10 فروردین 1340

10 فروردین 1340

آیت الله بروجردی از دنیا رفت/برنامه های ویژه دولت برای فوت آیت الله بروجردی !/تلاش شاه برای خروج مرجعیت از ایران !/انتخابات قم همچنان معوق است

آیت الله بروجردی از دنیا رفت

علیرغم اعلام پزشکان مبنی بر بهبودی حال آیت الله بروجردی امروز اعلام شد بزرگ مرجع تقلید شیعیان جهان امروز صبح دار فانی را وداع گفت .

بر اساس این گزارش ساعت هفت و نیم صبح امروز آیت الله العظمی بروجردی بدرود حیات گفتند.

سراسر ایران و دنیای تشیع را ماتم و اندوه فرا گرفت و در تهران و کلیه شهرستان ها مراسم عزاداری برقرار شد.

آیت الله بروجردی ناگهان ساعت و هفت و نیم دیشب سر دفتر شماره 8 قم را احضار فرموده و وصیت کردند و پس از آن حالشان منقلب شد .

مراسم تشییع جنازه بعد از ظهر امروز با حضور نخست وزیر ، وزیر دربار شاهنشاهی ، سفرای اسلامی و شخصیت های مهم مذهبی و سیاسی در قم برگزار می شود .

دولت طی اعلامیه ای عزا و تعطیل عمومی اعلام کرد و نخست وزیر و وزیر دربار شاهنشاهی بلافاصله به قم عزیمت کردند .

جنازه آیت الله طبق وصیتی که کردند در محوطه ای واقع در میان حرم مطهر و مسجد آیت الله به خاک سپرده می شود.

گفتنی است بازار تهران نیز به مناسبت این مصیبت عظیم سه روز تعطیل شد .

 

برنامه های ویژه دولت برای فوت آیت الله بروجردی !

شهربانی کل کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد « به مناسبت ضایعه تاسف انگیز رحلت حضرت آیت الله العظمی بروجردی و عزادار شدن عالم تشیع امروز و امشب کلیه کاباره ها و کافه دانسینگ ها و تئاترها و سینماها تعطیل است و به مامورین دستور داده شد که در اجرای این منظور مراقبت به عمل آورند.»

 

تلاش شاه برای خروج مرجعیت از ایران !

به دنبال درگذشت آیت الله بروجردی شاه طی تلگرافی در گذشت این مرجع تقلید را به آیت الله حکیم تسلیت گفت.

گفتنی است پیام تسلیت شاه به آیت الله حکیم در نجف نشان دهنده آن است که دربار آیت الله حکیم را جانشین آیت الله بروجردی دانسته و مایل است مرجعیت از قم به نجف منتقل گردد .

روزنامه اطلاعات در گزارشی پیرامون پیشوای آینده مذهب شیعه افرادی را به منظور تصدی این سمت معرفی کرد ! این افراد عبارتند از آیات : سید کاظم شریعتمداری ، سید احمد خوانساری ، شیخ عبدالنبی اراکی ، سید احمد زنجانی ، سید شهاب الدین نجفی .

 

انتخابات قم همچنان معوق است

هفته نامه استوار قم در شماره امروز خود نوشت : سه ماه است انتخابات قم با تشکیل انجمن نظارت معوق مانده و با همه جلسات متشکله انجمن و مطالبه وسائل کار از فرمانداری و وزارت کشور همچنان با بلاتکلیفی گذشته و مراجعات انجمن نظارت بر انتخابات از مقامات قم و تهران بدون جواب مانده است .

این نشریه افزوده است : سکوت ما در چند هفته اخیر که مورد اعتراض طبقات شهری بوده است به لحاظ این بود که فکر می کردیم با تغییر شخص وزیر کشور شاید این معما حل شود که لا اقل بگویند انتخابات قم را چرا به حال تعطیل نگاه داشته اند .

این گزارش می افزاید : معمای لاینحل این است که چون گفته اند انتخابات آزاد است نمی خواهند همچون دوره دکتر اقبال انتخابات قم را با سرنیزه انجام دهند و از طرفی هم این گفته خودشان گلوگیر شد نمی توانند تمایل مردم را رعایت کنند بنا بر این در موضع غامض وضع انتخابات معطل مانده و حال این که قانون می گوید « پس از تشکیل انجمن نبایستی جریان انتخابات به هیچ نحوی از انحا به تعطیل و وقفه برخورد نماید».

این نشریه نتیجه گرفته است : هر چه هست سکوت مطلق فرماندار و مقامات وزارت کشور در مورد انتخابات قم و بلاتکلیفی انجمن نظارت بر خلاف اصول مشروطیت و صیانت حقوق اجتماعی است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.