14 فروردین ماه 1340

14 فروردین ماه 1340

پایان تعطیلی دانشگاه تهران پس از 66 روز !/بانک صادرات و واردات آمریکا وام جدیدی به ایران می دهد/گزارش متفاوت کیهان درباره انتخاب جانشین آیت الله بروجردی/خرید 6 هزار تن قند از شوروی

پایان تعطیلی دانشگاه تهران پس از 66 روز !

امروز دانشگاه تهران پس از یک تعطیل 66 روزه باز شد و دانشجویان در دانشگاه حاضر شدند .

از دانشجویان برای ورود به دانشگاه کارت مطالبه نمی شد و دانشجویان به دانشکده های خود نیز بدون ارائه کارت وارد می شدند .

عده ای از دانشجویان هنوز در مسافرت هستند و کلاس ها با عده کمتری تشکیل شد .

دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران درباره دانشجویان زندانی نیز گفت : من در تمام مدت تعطیل نیز تلفنی با مقامات مربوطه تماس گرفته برای آزادی دانشجویان تلاش کرده ام و قرار است امروز چهار نفر دیگر از آن ها آزاد شوند و بقیه نیز در عرض چند روز آینده آزاد خواهند شد .

 

بانک صادرات و واردات آمریکا وام جدیدی به ایران می دهد

بنا به گزارش رسیده از آمریکا مهندس سرلک معاون ثابت وزارت راه وارد واشنگتن شد و به دنبال اقداماتی که از طرف سفارت کبرای ایران برای گرفتن اعتبار از بانک صادرات و واردات صورت گرفته است با مقامات مذکور گفت و گو خواهد کرد .

اعتباری که از بانک صادرات و واردات آمریکا گرفته می شود به مصرف خرید ماشین های راهداری و راهسازی و لکوموتیوهای دیزل الکتریک برای راه آهن ایران خواهد رسید . 

 

گزارش متفاوت کیهان درباره انتخاب جانشین آیت الله بروجردی

در حالی که روزنامه کیهان چند دو روز پیش در شماره 12 فروردین در گزارشی از آیت الله خمینی به عنوان جانشین احتمالی آیت الله بروجردی مرجع تازه درگذشته یاد کرده بود و در لیست منتشر شده از سوی این روزنامه آیت الله خمینی در صدر لیست قرار داشت امروز در گزارشی متفاوت مرجعیت را از ایران خارج ساخت!

در این گزارش آمده است : در چند روز اخیر پس از رحلت حضرت آیت الله العظمی آقای بروجردی مسئله جانشینی آن مرحوم مورد بحث کلیه محافل و بخصوص محافل دینی قرار گرفته است . خبرنگار ما امروز با چند تن از شخصیت های دینی و مطلع تماس گرفت و نظرآنان را درباره این مسئله مهم و طرز انتخاب پیشوای جدید شیعیان استفسار کرد.

ظهیرالاسلام نائب التولیه مسجد عالی سپهسالار در پاسخ این سوال گفت : انتخاب و تعیین مرجع تقلید شیعه مراحلی دارد که بایستی پس از طی آن مراحل شایسته ترین شخصیت روحانی این مقام عالی را کسب کند. هم اکنون در عالم اسلام شخصیت های برجسته روحانی وجود دارند که مانند حضرت آیت الله خویی ساکن نجف ، حضرت آیت الله آمیرزا سیدهادی شیرازی که ایشان هم در نجف ساکن هستند و مرجع تقلید می باشند و همچنین حضرت آیت الله سید محسن طباطبایی معروف به حکیم که در نجف سکونت دارند و تبعه عراق هستند.

وی ادامه داد : حضرت آیت الله حکیم در حدود 63 سال دارند و بسیار خوش قیافه و خوش لباس بوده و مورد احترام و مرجع تقلید اعراب و شیعه می باشند و شخص اول دینی کشور عراق بشمار می روند و همچنین حضرت آیت الله شاهرودی و حضرت آیت الله آقای آقا شیخ محمد صالح ساروی ضمنا در اصفهان و شیراز و سایر نقاط کشور نیز شخصیت های برجسته روحانی هستند البته موضوع تعیین جانشین حداکثر تا 40 روز دیگر به طول خواهد انجامید و احتمالا یکی از شخصیت های روحانی فوق این مقام برجسته را احراز خواهند کرد.

سناتور قائم الملک رفیع نیز در این زمینه به کیهان گفت : مسئله جانشینی حضرت آیت الله بروجردی موضوعی نیست که با رای انتخابی مردم باشد بلکه کسانی که اهل علم و اسلام و عالم واقعی هستند بایستی نظر بدهند و تا چند هفته دیگر این مسئله روشن خواهد شد.

رفیع درباره جانشینان احتمالی آیت الله بروجردی نیز گفت : در عالم اسلام و شیعه شخصیت های روحانی برجسته ای وجود دارند از جمله آیت الله سید محمود شاهرودی که در حدود 76 سال سن دارند و دارای رسالات زیادی بوده و در شاهرود و قسمت زیادی از عراق مقلد دارند و اکنون ساکن نجف هستند ، دوم حضرت آیت الله حکیم هستند که تبعه عراق بوده و 63 سال سن دارند و در نجف اشرف مقیم می باشند و مورد احترام قاطبه اعراب و مسلمانان هستند و به نظر اینجانب یکی از دو شخصیت روحانی فوق این مقام روحانی بزرگ را احراز خواهند کرد.

 

خرید 6 هزار تن قند از شوروی

مدیرکل اقتصادی وزارت گمرکات گفت : معمولا مصرف تولید قند مورد نیاز کشور در کارخانه های قند داخلی صورت می گیرد و احتیاجی به خرید قند از سایر کشورها نیست و تنها وزارت گمرکات کمبود شکر مصرفی را از کشورهای خارج وارد می نماید ولی بعضی موسسات مثل ارتش که احتیاج به قند بسته بندی شده برای دادن جیره افراد خود دارد مایل به خرید قند بسته بندی شده از خارج است و وزارت گمرکات خرید آن ها را انجام می دهد و به طور کلی میزان خرید قند از خارج برای موسسات مختلف بیش از 40 هزار تن در سال نیست و قندهایی که در کارخانه های داخلی تهیه می شود معمولا بصورت کلوخی یا کله قند است، این است که قندهای بسته بندی شده را از خارج وارد می کنیم.

وی ادامه داد : مقدار 6 هزار تن قندی که از شوروی خرید شده است بر اساس قرارداد بازرگانی ایران و شوروی است و از ماه آینده از طریق آذربایجان به ایران حمل خواهد شد.

مدیرکل اقتصادی وزارت گمرکات دراین باره اضافه کرد : قرارداد خرید صدهزار تن شکر بین وزارت گمرکات و کشورهای ترکیه و آرژانتین و کوبا در اسفند ماه گذشته بسته شده، احتیاجات شکر در ششماهه اول سال تامین نشده است و فقط در خردادماه قراداد مجددی برای خرید شکر با شوروی امضا می شود که بر اساس قرارداد معاملات بازرگانی بین دو کشور صورت خواهد گرفت. طبق این قرارداد شکر خریداری شده از شوروی از طریق آذربایجان و بحر خزر به ایران حمل می شود و بمصرف اهالی صفحات شمالی ایران خواهد رسید. شکرهای شوروی معمولا از اواخر مهر به ایران حمل می شود زیرا هوای شوروی سردتر است و محصول شکر آن دیرتر از محصول کشورهای گرمسیر به بازار می آید و از این رو شکرهایی که ایران از شوروی می خرد بعد از اکتبر به ایران حمل می گردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.