12 فروردین 1340

12 فروردین 1340

شخصیت هایی که برای مرجعیت صلاحیت دارند به روایت کیهان/آخرین لحظات عمر آیت الله بروجردی چگونه گذشت ؟/وقفه یک ساعته ای که در تفریح شاه ایجاد شد !/کشته شدن عده ای در تظاهرات عراق/دولت نمی تواند شناسنامه ها را عوض کند!/تشکر اردشیر زاهدی از لطف آمریکا به کشورهای کم رشد یافته!

شخصیت هایی که برای مرجعیت صلاحیت دارند به روایت کیهان

کیهان در شماره امروز در گزارشی نوشت : هم اکنون در حوزه علمیه قم و سایر حوزه های علمیه علمای اعلامی هستند که دارای صلاحیت برای مرجعیت تقلید می باشند.کسی که به عنوان مرجع تقلید شیعیان انتخاب می شود باید اعلم الناس ، اعلم العلما و به طور کلی اعلم و اتقی باشد، بدین معنی که هم از نظر تقوی و پرهیزگاری و هم از نظر علم ممتاز و ارجح باشد.

آقایانی که ذیلا نام برده می شود طبق نظر علمای علوم دینی و کلیه اعضای حوزه علمیه قم دارای صلاحیت مرجعیت تقلید و مورد اعتماد کامل حوزه علمیه هستند : 1 – حضرت آیت الله حاج آقا روح الله خمینی 2- حضرت آیت الله آقا سید محمد رضا گلپایگانی 3- حضرت آیت الله آقا سید کاظم شریعتمدار تبریزی.

در لیست منتشر شده در کیهان بزرگانی چون آیات شیخ عبدالنبی اراکی ، محمد محقق یزدی معروف به داماد ، عباسعلی شاهرودی ، شهاب الدین مرعشی نجفی و  مرتضی لنگرودی دیده می شوند.

این گزارش می افزاید : آقایان دیگری نیز در سایر نقاط معروفیت دارند و مورد اعتماد و قبول حوزه علمیه خود و حوزه علمیه شهر قم می باشند ، این آقایان عبارتند از آیات : حاج سید هادی میلانی در خراسان ، سید احمد خوانساری در تهران ، سید محسن حکیم در نجف ، سید محمود شاهرودی در نجف ، سید عبدالهادی شیرازی در نجف ، سید ابوالقاسم خویی در نجف.

کیهان در شرح زندگی آیت الله خمینی آورده است : ایشان یک درس فقه صبح ها و یک درس اصول عصرها در حوزه علمیه قم تدریس می نمایند که در یکی از دروس ایشان متجاوز از 400 نفر دانشجو و طلاب علوم دینی شرکت دارند. اکثر شاگردان حوزه درس ایشان فضلای طراز اول حوزه علمیه شهر قم را تشکیل می دهند و درس های ایشان توسط آقای حاج میرزا جعفر سبحانی به صورت کتاب تدوین شده و تاکنون دو جلد آن منتشر گردیده است. مرحون آیت الله بروجردی در مسائل مهمی که پیش می آمد با چند تن از علما مشورت می نمودند که یکی از آنان آیت الله خمینی بودند.

ایشان تالیفات متعددی دارند که از جمله کتاب طهارت (پاکیزگی از نظر قانون مقدس اسلام ) ، مکاسب محرمه ( دستورات تجارت و بازرگانی از نظر دین اسلام) و دوره کامل اصول را می توان نام برد. مهم ترین آثار ایشان حاشیه نویسی بر کتاب عروه الوثقی است که قریب 20 سال وقت صرف تحشیه آن نموده اند . کتاب عروه الوثقی یک دوره کامل فقه است و حضرت آیت الله خمینی علاوه بر آن کتاب، بر وسیله النجاه مرحوم آیت الله آقا سید ابوالحسن اصفهانی نیز حاشیه نوشته اند. به طور کلی اوقات ایشان عموما صرف مطالعه ، نگارش و تدریس می شود و به همین جهت کمتر در اجتماعات دیده می شوند.

کیهان در پایان شرح زندگینامه آیت الله خمینی آورده است : حضرت آیت الله خمینی نزدیک به 25 سال است که به تدریس اشتغال دارند و در دوران طلبگی نیز اجازه تدریس داشتند.

