13 اسفندماه 1339

13 اسفندماه 1339

آنچه باید در باره مجلس بیستم بدانید/هزینه هایی که برای استقبال از ملکه ایران متحمل شده است !

آنچه باید در باره مجلس بیستم بدانید

مجلس بیستم از روز پنجشنبه رسما شروع به کار کرد و در این هفته به دنبال طرح و تصویب اعتبارنامه ها هیئت رئیسه خود را نیز تعیین خواهد کرد .

از بدو مشروطیت این نخستین باری است که تعداد نمایندگان مجلس شورای ملی به 200 نفر می رسد ، گرچه هنوز انتخابات بعضی از حوزه ها پایان نیافته است ولی پیش بینی می شود که تا آخر سال وکلای کلیه حوزه ها انتخاب و به مجلس بروند .

در این دوره عده زیادی از وکلا تازه کارند و تقریبا نیمی از آن ها نخستین بار است که قدم به صحنه پارلمان می گذارند. در دوره بیستم 7 نفر از نمایندگان سابقه نخست وزیری و وزارت دارند که عبارتند از : دکتر اقبال ، جمال اخوی ، دکتر هدایتی ، اللهیار صالح ، رضا جعفری ، عباس نفیسی ، ارسلان خلعتبری.

تعداد استادان دانشگاه در این دوره از ادوار گذشته کمتر است از آن جمله عبارتند از : دکتر عمید ، دکتر مظاهر ، دکتر نواب ، هدایتی ، اقبال ، احمد امامی ، شفیع امین ، نفیسی ، سیاح و جفرودی.

برعکس تعداد روزنامه نگاران این دوره از سایر دوره ها بیشتر است : مهندس والا مدیر تهران مصور ، محمد علی مسعودی مدیر روزنامه پست تهران ، کاظم مسعودی مدیر روزنامه آژنگ ، قاسم مسعودی مدیر روزنامه ژورنال دو تهران ، عبدالرحمن فرامرزی مدیر روزنامه کیهان ، محمد دیهیم مدیر روزنامه آذرآبادگان و مصطفی الموتی مدیر روزنامه صبح امروز نام برد. در ضمن آقایان محمد کشاورزیان و کاظم پزشکی نیز در سلک نویسندگان می باشند .

سالخورده ترین نماینده این دوره طبق تشخیص وکلا جمال اخوی است ولی تصور می رود سن سردار فاخر هم کمتر از ایشان نباشد تا دوره قبل حسب المعمول اورنگ در بدو شروع به کار ریاست مجلس را عهده دار می گردید ولی در این دوره اخوی جانشین وی شد .

اخوی از قضات عالیرتبه دادگستری است که در کابینه سپهبد زاهدی وزارت دادگستری را عهده دار بود .

قدیمی ترین شخصیت مجلس سردار فاخر حکمت است ، سردار نخستین بار در سال 1300 یعنی دوره چهارم تقنینیه به وکالت مجلس انتخاب شد و اگر تصور کنیم حداقل در آن دوره سردار 30 سال داشته است هم اکنون در آستانه 70 سالگی است و حال آن که در همان دوره چهارم هم جزو وکلای جوان که منشی شدند نبود .

سردار 7 دوره نماینده مجلس بوده است و ده سال از آن بر وکلا ریاست کرده است .

از متولیان این دوره بایستی آقایان صراف زاده ، سالار سعید سنندجی ، عماد تربتی ، سرتیپ صفاری موسوی ، سلطانی و محمد علی مسعودی را نام برد .

بعضی از این افراد 4 تا 5 دوره سابقه نمایندگی دارند ولی تصور می رود برخی از نمایندگان این دوره هم که نخستین بار است قدم به مجلس می گذارند در سلک متولیان در آیند که از آن جمله عبارتند از گرجی که بیش از چند هزار نفر در کیهان و اطلاعات وکالت وی را تبریک گفتند.

ثروتمندترین وکلای این دوره عبارتند از آقایان محمد قرشی وکیل خراسان ، علی اکبر جلیلوند وکیل تویسرکان ، مهدی دریانی وکیل تبریز ، عماد تربتی نماینده تربت حیدریه و در برابر فقیرترین نماینده این دوره اسدالله موسوی ماکویی نماینده ماکو است که تا قبل از انتخابات ناظم دبیرستان البرز بود و هم اکنون نیز در هفته چند ساعت در آن جا تدریس می کند .

جوان ترین وکیل این دوره دکتر موسی اصفهانی معروف به آیت الله زاده اصفهانی نوه آیت الله اصفهانی مرجع مرحوم تقلید است.

جوان ترین نماینده مجلس که سی سال و یک ماه از عمرش می گذرد دو سوم از عمر خود را در اروپا گذرانیده و دکتر در فلسفه می باشد معذلک مدتی نیز در نجف به تحصیل علوم دینی پرداخته است.

خواندنی ها درباره این نماینده مدعی شده است : از صورت زیبا و خواب بعد از نماز صبح لذت می برد ، به همین دلیل جای خود را در مجلس طوری انتخاب کرده است که روبروی لژ بانوان باشد !

 

هزینه هایی که برای استقبال از ملکه ایران متحمل شده است !

خواندنی ها نوشت : مبل و وسائل خوابگاه تازه ای که برای ملکه انگلیس در کاخ گلستان ساخته شده بیشتر از فرانسه و انگلیس خریداری شده و همین دو هفته قبل 50 تن یا 50 هزار کیلو مبل و اثاثیه و کمد با هواپیما از لندن وارد شد و در این کاخ به کار رفت .

خوابگاه تازه در قسمت شمال شرقی کاخ گلستان ساخته شده و به وزارت دارایی نزدیک است و سه طبقه می باشد که هر طبقه آن دارای 12 اطاق مجهز است و اطاق خواب ملکه در طبقه سوم قرار دارد و پرده های آن آبی رنگ و با حاشیه های کاغذ طلایی که از پاریس آورده اند مزین شده و کف این طبقه و سایر طبقات و راهروها از فرش خاکستری رنگ فرنگی مفروش شده زیرا ملکه انگلیس به این رنگ علاقمند است !

خوابگاه شوهر ملکه انگلیس نیز در طبقه دوم تعیین شده و رنگ پرده ها طوسی است و حمام و وان خوابگاه میهمانان ایران از سنگ مرمر صاف که از ایتالیا وارد شده بنا گردیده است ، ورود به این کاخ پذیرایی تا بیستم اسفند ممنوع می باشد و بعد از این تاریخ امکان دارد برای بازدید عموم آزاد گردد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.