2 اسفند ماه 1339

2 اسفند ماه 1339

مجلس بیستم امروز افتتاح یافت/امید یک روزنامه به تغییرات در سازمان برنامه !/خواندنی ها : دانشجویان در روش درخواستشان اشتباه کردند !

مجلس بیستم امروز افتتاح یافت

روزی که عمر مجلس نوزدهم پایان یافت و سردار فاخر حکمت خاتمه دوره چهارساله قانونگذاری را اعلام داشت شاید در آن روز پیش بینی یک فترت طولانی نمی شد ولی برخلاف انتظار با پیش آمدهایی که روی داد، تشکیل مجلس بیستم تا مدتی به عهده تعویق افتاد و می توان گفت که فترت بین مجلس 19 و مجلس 20 از جمله طولانی ترین فترت های بعد از شهریور 1320 می باشد .

با گشایش مجلس بیستم با نطق افتتاحیه شاه در روز سه شنبه دوم اسفند مجلس شورای ملی فعالیت قانون گذاری خود را آغاز کرد .

نکات قابل توجه در سخنان شاه عبارت است از ؛

  • ایران در صحنه سیاست جهانی روز به روز موقعیت و اهمیت بیشتری پیدا می کند و بیش از پیش به صورت یک عامل ثبات سیاسی در این قسمت از جهان در می آید .
  • از اقدامات اساسی که به مجلس شورای ملی پیشنهاد خواهد شد تهیه و تنظیم قانون جدیدی برای انتخابات است که با احتیاجات و مقتضیات امروزی و با پیشرفت جامعه ما مطابقت داشته باشد و با اتکا بدان بتوان انتخابات آینده کشور را بر اساسی که امروز معمول دنیای مترقی است انجام داد و در اخذ و قرائت آرا از کارت های انتخاباتی و ماشین های حساب استفاده کرد تا امکان اشتباهی نباشد .
  • در دوره اخیر قوانین متعدد و مهمی به تصویب مجلس شورای ملی رسید که از مهم ترین آن ها می توان قوانین اصلاحات ارضی ؛ قوانین مالیاتی ، قوانین بیمه های اجتماعی و کارگری ، قوانین مربوط به دادگستری ، قانون منع مداخله کارمندان دولت از معاملات دولتی ، قانون رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت و بسیاری از قوانین دیگر را نام برد ، در دوره کنونی با نظارت دقیق مجلس سعی خواهد شد کلیه قوانین دقیقا بمعرض اجرا گذاشته شوند .
  • در دوره گذشته مجلس موفق شد قدم های بزرگی در راه تامین منافع ملی و اجتماعی کشور بردارد که شاید در هیچ دوره دیگری از ادوار قانونگذاری سابقه نداشت .
  • توجه به پیشرفت هایی که در دوره گذشته مجلس در امور مملکتی صورت گرفته است نشان می دهد که کشور ما راه صحیح و اطمینان بخشی را به سوی ترقی در پیش دارد .

پس از سخنرانی شاه جمال الدین اخوی که مسن ترین نماینده دوره بیستم مجلس شورای ملی است به ریاست سنی انتخاب شد ، قبلا پیش بینی می شد سردار فاخر حکمت به علت سابق و سن زیاد به ریاست سنی مجلس انتخاب شود ولی چون سن جمال اخوی 69 سال بود و تکیه به سابقه وکالت هنگامی مطرح است که دو وکیل مسن و هم سن کاندیدای ریاست سنی باشند جمال اخوی به ریاست سنی انتخاب شد .

 

امید یک روزنامه به تغییرات در سازمان برنامه !

روزنامه مهر ایران در گزارشی به تغییرات در سازمان برنامه پرداخته و نوشت : انتصاب آقای احمد آرامش به سمت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه در همه محافل بخصوص در میان افراد و دستجاتی که میل و آرزو دارند سازمان برنامه قدم های مثبتی در راه اصلاحات اساسی کشور بردارد حسن اثر داشت و این امید هست که آقای آرامش با اطلاعات وسیع و دامنه داری که اولا از سیستم کار سازمان و در ثانی از وضع عمومی اقتصادی و صنعتی کشور دارند کاری بکنند که از درآمد نفت آن قسمت که در اختیار این موسسه عظیم گذاشته می شود واقعا بخرج نقشه های اصلاحی درست برسد .

در ادامه آمده است : حقیقت مطلب این است که تا به حال انتظارات مردم از این سازمان برآورده نشده است زیرا همیشه یک حقیقت بارز مورد توجه افکار عمومی بوده و آن این که سازمان برنامه به جای ساختن خانه و یا مدرسه و ایجاد برق و تنظیم آسفالت شهر های ایران دنبال کارهای اساسی رفته و مثلا رفرم عمیق و اساسی در صنعت و یا در کشاورزی کشور داده و در مدت 5 سال مملکت را از گندم بیگانه و یا قند و شکر بی نیاز سازد و اگر در مقابل انجام این قبیل پروژه ها میلیون ها دلار هم قرض و خرج می کرد هیچ مانعی نداشت و کسی با این طرز فکر مخالفت نمی کرد ولی چه می شود کرد که این سازمان خاطره بسیار تلخی در اذهان مردم گذاشته و وقتی افراد این کشور فکر می کنند که یک چنین دستگاهی فقط 130 میلیون تومان مفت و مسلم به جان مولم داد بدیهی است کسی که می خواهد این سازمان را درست اداره کند خیلی انتظارات دارند .

 

خواندنی ها : دانشجویان در روش درخواستشان اشتباه کردند !

علی اصغر امیرانی در سرمقاله امروز مجله خواندنی ها نوشت : از نوشته های بعضی روزنامه ها که فقط یک طرفه و بخشنامه ای جواب می دهند و ای کاش نمی دادند چنین بر می آید که دانشجویان این غنچه های سرسبد اجتماع خواستار آزادی خاصه آزادی انتخابات هستند  ، این که چیزی نیست اگر این کار را نمی کردند مقصر بودند ، اگر جوانان دانشگاه و دانشگاهیان دم از آزادی انتخابات نزنند و مصرا از این عروس دمکراسی خواستگاری نکنند پس کی بکند ؟

در ادامه این مقاله با تقبیح روش دانشجویان در اعتراض به دیکتاتوری آمده است : منتها دانشجویان و دولت متاسفانه هر دو در طرز عمل اشتباه می کنند ، یکی در طرز خواستن و گفتن آن و دیگری در طرز شنیدن و گوش کردنش ! اگر شما از پدر و مادر و کسانتان چیزی بخواهید و لو آن چیز حق شما و فوق العاده مشروع هم باشد با قهر و اخم و قر و لند و دست از کار کشیدن و حتی غذا نخوردن می خواهید ؟ و از آن بدتر اگر شما پدر و مادر باشید و فرزندانتان از شما چیزی بخواهند هر قدر آن چیز گرانبها و یا به نظر شما آن ها صلاحیت گرفتن آن را نداشته باشند آیا نوکر و یا نوکرانتان را برای استماع خواسته های آن ها می فرستید آن هم با چوب و چماق ؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.