اعلامیه 19 دی 1356 آیت‌الله گلپایگانی

اعلامیه 19 دی 1356 آیت‌الله گلپایگانی

متن ذیل، یکی از اسناد ساواک می‌باشد که در کتاب سروها در باد ـ به تقریر امیر اصلان افشار ـ آورده شده است. این سند اعلامیه‌ای است به قلم حضرت آیت‌الله گلپایگانی، در اعتراض به واقعه 19 دی 1356 و در محکومیت اقدام رژیم پهلوی در به خاک و خون کشیدن جمعی از طلاب و مردم بی‌دفاع.

اعلامیه 19 دی 1356 آیت‌الله گلپایگانی

متن ذیل، یکی از اسناد ساواک می‌باشد که در کتاب سروها در باد ـ به تقریر امیر اصلان افشار ـ آورده شده است. این سند اعلامیه‌ای است به قلم حضرت آیت‌الله گلپایگانی، در اعتراض به واقعه 19 دی 1356 و در محکومیت اقدام رژیم پهلوی در به خاک و خون کشیدن جمعی از طلاب و مردم بی‌دفاع. همانطور که می‌دانیم این واقعه بدنبال درج نامه‌ای موسوم به ارتجاع سرخ و سیاه در روزنامه اطلاعات ـ در تاریخ هفدهم دیماه سال 56 ـ به قلم شخصی با نام مستعار احمد رشیدی مطلق روی داد که وی در آن نامه به حضرت امام خمینی(ره) و جامعه روحانیت توهین کرده بود. در این اعلامیه، حضرت آیت‌الله گلپایگانی ضمن محکومیت این اقدام جنایتکارانه رژیم، از همدردی و پشتیبانی مردم از جامعه روحانیت، تشکر کرده و حوزه‌های علمیه را در روز شنبه دهم ربیع‌الاول، به مناسبت بزرگداشت چهلمین روز این حادثه تاریخی، ابراز تنفر نسبت به مسببین آن و تسلیت به بازماندگان، تعطیل اعلام می‌کنند و از اقشار مردم برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل می‌آورند. در آخر نیز ضمن تأکید بر لزوم اتفاق و اتحاد مردم، نسبت به هرگونه اقدام بهانه جویانه و سوء استفاده رژیم از اجتماعات و تظاهرات احتمالی هشدار می‌دهند. متن اعلامیه مذکور بدین قرار است:

بسم الله الرّحمن الّرحیم

فاجعه عظیمه روز 29 محرم‌الحرام 1398 که جمعی از طلاب عزیز و مردم بی‌دفاع مقتول و مجروح شدند قلوب همه را جریحه‌دار نمود و مسلمانان همچنان داغدار و عزادار می‌باشند و مقامات مسئول بجای تنبّه و جبران جراحات وارده جمعی از فضلاء و مؤمنین را بدون جهت تبعید کردند ضمنن اظهار تشکر از همدردی همه طبقات که در شرایط بسیار نامساعد با تعطیل عمومی و تلگراف و طومار همکاری و پشتیبانی خود را از جامعه روحانیت و حوزه علمیه قم که پایگاه تشیع و از بزرگترین مراکز رهبری فکری عالم اسلام است ابراز داشتند به این وسیله اعلام می‌شود که روز شنبه دهم ربیع‌الاول بمناسبت چهلمین روز این حادثه تاریخی و ابراز تنفر از مسببّین آن و تسلیت به بازماندگان، حوزه‌های علمیه تعطیل می‌باشد. انتظار می‌رود عموم طبقات ضمن شرکت در مجالس ترحیم از اجتماعات و تظاهراتی که موجب سوء استفاده دشمنان روحانیت باشد خودداری فرمایند. مزید توفیقات همه را در نصرت اسلام  و حمایت از احکام قرآن مجید با اتحاد و اتفاق کامل از خداوند متعال مسئلت دارم. ولا تحسبن الله غافلاً عمّا یعمل‌الظالمون  تاریخ ششم ربیع‌المولود 1398

  محمدرضا الموسوی‌الگلپایگانی

 (مهر بادامکی: محمدرضا الموسوی1)

آیت الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی

شماره آرشیو:  1085-2ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.