علت همه ناراحتی های کشور است .

 

امینی گفته است : مهم ترین مشکل ما موازنه منفی تجارت خارجی ایران یعنی فزونی واردات بر صادرات است ، ما نمی توانیم موازنه در تجارت خارجی خود برقرار کنیم مگر این که از ورود اشیای تجملی که مورد استفاده طبقات ممتاز است جلوگیری کنیم و بجای آن مواد غذایی و ماشین های کشاورزی برای مردم وارد نمائیم.

 

نخست وزیر موفق به شکستن اعتصاب معلمین نشد

امروز از ساعت 8 صبح چندین هزار نفر از معلمین و دانش آموزان در باشگاه و کوچه کاخ و قسمتی از خیابان لاله زار نو حضور یافتند .

 

نخست وزیر در این اجتماع سخنرانی کرد تا اعتصاب معلمین را بشکند ، پس از رفتن امینی محمد درخششنماینده معلمین تاکید کرد که شکستن اعتصاب به تصمیم مجمع عمومی کلیه معلمین کشور و اجرای قطعنامه معلمین است و اعتصاب تا پیروزی نهایی و اجرای تمام مواد قطعنامه همچنان ادامه دارد.

 

گفتنی است معلمین در وسط نطق نخست وزیر فریاد می زدند دست از اعتصاب نمی کشیم .

 

نخست وزیر نیز در نطق مفصل خود گفت : قبل از اضافه کردن حقوق باید از گرانی اجناس جلوگیری کنیم ، خیال نکنید من از خانواده مرفهی هستم و از گرسنگی خبر ندارم .

 

امینی گفت : اگر ما برای اجرای خواسته های شما مدت قائل شویم فایده ندارد زیرا باید دید در خزانه دولت پول موجود هست یا نه ؟

 

لوموند : امینی ایران را به سوی لیبرالیسم می برد

لوموند در تحلیلی به قلم ادوارد سابلیه نوشت : امینی ایران را به سوی لیبرالیسم می برد .

 

در این تحلیل آمده است : امینی که از یک خانواده بزرگ ایرانی است یکی از آن اشراف لیبر ال است که همیشه طرفدار رفرم اجتماعی و اقتصادی بوده است .

 

امینی در انتخابات سال گذشته در راس منفردین در انتخابات شرکت کرد و شکست خورد . در مجلس جدید امینی طرفدارانی دارد که یک اقلیت میانه رو بین حزب مردم و جبهه ملی را تشکیل می دهند . در مجلس جدید امینی طرفدارانی دارد که یک اقلیت میانه رو بین حزب مردم و جبهه ملی را تشکیل می دهند .

 

بر اساس این گزارش امینی که سابقا سفیر کبیر ایران در آمریکا بود ، دارای روابط خوبی با دولت های آمریکا انگلیس و فرانسه است ، وی یکی از باقی ماندگان گارد قدیمی است که پس از جنگ جهانی اول به رهبری قوام السلطنه توانست یک سیاست استقلال ملی را پیش گرفته و بدبینی شوروی را برطرف کند .

 

لوموند در بخش نهایی تحلیل خود آورده است : امینی در یک مصاحبه مطبوعاتی به خبرنگار ما گفت که به شرطی دولت تشکیل می دهد که از اعتماد کامل شاه برخوردار باشد ، او تائید کرد که برای اصلاحات در کلیه شئون مملکتی به اختیارات کامل نیاز دارد ، بدون شک اقداماتی که امینی می خواهد به آن دست بزند یکی از آخرین شانس های رژیم ایران برای تغییروضع و رفع بحران کشور است .

 

جبهه ملی : با هر دولت متکی به این مجلس مخالفیم

بعد از ظهر دیروز جبهه ملی به ریاست باقر کاظمی تشکیل جلسه داد و نظر خود را درباره دولت جدید اعلام کرد .

 

اللهیار صالح در ابتدای جلسه گفت : من در مجلس با دولت کنونی مخالفت خواهم کرد و به آن رای کبود خواهم داد .

 

پس از 5 ساعت جلسه به ریاست باقر کاظمی رئیس شورای مرکزی جبهه ملی قطعنامه ای صادر و تاکید شد : نظر به این که انتخابات مجلس کنونی بر خلاف قوانین اساسی مملکت و قانون انتخابات و اعلامیه جهانی حقوق بشر صورت گرفته و حقوق ملت ایران پایمال گردیده است جبهه ملی چنانچه در قطعنامه های سابق خود صریحا اعلام نموده است که مجلس کنونی و دولت متکی به آن غیر قانونی است با هر دولتی که متکی به این مجلس باشد مخالفت خواهد کرد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.