18 بهمن ماه 1339

18 بهمن ماه 1339

پاسخ کندی به شاه/آخرین نتیجه انتخابات/وزیر کشور بازنشسته شد/افتخار شهناز پهلوی و اردشیر زاهدی به یک شعار/اعتراض روزنامه اطلاعات به نتیجه انتخابات !

18 بهمن 1339

پاسخ کندی به شاه

کندی رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پیام تبریک شاه نوشت : به توسعه استحکام معاضدت و دوستی متقابلی که مناسبات دو ملت را متمایز کرده است با علاقه نگریسته و در این اهتمام مشترک بدرایت و به ایمان و اعتقاد شاهنشاه به مرام صلح مستحضرم .

 

آخرین نتیجه انتخابات

امروز سومین روز قرائت آرا در تهران است طی دو روز گذشته آرای ده شعبه فرعی اخذ رای قرائت شده و حائزین اکثریت در این ده حوزه معرفی شده اند .

15 نفر از نمایندگانی که تا آخر وقت دیروز حائز اکثریت آرا بودند بدین قرار هستند :

محمد علی مسعودی ( ملیون ) ، رشیدیان (منفرد ) ، خرازی (ملیون) ، سید جعفر بهبهانی (منفرد) ، محمود باقرزاده (منفرد) ، موسی عمید ( مردم ) ، جمال اخوی (منفرد) ، محمد عبدالله گرجی (ملیون) ، جهانشاهی (مردم ) ، احمد امامی (ملیون) ، کاظم کورس (منفرد) ، مهندس هدایت (مردم ) ، رضا معرفت (ملیون) ، دکتر نفیسی (ملیون) ، سرلشکر همایونی (منفرد ).

به طوری که نسبت آرای شعبه هایی که هنوز قرائت آرا را به پایان نرسانیده اند نشان می دهد ، احتمال می رود که در 15 نفر اول تغییرات خیلی جزئی داده شود و پیش بینی می شود که همان 15 نفر اول به جز یکی دو نفر به عنوان نمایندگان تهران وارد مجلس شورای ملی شوند .

تا آخر وقت دیروز بیش از 121 نفر از نمایندگان دوره بیستم مجلس شورای ملی انتخاب شدند ، از این 121 نفر 58 نفر حزب ملیون ، 53 نفر از حزب مردم و 20 نفر از نمایندگان منفرد هستند .

بر اساس قانون هنگامی که دو سوم نمایندگان مجلس شورای ملی در پایتخت حاضر شدند افتتاح مجلس امکان پذیر است .

بر اساس آمار 120 نفر از نمایندگان در شهرستان ها انتخاب شده اند و با انتخاب 15 نفر نمایندگان تهران که تا آخر هفته جاری قطعی خواهد شد تعداد نمایندگان منتخب به حد نصاب لازم 135 نفر می رسد و برای افتتاح مجلس دیگر مانعی وجود نخواهد داشت .

 

وزیر کشور بازنشسته شد

تیمسار سپهبد مهدی قلی علوی مقدم وزیر کشور بازنشسته شد.

 

افتخار شهناز پهلوی و اردشیر زاهدی به یک شعار

طبق دعوتی که از طرف لژیون آمریکایی به عمل آمده بود ساعت ده صبح روز یکشنبه گذشته شهناز پهلوی به اتفاق مهندس اردشیر زاهدی سفیر کبیر شاهنشاهی ایران در واشنگتن برای شرکت در جلسه سالانه بانوان وابسته به لژیون مزبور در سالن بزرگ میهمان خانه استاتلر هیتلن در واشنگتن حضور به هم رسانیدند.

اردشیر زاهدی در این مراسم گفت : در هفت سال گذشته برنامه تقسیم زمین های کشاورزی که به ابتکار شاهنشاه در ایران آغاز شده برای کشورهای دیگر نیز بهترین سرمشق اصلاح وضع کشاورزی بوده است .

وی ادامه داد : هزاران هکتار زمین مزروعی بین کشاورزان تقسیم گردیده است در نتیجه هزاران کشاورز امروز از خود دارای آب و خاک هستند امروز زارع ایرانی درآمدی دارد که با آن به راحتی زندگی می کند .

وی گفت : مردم ایران به گذشته خود و به میراث پرارزشی که از اجدادشان به یادگار مانده است افتخار و مباهات می کنند و هنوز پندار نیک و کردار نیک شعار هر ایرانی است .

شهناز پهلوی نیز طی سخنانی با اشاره به کشف حجاب زنان ایرانی توسط رضا شاه گفت : قبل از نهضت آزادی زنان در سال 1314 زندگی بانوان ایرانی منحصر بود به چهاردیوار خانه ولی پس از وصول آزادی نخستین فکر آنان این بود که در کسب علم و هنر هر چه زودتر به پای مردان برسند .

 

اعتراض روزنامه اطلاعات به نتیجه انتخابات !

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود نوشت : آنچه مورد علاقه و توجه عناصر روشنفکر و اصلاح طلب این کشور می باشد آن است که هر فردی بتواند رای خود را بدون دخالت غیر مخفی و مستقیم به دست خود و با فکر و عقیده خود به صندوق رای بریزد و بدین ترتیب نمایندگانی به مجلس بروند که هرگز گفته نشود آراء آن ها با اعمال نفوذ و تطمیع و تحمیل به افراد و ریسه کردن مردم بی سواد جمع آوری شده است .

نویسنده با اشاره به نتیجه انتخابات افزوده است : حالا بفرمائید ببینیم فرق میان انتخابات دوم این دوره که اکنون در جریان است با انتخابات گذشته از نظر اصول چه بود ؟ چه فرقی کرد ؟ آیا جز این که چند نفر رفتند به صف ناراضی ها و چند نفر از منتظر الوکاله ها به صف راضی ها داخل شدند تغییری حاصل شد ؟ نه !

سرمقاله نویس اطلاعات نوشته است : جریان انتخابات هیچ وقت تغییری نخواهد کرد اگر به جای یک بار ده بار هم انتخابات باطل شود و تجدید گردد اصول همین است و وضع بر همین منوال خواهد بود و با تفاوت این که ممکن است یک دسته بروند و دسته دیگر خود را داخل کنند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.