 

قیمت های متفاوت اجناس در شهرهای مختلف !

روزنامه اطلاعات در شماره امروز خود  به تفاوت قیمت اجناس در نقاط مختلف کشور پرداخته و نوشت : بررسی بهای انواع محصولات کشاورزی در تهران و شهرستان ها نشان می دهد که طی روزهای گذشته قیمت ها عموما ثابت بوده اند و به واسطه تعطیلات عید کمتر تغییری در بهای محصولات کشاورزی رخ داده است .

این گزارش با ذکر قیمت گندم در شهرهای مختلف آورده است : گران ترین نرخ گندم در مشهد و ارزان ترین آن از شیراز و بروجرد می باشد . گران ترین نرخ برنج را رضائیه و ارزان ترین آن را اصفهان داشته است . گران ترین نرخ پنبه بومی در رضائیه و ارزان ترین آن در مشهد بوده است .

بر اساس این گزارش گندم در شیراز ، برنج در اصفهان و روغن در سنندج از شهرهای دیگر ارزان تر است .

 

آخرین لحظات عمر آیت الله بروجردی چگونه گذشت ؟

روزنامه اطلاعات امروز در گزارشی به مراسم باشکوه تشییع آیت الله بروجردی پرداخت .

در بخشی از این گزارش نویسنده آورده است « من از هنگام ورود به قم بسیار علاقمند بودم که از آخرین لحظات زندگی حضرت آیت الله اطلاعات کامل و جامعی به دست آورم و بخصوص فوق العاده مایل بودم که آخرین جملات این مرد بزرگ را در بستر مرگ بشنوم . طبق اظهار آقای دکتر قراگوزلو رئیس بیمارستان نکویی و آقای آقازاده نماینده حضرت آیت الله بروجردی ،  پس از ساعت 8 شب که سکته مجددی عارض حضرت آیت الله شد و با کمک پزشکان خطر رفع گردید حضرت آیت الله به استراحت پرداختند و از هر شب دیگر راحت تر در بستر استراحت نمودند ، ساعت چهار و نیم بعد از نیمه شب حضرت آیت الله از خواب بیدار شدند و ساعت 6 صبح نماز صبح را در بستر انجام دادند ، حضرت آیت الله در نماز صبح فقط سوره حمد را قرائت نمودند. ایشان در روزهای بیماری طبق تجویز پزشکان معالج نماز را در بستر میگذاردند و در بعضی مواقع که سخن گفتن برایشان منع بود و یا نمی توانستند، به قرائت سورده الحمد اکتفا می کردند . ساعت 6 صبح روز پنجشنبه حضرت آیت الله بروجردی در بستر سوره الحمد را قرائت کردند و پس از آن یک استکان چای نوشیدند ، حضرت آیت الله که گویی مرگ خود را نزدیک می دیدند آهسته و با کلمات شمرده به اطرافیان خود فرمودند « از مرگ نباید ترسید مرگ حق است ، من شما را به خدا می سپارم ... بدین ترتیب خداحافظی پیشوای بزرگ شیعیان با اطرافیانش انجام گرفت در این موقع چهره این مرد بزرگ کم کم تغییر رنگ داد ، فروغ چشمانش به تدریج فرو نشست ...پیشوای بزرگ شیعیان دعوت حق را لبیک گفتند».

 

وقفه یک ساعته ای که در تفریح شاه ایجاد شد !

در ساعت ده صبح امروز شاه با هواپیما از شمال به تهران بازگشت تا در مجلس ترحیم آیت الله بروجردی که از طرف دربار شاهنشاهی ترتیب داده شده بود شرکت کند .

شاه پس از شرکت در مجلس ختم مقارن ظهر امروز تهران را به قصد شمال ترک گفت .

 

کشته شدن عده ای در تظاهرات عراق

آسوشیتدپرس گزارش داد اخباری که از بیروت و وین رسیده است حاکی از آن است که در بغداد و سایر شهرهای عراق اغتشاشاتی روی داده و عده ای کشته شده اند.

اغتشاشات بغداد به دنبال افزایش نرخ بنزین و میوه و سبزیجات پدید آمده است. مسافرانی که از بغداد به بیروت وارد شده اند اظهار می دارند که تظاهر کنندگان یک منبع بنزین را در بغداد طعمه آتش ساختند و برای جلوگیری سربازان از متفرق کردن آن ها در اطراف محل تظاهرات خود بنزین ریخته آتش زدند و بدین وسیله سدی از آتش درست کردند.

