من اولین نفری خواهم بود که در این طرح از جان خود مایه می‌گذارم

من اولین نفری خواهم بود که در این طرح از جان خود مایه می‌گذارم

در پی اوجگیری اعتراضات مردمی و تظاهرات و ناآرامیها به دستور شاه سران نظامی و ارتش برای ارائه گزارش و طرحهای خود برای مقابله با این اعتراضات و سرکوب آن، به کاخ نیاوران احضار می‌شدند. از جمله این افراد می‌توان به امیرانی چون ارتشبد حسین فردوست، سپهبد رحیمی، تیمسار مقدم، بدره‌ای، امین افشار، بیگلری، خسروداد، نشاط و ... اشاره نمود. در یکی از این اجلاسها که در تاریخ دهم آذر ماه 1357 برگزار شد، طرحی از سوی تیمسار مقدم ــ رئیس سازمان اطلاعات و امنیت وقت کشور ــ  به شاه ارائه می‌گردد که...

[در پی اوجگیری اعتراضات مردمی و تظاهرات و ناآرامیها به دستور شاه سران نظامی و ارتش برای ارائه گزارش و طرحهای خود برای مقابله با این اعتراضات و سرکوب آن، به کاخ نیاوران احضار می‌شدند. از جمله این افراد می‌توان به امیرانی چون ارتشبد حسین فردوست، سپهبد رحیمی، تیمسار مقدم، بدره‌ای، امین افشار، بیگلری، خسروداد، نشاط و ... اشاره نمود. در یکی از این اجلاسها که در تاریخ دهم آذر ماه 1357 برگزار شد، طرحی از سوی تیمسار مقدم ــ رئیس سازمان اطلاعات و امنیت وقت کشور ــ  به شاه ارائه می‌گردد که در شرح آن، امیراصلان افشار ــ آخرین رئیس تشریفات دربار شاه ــ چنین می‌گوید]:

تیمسار مقدم گفت: «ما طرحی تهیه کرده‌ایم که آیت‌الله خمینی را از بین ببریم، ولی نیازی به ترور نیست. طرح به این ترتیب است که یکی از دستیاران ساواک که در فرانسه پزشک معروفی است و عطارپور، یکی از اعضای مؤثر ساواک آیت‌الله را ملاقات کنند و آن وقت همه چیز به خوبی تمام می‌شود.»

 

حاضران بهت‌زده به تیمسار مقدم چشم دوخته بودند. تیمسار رحیمی گفت: «آیا فکر عاقبت کار را کرده‌اید؟ با این وجهه‌ای که آیت‌الله خمینی در میان مردم دارد، گمان نمی‌کنید حمام خون راه بیفتد؟»

 

من دیدم که بعضی از حاضران با شگفتی به مقدم می‌نگریستند و می‌دیدم که بعضی آن طرح را عملی نمی‌دانستند. در پایان نشست و در سرسرای کاخ، بعضی از فرماندهان این کار را غیر عملی و خطرناک می‌دانستند و حاضر به شرکت در این کار نشدند. ولی بدره‌ای در میان سران قسم خورد من اولین نفری خواهم بود که در این طرح از جان خود مایه می‌گذارم.1

تیمسارعبدالعلی بدره ای در کنار پرچم

شماره آرشیو:5354-2-11ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.