استاد منذر غبار از چهره آیت الله حسین لنکرانی زدود
برملا شدن کودتای بهائی صهیونیستی

استاد منذر غبار از چهره آیت الله حسین لنکرانی زدود

اواخر سال 1304 بود که مرحوم آیت الله حسین لنکرانی از کودتای شموئیل اسحاق هایم نماینده یهودی ها در مجلس شورای ملی علیه رضاخان با خبر می شود. به ثمر نشستن این کودتا منجر به حاکمیت یهودیان در کشور می شد از همین رو آیت الله لنکرانی در انتخاب بین فاسد و افسد این کودتا را افشا می کند. نکته قابل تامل اینجاست که اسناد تاریخی نشان میدهد هایم جزو یهودیانی است که به بهائیت پیوسته بود و یاور روح الله خان و سرهنگ پولادین از دیگر رهبران این کودتای بهائی بودند.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛‌دکتر موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در همایش بیدارگران بصیر که به مناسبت بزرگداشت استاد علی ابولحسنی (منذر) پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و آیت الله حسین لنکرانی استاد وی برگزار شد با تاکید بر نقش استاد منذر در شناساندن چهره حقیقی آیت الله لنکرانی،‌نقش این روحانی مبارز را به نقل از استاد ابوالحسنی در افشای کودتایی بهائی صهیونیستی بیان کرد.

 

بنا به تاکید حقانی، مرحوم لنکرانی به خوبی فعالیتهای یهودیان در کشور را رصد می کرد. .وی افزود: قبل از کودتای 1299 در ایران یک روزنامه یهودی به نام حیات و به زبان عبری در کشور منتشر می شد. این نشریه 50 شماره بیرون آمد و تیترهای آن یهودیان را برای مهاجرت به سرزمین موعود تشویق می کرد. حقانی تاکید کرد:‌در مطبوعات خارجی هدف از کودتای 1299 در ایران استفاده از ظرفیتهای کشورمان برای حمایت از دولتی است که قرار است در منطقه تشکیل شود. این در حالی است که دولت اسرائیل در سال 1927 تشکیل شد. به گفته رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اسنادی انگلیسی و امریکایی درباره این کودتا وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: حزب صهیونیست در ایران تشکیل می شود و همه ظرفیتهایش را برای کمک به تشکیل دولت یهودی در فلسطین اشغالی به کار می گیرد به گونه ای که ایران ترمینال انتقال یهودی ها به ارض موعود می شود و برای یهودی هایی که از روسیه ،‌افغانستان و هند می خواستند به اسرائیل بروند تذکره ایرانی صادر می شود.

 

حقانی خاطر نشان کرد:‌مرحوم لنکرانی از پیشتازان مبارزه با غده سرطانی صهیونیزم بود . هم اکنون نیز تحریکات داعش و وهابیون علیه جمهوری اسلامی ایران ناشی از تحرکات صهیونیستهاست اما متاسفانه برخی دانسته یا نادانسته حرفهای آنها را تکرار می کنند.

 

به باور وی ناشناخته ماندن چهره مرحوم لنکرانی نیز به دلیل درگیریهایی است که با جریان وهابی و سید مهدی هاشمی معدوم داشته و فعالان این جریان تلاش کردند تا چهره دیگری از مرحوم لنکرانی ارائه کنند که با تلاش مرحوم منذر موجب شد تا غبار از چهره این روحانی مبارز زدوده شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.