8 فروردین 1340

8 فروردین 1340

گزارش مطبوعات از بهبود محسوس حال آیت الله بروجردی/انتصاب سفیر جدید آمریکا در ایران/ورود اغلب منسوجات ابریشمی – پشمی و اشیای چرمی و چوبی ممنوع شد/همراهی معلمین تبریزی با فرهنگیان تهران

گزارش مطبوعات از بهبود محسوس حال آیت الله بروجردی

روزنامه ها امروز در گزارشاتی از بهبود محسوس حال حضرت آیت الله بروجردی مرجع عالیقدر شیعیان جهان خبر دادند .

بر اساس گزارش اطلاعات به دنبال انتشار خبر بهبودی آیت الله بروجردی شادی و شعف بی مانندی در مردم قم و سایر نقاط به وجود آمده است .

این گزارش می افزاید « امروز صبح به عکاسان اجازه داده شد از حضرت آیت الله عکس بگیرند».

پروفسور فرانسوی پس از بهبود حال آیت الله امروز به طرف پاریس حرکت کرد .  پروفسور موریس اظهار داشت : جاذبه روحانیت حضرت آیت الله مرا تحت تاثیر قرار داد و خیلی مایل بودم که آیت الله به من اجازه می فرمودند چند دقیقه ای در یکی از مساجد برای سلامت و بهبود کامل ایشان دعا کنم .

اطلاعات در گزارش دیگری به نقل از منابع پزشکی نوشت « حضرت آیت الله تا 20 روز دیگر می توانند به اقامه نماز جماعت بپردازند و در مجلس مباحثه و درس شرکت کنند».

انتصاب سفیر جدید آمریکا در ایران

یونایتد پرس گزارش داد پریزیدنت کندی امروز از سنای آمریکا تقاضا کرد انتصاب سه تن سفرای جدید دولت این کشور را در کشورهای خارج تصویب کند .

این سه تن عبارتند از : وود وارد سفیر جدید آمریکا در شیلی ، جولیوس هولمز سفیر جدید آمریکا در ایران و پارکر سفیر جدید آمریکا در عربستان سعودی .

در آخرین روزهای سال پیش اعلام شده بود که دولت ایران با پذیرش جولیوس هولمز به سمت سفیر کبیر آمریکا موافقت کرده است .

انتصاب سفیر جدید آمریکا رسما در تهران و واشنگتن اعلام گردید .

جولیوس هولمز مدتی وزیر مختار آمریکا در لندن و همچنین عهده دار ریاست اداره نفت وزارت امور خارجه آمریکا بود و در زمان جنگ با درجه سرتیپی در ارتش آمریکا خدمت کرده است .

اداره اطلاعات آمریکا درباره سوابق هولمز گزارشی به مطبوعات ارسال کرده که در آن آمده است : هولمز که یکی از صاحب منصبان با سابقه وزارت خارجه آمریکا است که تجارب وسیع و عمیقی در امور ایالات متحده و کشورهای ماورای بحار دارد . وقوع جنگ جهانی دوم باعث شد که وی خدمت دیپلماتیک خود را در وزارت خارجه آمریکا موقتا ترک گفته و با درجه ژنرالی در ارتش آمریکا خدمت کند .

هولمز از سال 1925 تا 1934 در وزارت امورخارجه در پست های حساس در اروپا و خاورمیانه از جمله در مارمیل ، اسمیرنا ، تیرانا و بخارست مشغول انجام وظیفه بوده است .

در سال 1935 وی به سمت رئیس تشریفات و کنفرانس ها در وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن منصوب گردید . ضمنا در سال 1935 وی به سمت دبیر کلی کنفرانس بین کشورهای آمریکایی را در رویو دوژانیرو نیز به عهده داشت .

هولمز مدت 4 سال یعنی تا سال 1940 رئیس شرکت نمایشگاه جهانی نیویورک بود و پس از آن به مشاغل شخصی پرداخت و مدتی رئیس و مدیر کل شرکت جنرال میلز در برزیل و رئیس سرویس هواپیمایی تی ا سی ا در آمریکای جنوبی و معاون شرکت هواپیمایی ترانس کانتی ننتال وسترن ار در کشورهای متحده آمریکا بود.

