5 اسفندماه 1339

5 اسفندماه 1339

آخرین گزارش ها از ترکیب مجلس جدید/آخرین گزارش ها از ترکیب مجلس جدید

آخرین گزارش ها از ترکیب مجلس جدید

تهران مصور امروز در گزارشی از ترکیب مجلس نوشت : تاکنون 166 نماینده از سراسر کشور انتخاب شده اند و جز در چند نقطه که انتخابات در آن جا شروع شده و نمایندگان آن ها طی چند روز آینده معرفی می شوند انتخابات بقیه نقاط به این زودی تمام نخواهد شد .

در میان نمایندگان که تا به حال انتخاب شده اند همه نوع اشخاص دیده می شوند دکتر اقبال علاوه بر آن که 14 بار به وزارت رسیده و مدتی رئیس دانشگاه و وزیر دربار بوده مدت 40 ماه نیز در پست نخست وزیری انجام وظیفه کرده اکنون با عنوان نماینده اول مشهد در جلسات مجلس شورای ملی شرکت می کند .

البته قبل از او در دوره 15 و 16 نیز ساعد مراغه ای و دکتر متین دفتری که هر دو مدتی نخست وزیر بودند با نمایندگی رضائیه و مشکین شهر عضویت ادوار مزبور را داشتند .

دکتر هدایتی ، جمال اخوی ، اللهیار صالح و رضا جعفری وزرای سابق دادگستری و فرهنگ نیز اکنون نماینده مجلس هستند.

از نمایندگان استخوان دار دوره گذشته افرادی مانند سردار فاخر حکمت ، سید جعفر بهبهانی که همیشه طی چند دوره اخیر مجلس نماینده منفرد مجلس بود ، ارسلان خلعت بری و عماد تربتی مجددا انتخاب شده اند .

دکتر مصطفی الموتی معاون نخست وزیر ، عباسقلی اردلان وزیر مختار ایران در آمریکا ، سرلشکر همایونی و سرلشکر هاشمی حائری امرای ارتش و بالاخره محمد عبدالله گرجی مدیر کل سابق فرهنگ استان تهران و نماینده فرهنگیان که مورد علاقه و توجه عموم فرهنگیان کشور است از جمله نمایندگان این دوره می باشند .

علاوه بر اشخاص فوق هفت روزنامه نویس نیز که عبارتند از عبدالرحمن فرامرزی ، عبدالله والا ، محمد علی مسعودی ، مصطفی الموتی ، محمد کشاورزیان ، قاسم مسعودی و کاظم مسعودی در مجلس بیستم عضویت دارند .

تا روز سه شنبه که مجلس شورای ملی را شاه افتتاح کرد 69 نماینده از حزب ملیون ، 64 نماینده از حزب مردم و 33 منفرد انتخاب شده بودند و پیش بینی می شود پس از پایان انتخابات در سراسر کشور صورت نمایندگان حزبی این صورت را پیدا کند :

80 تا 85 نماینده از ملیون ، 70 تا 72 نماینده از مردم و با مختصری اختلاف بقیه از منفردین خواهند بود .

قرار است رهبری فراکسیون پارلمانی ملیون در مجلس با دکتر اقبال و رهبری فراکسیون پارلمانی مردم با مهندس سعید هدایت باشد.

 

تغییر بعضی از سفرای ایران در خارج

پس از انتصاب مهندس خسرو هدایت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه به سفارت ایران در بلژیک و موسی نوری اسفندیاری به سفارت ایران در پاکستان گفته می شود در پست عده ای دیگر از سفرای ایران در خارج تغییراتی داده خواهد شد و چند تن از رجال دیگر که فعلا در انتظار پست های سیاسی هستند به خارج اعزام خواهند شد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.