تاکنون بیش از 700 تن از تظاهرکنندگان در بغداد بازداشت شده اند ، اعتصاب به شهرستان ها هم سرایت پیدا کرده و مدارس و ادارات تعطیل شده اند.

تظاهرکنندگان فریاد می زدند بجای آن که نان ما را ببرید و بر نرخ نفت و بنزین بیافزائید بروید از کمپانی ها پول بگیرید.

در موصل 14 نفر کشته شده اند که یکی از آن ها دختر بوده است.

 

دولت نمی تواند شناسنامه ها را عوض کند!

روزنامه کیهان امروز نوشت : به علت عدم اعتبار لازم در سال جاری تغییر شناسنامه ها عملی نیست.

اکنون مقدمات کار تغییر شناسنامه ها از طرف اداره ثبت احوال و آمار فراهم شده است و عملی شدن این کار در انتظار اعتبار لازم می باشد ولی در سال جاری اعتباری برای این کار تخصیص داده نشده است و بدین جهت تغییر شناسنامه ها به سال آینده موکول می گردد.

کیهان همچنین نوشته است : در سال آینده هم امکان دارد اعتبار تغییر شناسنامه ها در بودجه عمومی کشور منظور نگردد و مخارج این کار به برنامه سوم آبادانی کشور که از اواسط سال آینده [1341] شروع خواهد شد محول گردد.

برای تغییر شناسنامه ها و رفرم ثبت احوال ، در حدود 90 میلیون تومان اعتبار لازم است و این اعتبار در مرحله اول باید صرف تغییر شناسنامه ها از شکل فعلی به شناسنامه های پلاستیکی گردد و در مرحله بعد برای خرید و نصب دستگاه های الکتریکی ثبت وقایع چهارگانه « تولد ، ازدواج ، طلاق و مرگ » در بخش های ثبت احوال و همچنین صدور رونوشت شناسنامه صرف خواهد شد و مرحله دیگر ایجاد ساختمان ها و لوزام جدید برای ادارات ثبت احوال و ترمیم حقوق و مزایای کارمندان آن دستگاه است. چون اعتبار اجرای طرح های جدید ثبت احوال در بودجه پیش بینی نشده بود و کار تغییر شناسنامه ها از نظر اعتبار لازم ، به مرحله قطعی نرسیده بود هنوز تصمیم قطعی برای شکل جدید شناسنامه ها اتخاذ نشده است ولی آن چه مسلم است این که شناسنامه های جدید پلاستیکی خواهد بود و کوشش خواهد شد که شناسنامه ها بیشتر ورقه شناسایی باشد و بدین ترتیب مقداری از وقایعی که اکنون در شناسنامه ها ثبت می شود در شناسنامه های جدید ثبت نخواهد شد.

 

تشکر اردشیر زاهدی از لطف آمریکا به کشورهای کم رشد یافته!

اردشیر زاهدی سفیر کبیر ایران در آمریکا اظهار داشت دولت ایالات متحده با کمک خود به کشورهای کم رشد یافته صفحه درخشانی به تاریخ بشریت اضافه می کند.

زاهدی طی نطقی در میهمانی بین المللی سالانه اطاق بازرگانی کالامانزو ادامه داد : آینده جهانی که در آن زیست می کنیم اطمینان بخش نیست.

زاهدی افزود : فقر ، نادانی و دلهره و ترس باندازه بمب هیدروژنی ، مسئول این عدم اطمینان به آینده است.

سفیر ایران در آمریکا خطاب به دولت این کشور گفت : کشور شما با اقدامات خود در زمینه فقر و نادانی و ترس مردم سرتاسر جهان ، صفحه درخشان و ارزنده ای به تاریخ بشریت افزوده است ، انتظار می رود و باید انتظار داشت که سایر کشورها نیز به سهم خود از روش این کشور پیروی کنند. ایران امیدوار است که بیش از سهم خود در بر انداختن فقر و جهل و ترس در جهان اقدام کند و من به این جا آمده ام تا به شما بگویم که کار را شروع کرده ایم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.