15 فروردین ماه 1340

15 فروردین ماه 1340

وصیت نامه آیت الله بروجردی گشوده شد/ارسال نان و گندم برای قم/حوزه علمیه قم را خدا حفظ خواهد کرد/انتخابات نقاط باقی مانده به زودی انجام می شود/وزیر فرهنگ : اولیای اطفال از آموزش و پرورش ناراضی اند

وصیت نامه آیت الله بروجردی گشوده شد

شب گذشته از طرف حاج محمد حسن طباطبایی بروجردی فرزند ارشد مرحوم آیت الله بروجردی از علمای طراز اول قم دعوت شد که صبح امروز در منزل آن مرحوم حضور یابند و در مراسم گشایش دفاتر و اسناد وصیت نامه ایشان شرکت کنند.

از ساعت 5/6 صبح امروز کلیه علمای طراز اول حوزه علمیه قم و عده ای از سایر آقایان علما و همچنین چند تن از وعاظ و گروهی از علمای سایر نقاط کشور که در قم حضور دارند به منزل آیت الله بروجردی آمدند و در اندرونی اجتماع کردند.

پس از ورود آقایان به اندرون، مهر و موم اطاق کتابخانه که در روز رحلت ایشان توسط آیت الله شریعتمداری و آیت الله پلپایگانی و در حضور وجوه علمای طراز اول شهر قم و بستگان مرحوم آیت الله انجام شده بود باز شد و آقایان وارد اطاق کتابخانه شدند. آن گاه مطالعه اوراق و اسناد مربوطه آغاز گردید تا پس از رسیدگی به میزان وجوهات سهم امام مطالبات و احیانا قروض صورت مجلسی از حساب ها تهیه کنند.

کیهان در گزارش خود از این مراسم نوشت : در جلسه ای که به منظور گشایش دفاتر و اسناد و وصیت نامه در منرل آیت الله بروجردی تشکیل شده است کلیه آقایان علمایی که نام آنان در شماره های گذشته از نظر خوانندگان گذشت [ کیهان ، 12 فروردین 1340 ] بجز حضرت آیت الله حاج آقا روح الله خمینی که کسالت دارند شرکت کرده بودند.

اکنون دکان ها و بازار قم همچنان بسته است و بمناسبت هفتمین شب رحلت مرحوم آیت الله بروجردی بسیاری از قسمت های بازار و خیابان ها مفروش شده و به مجالس سوگواری مبدل شده است.

 

ارسال نان و گندم برای قم

امروز مدیرکل غله گفت : چون در چند روز اخیر عده زیادی از مردم تهران و سایر شهرستان ها برای شرکت در مراسم تشییع جنازه و ختم مرحوم آیت الله بروجردی به قم رفته بودند و نانوایی های قم نمی توانستند احتیاجات قم را مرتفع کنند به دستور آقای نخست وزیر دو کامیون نان ماشینی و 500 تن گندم از تهران به قم حمل شد و نانوایی های این شهر بمیزان تولید نان خود افزودند تا احتیاجات مردم را مرتفع کنند و کامیون های نان ماشینی نیز شروع به توزیع نان ماشینی در شهر کردند.

مدیران مسافرخانه های قم نیز امروز اعلام کردند بمناسبت تصادف امروز با هفتمین شب رحلت آیت الله بروجردی تا 24 ساعت از کلیه مسافرین بطور رایگان پذیرایی خواهند کرد ، این تصمیم به وسیله بلندگو در نقاط مختلف شهر قم اعلام شد.

 

حوزه علمیه قم را خدا حفظ خواهد کرد

حضرت آیت الله حاج آقا روح الله خمینی درباره موقعیت حوزه علمیه قم و شروع مجدد دروس حوزه اظهار داشتند : اکنون اعضای حوزه سرگرم عزاداری هستند ، لکن پس از تخفیف مجالس سوگواری مدرسین کار خود را آغاز خواهند کرد – حضرت آیت الله افزودند : حوزه علمیه قم را خدا حفظ می کند قبل از مرحوم آیت الله به دست دیگران محفوظ شد و بعد از ایشان هم امر با خدا است ، انشاء الله خداوند آن را حفظ خواهد کرد.

حضرت آیت الله آقا سید محمد رضا گلپایگانی نیز در این باره اظهار داشتند : حوزه علمیه قم وظیفه خود می داند کماکان به کار خود ادامه دهد و ابدا فتور و سستی در کار محصلین پیدا نشده است بلکه فقدان اسفناک حضرت آیت الله العظمی چنان در روحیه آنان تاثیر کرده که بتمام قوا در مقام جبران هستند و وجود مدرسین و اساتید بزرگ خوف هیچ گونه فترت و سستی از حیث تدریس و تعلیم و تربیت در پیش نیست اما از حیث اداره امور مالی آن هم وظیفه مسلمین است که بیش از پیش جدیت نموده و نگذارند از این حیث نگرانی حاصل شود.

آیت الله شریعتمدار تبریزی نیز درباره حوزه علمیه قم و نجف اظهار داشتند نظر ما این است که حوزه علمیه قم و نجف هر دو یک مقصد را تعقیب می کنند و اختلافی بین آن ها نیست ، رجال و شخصیت های علمی که در حوزه های قم و نجف هستند عموما واجب الاحترام و هر یک در حوزه خود مغتنم هستند البته باید هر دو حوزه محفوظ بماند ولی چیزی که هست نظر به وضع مخصوص امور دینی در ایران و لزوم مبارزه با رشته های بی دینی وجود یک مرکز مهم دینی در قلب ایران و در شهر قم که با زحمات مرحوم آیات گذشته توسعه یافته به نظر ما بسیار ضروری و حفظش بر عموم مسلمین جهان واجب است.

 

انتخابات نقاط باقی مانده به زودی انجام می شود

امروز اعلام شد پس از مطالعاتی که وزیر کشور پیرامون انتخابات نقاطی که انتخاباتش هنوز شروع نشده انجام داد امروز احکام 12 فرماندار جدید را برای 12 شهرستان کشور که انتخاباتش تمام نشده صادر کرد و بدین ترتیب اولین اقدام برای آغاز انتخابات نقاط مزبور انجام شد.

اکثر فرماندارانی که برای این نقاط تعیین شده اند از بازرسان وزارت کشور هستند و در بین آنان چند نفر رئیس اداره نیز وجود دارد که با حفظ سمت برای انجام انتخابات به سمت فرماندار تعیین شده اند .

 

وزیر فرهنگ : اولیای اطفال از آموزش و پرورش ناراضی اند

وزیر فرهنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : سال های متمادی است که اولیای اطفال به علت عدم رضایت از آئین نامه و برنامه تحصیلی مدارس آرزو داشتند که در برنامه تحصیلی مدارس اعم از ابتدایی و متوسطه تغییر اساسی داده شود و معلومات دانش آموزان منطبق با مقتضیات کنونی مملکت باشد و دانش آموزان معلومات کافی داشته باشند. خوشوقتم که امروز به اطلاع آقایان میرسانم که برای ازدیاد معلومات اطفال برنامه تحصیلی جدید ابتدایی تهیه شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.