9 فروردین 1340

9 فروردین 1340

وزیر خارجه به جای شریف امامی به سنتو می رود/تشکر وابسته مطبوعاتی سفارت انگلیس از علاقه مطبوعات ایرانی به ملکه!/کارمندان دون پایه رسمی می شوند/در عراق حکومت نظامی اعلام شد/مردم نجف آباد عید نداشتند!

وزیر خارجه به جای شریف امامی به سنتو می رود

امروز اعلام شد که مهندس شریف امامی نخست وزیر برای شرکت در شورای وزیران سنتو در ماه آینده به آنکارا نخواهد رفت و قدس نخعی وزیر امور خارجه ریاست هیئت نمایندگی ایران را در شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی عهده دار خواهد شد .

گفته شده بود که مهندس شریف امامی نخست وزیر در راس هیئت نمایندگی ایران به آنکارا می رود ولی چون کلیه هیئت های نمایندگی دول دیگر به ریاست وزیر امور خارجه آن کشورها در شورای وزیران شرکت خواهند کرد نخست وزیر ایران هم به آنکارا نخواهد رفت .

تشکر وابسته مطبوعاتی سفارت انگلیس از علاقه مطبوعات ایرانی به ملکه!

وابسته مطبوعاتی سفارت انگلیس ضیافتی بپا کرد که عده ای از اعضای برجسته مطبوعات تهران و سرجفری هریسن سفیر کبیر انگلیس و دیگر اعضای سفارتخانه و همچنین نمایندگانی از اداره کل انتشارات و رادیو و دیگر نمایندگی های سیاسی در آن شرکت داشتند.

ایئن هریل وابسته مطبوعاتی سفارت انگلیس در این ضیافت گفت : مردم ایران استقبال بی سابقه و دلگرم کننده ای از علیا حضرت ملکه الیزابت و والاحضرت پرنس فیلیپ بعمل آورده و دوستی و میهمان نوازی باستانی ایران را بمنصه ظهور رسانیدند.

وی گفت : در صف مقدم این استقبال مطبوعات ایران قرار داشتند که ستون های عمده ی خود را به خوشامد و احترام به میهمانان سلطنتی اختصاص دادند.

وابسته مطبوعاتی افزود که مایل است از فرصت استفاده کرده و از علاقه ای که مطبوعات ایران نسبت به ملکه ابراز داشتند صمیمانه تشکر نماید.

کارمندان دون پایه رسمی می شوند

هیئت وزیران طی تصویب نامه ای برای تثبیت وضع استخدامی کلیه کارمندان دولت به استناد قانون اصلاح قانون استخدام کشوری تصمیم گرفت کارمندان دون پایه ادارات مختلف دولتی را با شرایطی برسمی تبدیل کند.

در عراق حکومت نظامی اعلام شد

دولت عراق اعلام داشت که برای جلوگیری از هرگونه بی نظمی و آشوب در بغداد پایتخت عراق و چند شهر دیگر این کشور حکومت نظامی برقرار کرده است.

دولت عراق اخطار کرد که با کسانی که دست به عملیات خلاف نظم و آرامش بزنند به شدیدترین وجه رفتار خواهد شد. دولت عراق اعلام داشت که نیروهای امپریالیست و عوامل آن ها دست اندرکار شده اند تا از بالا رفتن مالیات های بنزین به نفع جمهوری عراق جلوگیری کنند.

دیروز و پریروز تظاهرات شدیدی در بغداد علیه افزایش نرخ بنزین صورت گرفت. بموجب اعلامیه دولت حمله اسلحه حتی با جواز ممنوع خواهد بود.

عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت که هر وقت عراق سعی نموده با شرکت های نفتی خارجی برای احقاق حقوق خود وارد مذاکره شود عمال خارجی هم سعی کرده اند توطئه برپاکنند اما جمهوری عراق کاملا قادر است با مخربین مقابله کند.

مردم نجف آباد عید نداشتند!

کیهان در گزارشی نوشت : برخلاف سال های قبل مراسم عید در سال جاری در نجف آباد برگزار نگردید و کمتر خانواده ای را می توان نشان داد که برای برگزاری مراسم عید تدارک دیده باشد. در بازار نجف آباد کساد عجیبی که تاکنون سابقه نداشته حکمفرمایی می کند و کشاورزان و صاحبان صنایع دستی و تاجران این شهر در ناراحتی به سر می برند.

کشاورزان نجف آباد در فن درخت کاری و پرورش درخت استعدادی خاص دارند ولی در اثر خشکسالی اخیر کلیه درخت های باغ ها خشک شده و امید کشاورزان بیاس مبدل گردیده است مزارع و مراتع زارعین در اثر نبودن آب از بین رفته و زحمات چند ماهه آنان بدون نتیجه مانده است چون درختان باغ ها خشک شده است و کشاوزان آن ها را به ذعال تبدیل کرده و می فروشند.

غیر از کشاورزان صاحبان صنایع نیز به همین درد مبتلا هستند هر متر قالی نجف آباد که در سابق به 500 تومان می رسید به 300 تومان تنزل یافت و صاحبان کارخانه های قالی بافی یکی پس از دیگری تهدید به ورشکستگی می شوند.

در اثر ورود قاشق و چنگال از خارجه کارگران صنعت قاشق و چنگال ساز نجف آباد که عده آن ها به 10 هزار نفر می رسد در اثر عدم استقبال مردم از صنایع دستی آن ها که بدون شک با قاشق و چنگال های ساخت خارج رقابت می کند بکساد بازار دچار شده اند و عده ای از تجار این شهرستان که تجارت عمده آن ها مغز بادام است در اثر از بین رفتن باغ های بادام از هستی ساقط شده اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.