17 بهمن ماه 1339

17 بهمن ماه 1339

 مجلس بیستم پس از تشکیل منحل می شود !/رد اعتبارنامه ها/ گزارش مطبوعات درباره تعطیلی دانشگاه/غارت بیت المال در شهرداری

مجلس بیستم پس از تشکیل منحل می شود !

در محافل مطلع گفته می شود که چون علاوه بر اعتراضات صورت گرفته عده ای از مردم نیز از جریان انتخابات دوره بیستم ناراضی هستند به طور قطع مجلس بیستم پس از تشکیل به فرمان شاه منحل خواهد شد.

افراد مطلع می گویند شاه هرگز اجازه نخواهد داد تا در مملکت جریانی پیش بیاید که موجب نارضایتی مردم فراهم شود و بدین مناسبت پس از آن که مجلس بیستم قانون جدیدی را برای انتخابات تصویب کند این مجلس به فرمان همایونی منحل خواهد شد!

بر اساس گزارش جرائد « از چندی پیش یعنی پس از ابطال اولین انتخابات دوره بیستم شاهنشاه هیئتی را مامور بررسی کردند تا برروی قانون انتخابات مطالعاتی به عمل آور ند و در طریق اصلاح آن  بکوشند : گزارش هیئت مذکور به این نحو بود که با قانون موجود  انتخابات به صورت دیگر انجام نخواهد گرفت. و اگر بخواهیم آنگونه که مورد نظر شاهنشاه است که بدون دخالت هیئتی بنام انجمن نظارت یا فرمانداران وسایر مقامات کار انتخابات صورت گیرد باید قانون تازه ای برای این کار تصویب شود و این قانون نیز باید به تصویب مجلس برسد ، گفته می شود از همان وقت نظر براین قرار گرفت که مجلس بیستم مامور تصویب قانون تازه انتخابات بشود و سپس به فرمان همایونی منحل گردد.»

 

رد اعتبارنامه ها

گفته می شود با این که عمر مجلس بیستم بیش از یکی دو ماه نخواهد بود ولی برسر تصویب اعتبارنامه ها جلسات پرسروصدایی خواهیم داشت و به طور قطع اعتبار نامه 5 نفر از وکلای این دوره رد می شود بقرار اطلاع یکی از این پنج نفر از وکلای تهران و چهار نفر بقیه از شهرستان های مختلف هستند.

 از هم اکنون دلایل و مدارکی مبنی بر مخدوش بودن انتخابات در این چهار نقطه تهیه شده و همچنین بررسی کاملی از سوابق کاندیداهای به ظاهر موفق صورت گرفته است تا با دلیل و مدرک در مجلس شورای ملی مطرح شود.

 

 گزارش مطبوعات درباره تعطیلی دانشگاه

روزنامه فرمان در گزارشی نوشت : دانشگاه تعطیل است ، این واقعیت را با همه تلخی آن باید پذیرفت ، آن چه که این حادثه را غم انگیزتر و ناراحت کننده تر می کند این است که تعطیلی اجباری دانشگاه درست در روزی انجام می شود که سال ها پیش فعالیت آن آغاز شده بود .

نویسنده افزوده است : آخر چه دلیلی برای هیاهو وجود دارد ؟ شاهنشاهی داریم که همیشه به صورت یک قدرت متعالی و بزرگ آخرین مرجع شکایت ها بوده است ، آیا در انتخابات و طرز کار آن ناراضی هستید ؟ مهم نیست ، در یک کشور دمکراتیک همیشه اختلاف نظر وجود دارد و این اختلاف نظر اصولا لازمه حکومت مردم بر مردم است ، ولی تنها شما نیستید که معترضید ، بسیاری دیگر حتی خود ما اعتراض داریم و بارها این موضوع را گفته ایم .

 

غارت بیت المال در شهرداری

جرائد امروز طی سوالی از شهردار تهران پرسیدند : از آقای فرود شهردار تهران خواهش داریم معین فرمایند در زمان تصدی ناصر ذوالفقاری در شهرداری تهران به طور کلی چه مبلغی به عنوان پاداش به اشخاص مختلف پرداخت گردیده و این پرداخت ها چه مجوز قانونی داشته و در مقابل چه خدمتی پرداخت شده است؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.