6 اسفندماه 1339

6 اسفندماه 1339

شورای دانشگاه تهران شرایط نام نویسی جدید را اعلام کرد !/روزنامه های حامی اقبال دانشجویان را محکوم کردند !/ماهیت نمایندگان مجلس را همه می شناسند

شورای دانشگاه تهران شرایط نام نویسی جدید را اعلام کرد !

به دنبال حوادث روز پنجشنبه دانشگاه تهران شورای دانشگاه در اعلامیه ای تاکید کرد : تاریخ نام نویسی برای افتتاح مجدد دانشگاه و شرایط ادامه تحصیل بعدا اعلام خواهد شد !

در این اعلامیه آمده است : با آن که شورای دانشگاه ضمن اعلامیه ای دانشجویان را به رعایت نظم و انضباط و حفظ آرامش دعوت نمود معذلک صبح روز پنجشنبه جمعی از دانشجویان در محوطه دانشگاه به رفتار ناپسند و ناشایسته ای دست زدند و به تظاهرات گستاخانه تا عصر ادامه دادند و در حریم مقدس دانشگاه به استادی آن چنان اهانت کردند که در تاریخ دانشگاه سابقه نداشته است .

در ادامه این اعلامیه تصریح شده است : چون این رفتار ناهنجار و وحشیانه در شان دانشگاه نیست و اولیای دانشگاه را شدیدا متاثر ساخته است لذا از امروز درهای دانشگاه بسته می شود و خطاکاران به سختی تنبیه خواهند شد .

 

روزنامه های حامی اقبال دانشجویان را محکوم کردند !

مطبوعات تهران واقعه دانشگاه را به تفصیل مورد بحث قرار داده و بالاتفاق از حادثه روی داده اظهار تاسف کردند .

کیهان در سرمقاله خود نوشت : اهانت کردن به یک استاد و اتومبیل او را آتش زدن نه تنها شان دانشجوی دانشگاه نیست بلکه از هیچ کسی شایسته نیست .

در این مقاله همچنین آمده است : دانشجویان حق دارند تظاهر بکنند ، شعار بدهند ، با زبان از یک وضعی اظهار نفرت بکنند ولی حق ندارند عمل خلاف قانون بکنند .

روزنامه اطلاعات نیز نوشت : دانشجویان واقعی بدون شک از این جریان متاسفند و هرگز مایل نیستند در مرکز علم و معرفت محیط قدس و تقوی افرادی به نام دانشجو پیدا شوند که به شرارت و ماجراجویی توسل جویند اتومبیل آتش بزنند به کسی تعرض نمایند که سمت استادی آن ها را دارد ، چند سال ریاست دانشگاه را داشته ، به این سازمان علمی خدمت کرده ، به دانشجویان محبت نموده و مثل پدری مهربان سرپرستی آنان را به عهده داشته است !

روزنامه جهان نیز در سرمقاله خود نوشت : از واقعه تاسف آور دانشگاه و اشتباهاتی نظیر آن دیگران نتیجه می گیرند و ضررش عاید ملت ایران می گردد ، ما نمی گوئیم دیگران چه کسانی هستند و از چه سیاست هایی بهره برداری می کنند ولی آن چه مسلم است بیگانگان بهره برداری می کنند و اشتباه های ما سبب این بهره برداری است .

جهان افزود : حادثه روی داده نمی بایست موجب تعطیل دانشگاه بشود گناه کسانی که در چنین کارهای خلاف ناپسند دخالت نداشته و صرفا درس می خوانند چیست ؟دانشگاه تهران حق ندارد کسانی که می خواهند درس بخوانند را از درس خواندن محروم کند و ما جدا توصیه می کنیم که دانشگاه باید قدرت خود را نشان دهد تحصیل را برای کسانی که می خواهند تحصیل کنند فراهم سازد و به هیچ وجه گناه کسانی که عصبانی شدند یا تحت تاثیر قرار گرفتند به پای هزاران دانشجوی بیگناهی که از شهرستان ها آمده و می خواهند درس بخوانند نباید نوشت .

روزنامه ستاره تهران واقعه دانشگاه را توهین به درستی و دانش خوانده و بامشاد ضمن سرمقاله ای در همین زمینه نوشت : توهین به دکتر اقبال توهین به صداقت و درستکاری است توهین به وطن دوستی و خدمتگزاری است و اسباب نهایت تاسف و تاثر است که طبقه تحصیل کرده ما ، در محیط علم و دانش کوشش دارد که حکومت مشت و غارت و آتش زدن و ترور و وحشت را ترویج کنند !

 

ماهیت نمایندگان مجلس را همه می شناسند

هفته نامه دنیا در تحلیلی نوشت : مجلس بیستم بعد از یک ماجرای دامنه دار افتتاح و همین روزها آغاز به کار خواهد کرد ، درباره ماهیت نمایندگان مجلس بیستم بحث بیشتری نمی کنیم چون برای عموم افراد و آحاد ملت ایران سوابق نمایندگان این دوره قانون گذاری روشن و معلوم است ، ملت ایران روی این سابقه و اطلاع از مجلس بیستم انتظارات زیادی ندارد نمی خواهد اعضای این مجلس در راه خواسته های عمومی قیام و اقدام کنند و یا به وضع و تنقیح قوانین  مفید و جامع دست بزنند .

در ادامه این تحلیل آمده است : ملت ایران توقعی از مجلس بیستم نداشته  و نخواهد داشت و آن چه مورد انتظار می باشد قانون انتخابات است زیرا اگر قانون 50 سال پیش دست نخورده باقی بماند انتخابات مجلس بیست و یکم دست کمی از مجلس بیستم نخواهد داشت .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.