10 اسفندماه 1339

10 اسفندماه 1339

ماجرای اعتبارنامه ها به روایت روزنامه فرمان !/جزئیاتی از قانون جدید انتخابات که در دست تدوین است/سازمان بازرسی نخست وزیری توسعه می یابد/مبادله بورس های تحصیلی میان ایران و ژاپن !

ماجرای اعتبارنامه ها به روایت روزنامه فرمان !

روزنامه فرمان امروز نوشت : پیش بینی ها به واقعیت پیوست همه اعتبارنامه ها یک جا مورد تصویب قرار گرفت ، شاید استدلالی که آنان برای خود و در جلسات خصوصی خویش کردند برای خودشان قابل قبول باشد ، شاید هر کدام بی آن که کسی بداند در ماجرای خویش نقاط ضعفی احساس می کردند و بالاخره نتیجه این شد که هیچ اعتبارنامه ای در دست انداز نیفتد و بی آن که کوچکترین ناراحتی ایجاد نماید مورد تصویب همگان قرار گرفت .

فرمان در ادامه با گلایه نوشت : آیا این کار صحیح بود و یک منطق اصیل و یک استدلال واقعی و یک مغز سلیم می تواند بر آن صحه بگذارد ؟ مجلس دوره بیستم شبیه هیچ دوره دیگری نیست ، شاه وظیفه ای بر عهده آن واگذار نموده اند که هرگز هیچ دوره ای چنین مسئولیتی را بر عهده نگرفته است . یک کشور مشروطه سلطنتی بر اساس حاکمیت ملت استوار شده و ملت با انتخابات است که حاکمیت خود را اعمال می کند .

 

جزئیاتی از قانون جدید انتخابات که در دست تدوین است

بر اساس گزارش روزنامه فرمان : بموجب قانون جدید انتخابات که در دست تهیه و تنظیم است دیگر فرماندار نمی تواند از طبقات شش گانه دعوت کند بلکه هیئتی مرکب از سه تن یعنی فرماندار ، رئیس دادگاه و رئیس انجمن شهر از معتمدین محل و نمایندگان طبقات شش گانه دعوت خواهند کرد .

اخذ رای بر اساس قانون جدید انتخابات بر روی کارت های الکترال خواهد بود و معروفیت محلی کاندیدا مورد نظر قرار خواهد گرفت .

این قانون همزمان با طرح در مجلس شورا بمعرض قضاوت عموم گذاشته می شود و کمیسیون صلاحیت داری به پیشنهادات صحیح رسیدگی خواهد کرد .

 

سازمان بازرسی نخست وزیری توسعه می یابد

گفته می شود طرحی در دست مطالعه است که بر اساس آن سازمان بازرسی نخست وزیری بیش از پیش توسعه یافته و تقویت می شود .

طرح مذکور که به صورت لایحه ای بعد از تعطیلات نوروز به پارلمان تقدیم می شود وظایف سنگین و بیشتری را برای سازمان بازرسی نخست وزیری پیش بینی کرده است .

 

مبادله بورس های تحصیلی میان ایران و ژاپن !

روزنامه فرمان نوشت : گفته می شود مذاکراتی بین دولتین ایران و ژاپن برای مبادله بورس های تحصیلی جهت دانشجویان دو کشور جریان دارد .

به طوری که یک مقام مطلع وزارت فرهنگ اظهار داشته است قرار است از سال آینده در حدود 40 دانشجو بین دو کشور مبادله گردد . ضمنا وزارت فرهنگ ژاپن نیز به مناسبت عقد این قرارداد فرهنگی از وزیر فرهنگ ایران دعوت کرده است تا جهت بازدید از دانشکده ها و سایر تاسیسات فرهنگی برای مدت یک ماه به آن کشور عزیمت کند !

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.