16 فروردین 1340

16 فروردین 1340

تجلیل از خدمات رئیس سابق ستاد بزرگ ارتشتاران/اویسی آجوادان شاه شد/محصول نفت خام جنوب در 1960 بیشتر از کلیه سال های گذشته بود/تولید نامطلوب خشکبار ایران!/از سال 1320 بودجه متعادلی نداشته ایم!

تجلیل از خدمات رئیس سابق ستاد بزرگ ارتشتاران

از ساعت 5 بعد از ظهر دیروز از طرف تیمسار سپهبد عبدالحسین حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران و بانو ، بمنظور تجلیل از خدمات 43 ساله سناتور ارتشبد عبدالله هدایت میهمانی عصرانه ای در باشگاه افسران برپا گردید.

 

اویسی آجوادان شاه شد

روزنامه ها امروز در خبری اعلام کردند : تیمسار سرتیپ اویسی فرمانده گارد شاهنشاهی آجوادان شاه شد .

 

محصول نفت خام جنوب در 1960 بیشتر از کلیه سال های گذشته بود

دیروز نشریه سالانه شرکت های عامل نفت ایران برای سال 1960 منتشر شد .

بموجب آمار این نشریه محصول نفت خام برای صادرات در حوزه قرارداد کنسرسیوم در سال 1960 از سال های گذشته بیشتر بوده است .

در سال 1959 مقدار نفت خام صادراتی 28 میلیون و 300 هزار تن نفت خام برای صدور پس از پالایش 13 میلیون و 400 هزار تن بوده است در حالی که در سال 1960 نفت خام صادراتی 32 میلیون و 90 هزار تن و نفت خام برای صدور پس از پالایش به 14 میلیون و 600 هزار تن بالغ شده است .

علت افزایش صادرات نفت خام به علت آماده شدن بنادر بارگیری خارک بوده است .

برلین رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت های عامل نفت ایران در گزارش خود در این نشریه به مسئله کاهش بهای نفت در خاور میانه اشاره کرده و می نویسد : در مرداد ماه گذشته بهای اعلان شده نفت خام و فراورده های نفتی که به وسیله شرکت های بین المللی نفت معین می گردد در کلیه بنادر بارگیری خاورمیانه و از جمله ایران تنزل یافت. در مورد کشور ایران تاثیر مالی این کاهش به علت افزایش صادرات جبران گردید .

درآمد سالیانه ایران از طریق صادرات نفت توسط شرکت های بازرگانی کنسرسیوم در سال میلادی گذشته بالغ بر 21 میلیارد و 376 میلیون و 740 هزار ریال بوده است که این رقم قریب یک میلیارد و 690 میلیون و 253 هزار ریال بیش از رقم در آمد در سال 1959 می باشد .

در سال گذشته پالایشگاه آبادان نه و نیم درصد نسبت به سال 1959 افزایش کار داشت .

نفت خام صادراتی ایران در سال گذشته به وسیله 2162 نفت کش به خارج صادر شده است .

نفت ایران بیش از همه به ممالک اروپایی صادر می شود (47 درصد ) ، بعد از آن به آفریقا (17 درصد ) ، آسیای جنوب شرقی (15 درصد ) ، آمریکای جنوبی (8 درصد) ، استرالیا و خاورمیانه (هر یک 5 درصد ) و خاور دور ( 3 درصد)

 

تولید نامطلوب خشکبار ایران!

کیهان به نقل از یکی از صادرکنندگان خشکبار در گزارشی نوشت : بیش از دو ماه و نیم از مهلت شش ماهه دولت آلمان برای صدور خشکبار با وضع فعلی به آن کشور باقی نمانده است و چنان چه در این مدت اولیای امور وزارت بازرگانی با مقامات آلمانی موضوع را بنحوی حل نکنند ده هزار تن برگه زردآلوی امسال به ارزشی بین 250 تا 300 میلیون ریال بدون مشتری می ماند.

در ادامه این گزارش آمده است : به طوری که می دانیم دولت آلمان که از ژوئن آینده از ورود خشکباری که بیش از یک در هزار گوگرد داشته باشد به کشور خود جلوگیری می نماید در حالی که با وضع تولید و طرز خشکانیدن و بسته بندی کردن محصول که فعلا در کشور رایج است خشکبار ایران چنان چه با این مقدار گوگرد آمیخته شود قبل از رسیدن به هامبورگ فاسد می شود.

کیهان به نقل از صادرکننده فوق پیشنهاد کرده است : دولت باید از یک طرف به تولیدکنندگان و باغداران و صادرکنندگان خشکبار مساعدت های لازم را بنماید تا آن ها بتوانند محصول خود را به بهترین طرزی که امکان دارد تهیه نمایند و از طرف دیگر با مقامات آلمانی مذاکره نماید تا با ورود خشکباری که 5/1 در هزار گوگرد داشته باشد موافقت نمایند.

 

از سال 1320 بودجه متعادلی نداشته ایم!

شعاعی وزیر دارایی طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : چون بودجه کل کشور و ارقام آن در دولت سابق تنظیم شده بود و من از آن اطلاعی نداشتم قبل از تقدیم بودجه به مجلس بار دیگر آن را مورد مطالعه قراردادم و در ارقام و تبصره های بودجه تغییرات جدید داده و به مجلس تقدیم شد و بودجه کل سال جاری کشور با برنامه تثبیت اقتصادی هماهنگی کامل پیدا کرد.

وی ادامه داد : خاصه این مسئله مهم است که از سال 1320 تاکنون بودجه متعادل نداشته ایم و همیشه خرج بیش از دخل بوده است در حالی که برای اولین بار پس از این مدت در سال جاری رقم خرج مملکت پیشی گرفت و علاوه بر این تاکنون درآمدهای پیش بینی شده وصول نمی شد و به تعهدات کامل عمل نمی گردید.

وزیر دارایی افزود : ما در بودجه سال گذشته در حدود یک میلیارد ریال کسری داشتیم که البته در طی سال این کسری جبران شد یعنی درآمد بودجه سال گذشته در حدود 82 میلیارد و خرج آن در حدود 83 میلیارد ریال بود.

وزیر دارایی همچنین گفت : اضافه درآمدی که طی سال به دست آمد کسری را پوشاند و این کسری از طریق صرفه جویی عملی نشد بدین معنی که وزارت دارایی در طی سال گذشته دستوری برای صرفه جویی به مقدار 5/7 درصد از کل اعتبار هر سازمان دولتی داده ولی تقریبا به این دستور عمل نشد و وزارت دارایی کسری بودجه را نتوانست از طریق صرفه جویی تامین نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.