16 اسفندماه 1339

16 اسفندماه 1339

مردی که بر مجلس بیستم ریاست خواهد کرد/آخرین خبرها از روابط ایران و شوروی

مردی که بر مجلس بیستم ریاست خواهد کرد

پیش از تشکیل مجلس بیستم درباره کسی که بر این مجلس ریاست خواهد کرد شایعات مختلفی بر سر زبان ها بود ، گفته می شد که سردار فاخر حکمت رئیس ادوار اخیر مجلس شورای ملی به این مجلس نخواهد رفت و برای ریاست مجلس بیستم از دکتر اقبال نخست وزیر سابق و لیدر حزب ملیون نام برده می شد ولی این حدسیات به حقیقت نپیوست و سردار فاخر حکمت در دومین انتخابات مجلس بیستم هم از شیراز انتخاب شد.

موقعیت اقبال برای ریاست مجلس با نزدیکی تاریخ افتتاح مجلس ضعیف شد و سرانجام در هفته گذشته دستجات مختلف پارلمانی درباره ریاست سردار فاخر حکمت بر مجلس بیستم توافق نظر حاصل کردند.

روزنامه دنیا در آخرین شماره خود ضمن مقاله ای درباره سردار فاخر حکمت چنین می نویسد : گاهی اوقات از سردار فاخرحکمت حرکاتی سر می زند که کسی باورش نمی شود این رفتار و حرکات از ناحیه مرد معروفی است که در هیئت حاکمه سهیم و شریک است و در مجالس اخیر که بعضی از قیام و اقدام این مجالس مورد قبول افکار عمومی نبوده است سمت ریاست داشته است .

در ادامه این مقاله آمده است : سردار فاخرحکمت که گاه و بیگاه دست به چنین حرکاتی می زند واقعا قیافه دیگری پیدا می کند و مردمی که تماشاچی گود سیاست می باشند تصور می کنند سردار به سیم آخر زده است.

یکی از کارهای غیرعادی سردار فاخرحکمت مربوط به کار مجلس سنا در غیاب مجلس شورای ملی بود. سردار فاخر حکمت همین چند ماه قبل که سمت ریاست مجلس شورای ملی را نداشت چون مجلس وجود نداشت به عنوان کسی که به قانون اساسی و تبصره های آن آشنایی دارد نامه شدیدی به رئیس سنا نوشت و اعلام داشت طبق اصل 34 قانون اساسی که می گوید « مذاکرات مجلس سنا در مدت انفصال مجلس شورای ملی بی نتیجه است » کار مجلس سنا در این ایام که مجلس شورای ملی وجود ندارد و مملکت در حال فترت است توهین به قانون اساسی است . سردار فاخر حکمت همچنین متذکر شد طبق اصل 43 قانون اساسی اجلاسات مجلس سنا بعد از تشکیل مقارن اجلاسات مجلس شورای ملی است و نتیجه گرفت مجلس سنا حتی نمی تواند دست به تشکیل جلسات خصوصی بزند چه رسد به جلسات علنی که مدتی است در غیاب مجلس شورای ملی تشکیل و علاوه بر مذاکرات به وضع قوانین هم می پردازد .

وی در خاتمه در مقام نصیحت سناتورها برآمد و توصیه نمود فقط یک راه برای نمایندگان این مجلس باقی است و آن این است که در غیاب مجلس شورای ملی از مصونیت سیاسی برخوردار و همچنین به دریافت حقوق سناتوری که در ماه 25 هزار ریال می باشد اکتفا نمایند .

به سردار جواب داده شد که « مراد از انفصال مجلس شورای ملی در اصل 34 قانون اساسی همان انحلال مجلس شورای ملی است و اگر مجلس شورای ملی از طرف پادشاه منحل می گردید استدلال شما قانع کننده بود و مجلس سنا نمی توانست به تشکیل جلسات و انجام مذاکرات و وضع قوانین بپردازد ».

این در حالی است که اختیار انحلال مجلسین شورای ملی و سنا در سال 1328 یعنی 11 سال قبل به شاه داده شده بود و در قانون اساسی صحبتی از انحلال مجلسین نبود .

سردار فاخر حکمت که به ریاست مجلس شورای ملی انتخاب خواهد شد تصمیم دارد به موجب اصل 27 متمم قانون اساسی که می گوید « شرح و تفسیر قوانین از وظائف مختصه مجلس شورای ملی است » تمام لوایحی را که در سنا در غیاب مجلس شورای ملی تصویب شده بلااثر نماید .

 

آخرین خبرها از روابط ایران و شوروی

پیشرفت سریع در روابط ایران و وشوروی و تغییر فاحش لحن رادیوهای شوروی و مندرجات مطبوعات مهم مسکو درباره ایران زمینه را برای مسافرت نخست وزیر به شوروی فراهم ساخته است .

خواندنی ها در این زمینه نوشت : احتمال داده می شود حرکت نخست وزیر به مسکو ممکن است قبل از نیمه فروردین ماه باشد ولی برنامه قطعی مسافرت و اسامی همراهان ایشان هنوز معلوم نشده است.

گفتنی است در چند ماه اخیر که صحبت بهبود روابط ایران و شوروی انتشار یافته تعداد بیشتری از فیلم های روسی که به زبان فارسی دوبله شده به تهران می رسد و مورد نمایش قرار می گیرد که از آن جمله است « پادگان جاویدان ، ملوانی از کشتی کاست » و بد نیست بدانید که از ایران چندی قبل فقط فیلم بلبل مزرعه که مجید محسنی نقش اول آن را دارد در شوروی نمایش داده شد و در آینده نیز فیلمی که شاهد ترقیات ایران است در شوروی نمایش داده خواهد شد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.