17 فروردین ماه 1340

17 فروردین ماه 1340

تعطیلی اولین جلسه علنی مجلس در سال جدید به بهانه فوت آیت الله بروجردی/مخالفت بانک بین المللی با پرداخت 12 میلیون دلار وام به ایران/زیان فاحش کارخانه نساجی فارس را به تعطیلی کشاند

تعطیلی اولین جلسه علنی مجلس در سال جدید به بهانه فوت آیت الله بروجردی

در حالی که یک هفته از فوت آیت الله بروجردی می گذرد امروز اولین جلسه مجلس شورای ملی در سال جدید تشکیل شد و پس از اظهار تاسف رئیس مجلس به مناسبت رحلت آیت الله بروجردی پس از چند دقیقه ختم شد و جلسه آینده به روز یکشنبه موکول گردید !

گفتنی است در جلسه امروز تقریبا اکثر نمایندگان حاضر در مرکز و از جمله ارسلان خلعتبری که از آغاز دوره بیستم در جلسات مجلس شرکت نکرده بود و اللهیار صالح که در بیشتر جلسات شرکت نمی کرد حضور داشتند!

 

مخالفت بانک بین المللی با پرداخت 12 میلیون دلار وام به ایران

کیهان نوشت : امروز کسب اطلاع شد که بانک بین المللی با پرداخت وام 12 میلیون دلاری که قرار بود صندوق وام های عمرانی آمریکا جهت اجرای پروژه اسکله بندرعباس به ایران بپردازد مخالفت کرده است.

یک مقام عالیرتبه سازمان برنامه در این باره اظهار داشت : سازمان برنامه به این مخالفت اعتراض کرده و پیشنهاد نموده است کمیسیونی مرکب از نمایندگان سازمان برنامه ، بانک بین المللی و صندوق وام های عمرانی آمریکا مامور رسیدگی به پیشنهاد و اعتراض سازمان برنامه گردد.

صندوق وام های عمرانی آمریکا در مورد پیشنهاد سازمان برنامه با مقامات بانک بین المللی وارد مذاکره شده و قرار است تا هفته آینده جواب بانک در مورد پیشنهاد ایران داده شود و در صورت موافقت بانک کمیسیون مزبور تشکیل گردد.

وام صندوق مزبور قرار بود در مدت 25 سال با بهره ای معادل سه و نیم درصد از طرف دولت ایران مسترد گردد.

گفتنی است طرح ساختمان اسکله بندرعباس از طرف مهندسین مختلف مورد مطالعه قرار گرفت و پس از تأیید خاصیت انتفاعی آن دستور اجرای طرح مزبور صادر و برای تامین هزینه ارزی آن از صندوق وام های عمرانی آمریکا تقاضای کمک شده بود.

مقامات صندوق وام های عمرانی آمریکا طرح مذکور را خواستند و این نقشه مورد مطالعه کارشناسان فنی و اقتصادی صندوق قرار گرفت و کارشناسان اقتصادی بانک لزوم اجرای آن را تأیید کردند. متخصصین فنی بانک ضمن تأیید حسن انتخاب این نقشه عمرانی هزینه اجرایی آن را برآورد نموده پیشنهاد کردند که برای مخارج ارزی آن 12 میلیون دلار بصورت وام به سازمان برنامه پرداخت گردد و این پیشنهاد است که فعلا با مخالفت روبرو شده است.

 

زیان فاحش کارخانه نساجی فارس را به تعطیلی کشاند

کارخانه نساجی فارس از اول امسال تعطیل شده است هیئت مدیره کارخانه در جلسه ای که در اواخر سال گذشته تشکیل داد تصمیم گرفت کارخانه را تعطیل کند و پس از اخراج کارگران علت تعطیلی کارخانه را زیان فاحش اعلام کرد به طوری که گفته می شود بسته شدن کارخانه به علت طلب مردم بوده است و با این کیفیت کارخانه ورشکست شده است.

وضع حمل در خرابه !

خبرنگار کیهان در ستون حوادث امروز این روزنامه نوشت : در دفتر کارم نشسته بودم که ناگهان عده ای با حالتی عصبانی وارد شدند و با اعتراض گفتند چرا در شهرستانی که دارای بیمارستان مجهز و ماما می باشد باید در خرابه وضع حمل کند ، به اتفاق آن عده به محلی که نشان می دادند رفتم ، زنی در حالی که از درد می پیچید در گوشه ای خوابیده بود و ناله می کرد ، عده ای هم به حال تاثر این منظره را تماشا می کردند. وقتی از برادر زن مزبور موضوع را سوال کردم گفت خواهرم دچار درد زایمان شد چون در قریه ما قابله وجود ندارد پس از طی چند فرسخ خواهرم را به گرمسار آوردم تا در بیمارستان این محل وضع حمل کند ولی وقتی به بیمارستان مراجعه کردیم و گفتند باید به تهران بروید ناچار خواهرم در همین خرابه وضع حمل کرد و اگر با نبودن دکتر و دارو طفل زنده بماند اعجاز شده است! برادر این زن در این موقع از شدت ناراحتی بنای گریستن را گذاشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.