پس از جنگ جهانی دوم هولمز دوباره وارد خدمت در وزارت خارجه شد و به سمت معاون مخصوص معاون وزارت امور خارجه در امور اروپایی برگزیده شد .

هولمز از سال 1948 تا سال 1953 در سفارت کبرای آمریکا در لندن با مقام وزیر مختاری مشغول خدمت بود و پس از آن مدتی به عنوان مشاور سیاسی هیئت نمایندگی آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خدمت کرد.

از سال 1955 تا 1956 وزیر مختار تام الاختیار آمریکا در طنجه بود . در 1956 به سمت معاون مخصوص دالس وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای اروپایی برگزیده شد و در این پست سه سال باقی بود .

هولمز از سال 1959 تاکنون مقام سرکنسولی و وزیر مختاری آمریکا را در هونک کونک که از پست های مهم می باشد به عهده داشت . در طی این مدت وی علاوه بر این مقام سمت وزیر مختاری آمریکا در ماکائورا نیز به عهده داشته است .

ورود اغلب منسوجات ابریشمی – پشمی و اشیای چرمی و چوبی ممنوع شد

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در گزارشی نوشت : در سهمیه سال جاری ورود بسیاری از کالاها که در سال قبل با پرداخت سود بازرگانی آزاد بود ممنوع شده است و این ممنوعیت در مورد کالاهایی است که در داخل به حد کافی تهیه می شود.

از این جمله است « انواع کیف ، چمدان ، قوطی و جعبه چرمی ، کمربند از هر جنس ، قوطی سیگار ، جای توتون ، بند ساعت ، کیف بغلی و کیف دستی زنانه و مردانه ، جلد دوربین و نظائر آن ، لباس های دوخته شده از پوست نرم و آن چه برای انداختن روی دوش و سردست آماده شده ، تخت و پاشنه لاستیکی برای کفش ، فرش و پادری لاستیکی حتی به طور توپ ، چوب برای ساختن عصا ، چوب و تخته رنده شده ، مغاز شده یا زبانه شده ، شمش چوبی برای مبل ، برای قاب ، برای کتیبه و سایر مصارف همانند ، قالب چوبی ساخته شده سوار شده یا نشده ، بشکه ، تغار ، سطل ، چلیک چوبی ، در و پنجره چوبی ، طارمی و نردبان چرخ و قطعات چوبی برای ساختن گاری و درشکه ، قاشق و چنگال و جعبه و قوطی و ظروف و سایر مایحتاج خانه داری ، انواع چوب پرده و چوب لباس ، صندوق و رخت دان.

در این لیست همچنین آلبوم جای عکس ، دفتر ، کتابچه ، یادداشت ، زیر دستی ، پوشه ، جزوه دان ، قاب عکس کاغذی و آباژور تهیه شده از کاغذ ، بند کفش و بند پوتین از ابریشم طبیعی و سایر الیاف ، پتو از ابریشم طبیعی ، پتو از ابریشم مصنوعی و الیاف نسجی دیگر پتو از پشم ، پتو از پنبه ، پارچه کشباف از ابریشم طبیعی ، دستکش از ابریشم طبیعی و ...نیز دیده می شود.

همراهی معلمین تبریزی با فرهنگیان تهران

فرهنگیان تبریزی در بیانیه ای تاکید کردند : در این موقع که محرومیت معلمین کشور از حقوق حقه و قانونی خود در عرض سنوات گذشته و عدم توجه مقامات مسئول صلاحیت دار به وضع مادی و مشکلات زندگی این طبقه فداکار و زحمتکش مورد تصدیق قاطبه هموطنان عزیز و وزارت محترم فرهنگ می باشد با توجه به اوامر موکد اعلیحضرت همایونی در مورد بهبود وضع معلمین کشور بدین وسیله فرهنگیان شهرستان تبریز در تأیید خواست های قانونی معلمین پایتخت اجرای طرح باشگاه مهرگان را هر چه زودتر خواستارند.

فرهنگیان رودسر نیز در نامه ای به درخشش تاکید کردند : ما با طرح باشگاه مهرگان در مورد اشل حقوق فرهنگیان توافق کامل داشته و تصویب آن را مصرا خواستاریم و آماده هر نوع همکاری با باشگاه مهرگان می باشیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.