17 دی 1339

17 دی 1339

سومین انفجار بمب اتمی فرانسه/تکلیف ذوب آهن بهار سال آینده معلوم می شود/کمک هزینه بزرگ کلوب روتاری به یک دانشجوی ایرانی/برگزاری جشن 17 دی در حضور فرح/توهین وزیر بهداری به مردم اصفهان با لحن شوخی !/تشکیل انجمن های نظارت انتخابات در شهرستان ها/قرائت آرای انتخابات اطاق بازرگانی/مذاکرات شاه و رئیس جمهور پاکستان در تهران/وضعیت اقتصادی کشور وخیم و بازرگانان در حال ورشکستگی

17 دی 1339

سومین انفجار بمب اتمی فرانسه

اطلاعات در شماره امروز خود در تحلیلی نوشت : فرانسه با انفجار سومین بمب اتمی خود مسائل حادی را به میان کشید که دیگر نمی توان آن ها را نادیده گرفت ، اولین نکته این است که چهارمین نیروی اتمی جهان با وجود ضعف آن ، پدید آمده است و اگر اقدامات و تصمیمات بین المللی راه را نبندد طی ده سال آینده پنجمین و ششمین و هفتمین قدرت نیز پای به عرصه وجود خواهد گذاشت .

 

تکلیف ذوب آهن بهار سال آینده معلوم می شود

تعیین تکلیف کارخانه ذوب آهن ایران به بهار سال آینده موکول گردیده است .

چند ماه قبل که مهندسان مشاور سازمان ذوب آهن ایران تغییر و موسسه مشاور سوئدی « اسکاندیا کنسولت » جای خود را به موسسه مشاور آمریکایی کایزر داد برای بررسی مجدد طرح ها و نقشه ها و گزارش ها هفت ماه وقت تعیین گردید تا در این مدت مهندسان موسسه مذکور مطالعات و بررسی های خود را انجام داده و گزارش آن را تسلیم سازمان ذوب آهن ایران کنند تا بر اساس آن برای احداث کارخانه مذاکره به عمل آید .

مقامات مسئول سازمان ذوب آهن چندی پیش اظهار کردند که تعیین موسسه کایزر به عنوان مهندس مشاور به توصیه بانک بین المللی انجام گرفته است بدین ترتیب در صورتی که مهندسان موسسه مذکور تایید کنند که طرح ذوب آهن ایران یک طرح اقتصادی است با جلب نظر موافق بانک مذکور نسبت به اجرای آن اقدام خواهد شد.

 

کمک هزینه بزرگ کلوب روتاری به یک دانشجوی ایرانی

هر ساله کلوب بین المللی روتاری جایزه ای بالغ بر 20 هزار ریال به یک محصل خارجی که از لحاظ اخلاقی برجسته بوده و از نقطه نظر درسی مافوق متوسط قرار داشته باشد اهدا می کند ، امسال در ایالت مرکزی آمریکا جایزه مزبور نصیب دانشجوی دانشگاه کنزاس شده است .

این دانشگاه بالغ بر 50 سال سابقه فرهنگی دارد و در حال حاضر 6 هزار محصل در رشته های مختلف در آن مشغول تحصیل هستند . این دانشگاه این کمک هزینه را در اختیار مرتضی مدیرفاطمی دانشجوی رشته مهندسی و حقوق سیاسی قرار داد.1

 

برگزاری جشن 17 دی در حضور فرح

عصر امروز در حضور فرح پهلوی مجلس جشنی به مناسبت روز 17 دی و آغاز بیست و ششمین سال موسوم به آزادی زنان در تالار فرهنگ برگزار شد .

مهندس شریف امامی نخست وزیر و چند تن از اعضای کابینه و گروهی از شخصیت های مختلف در این مراسم حضور داشتند .

فرح در این مراسم گفت : فرا رسیدن روز تاریخی 17 دی را به ملت ایرن و بخصوص بانوان ایرانی که در چنین روزی به دست توانای رضا شاه کبیر به آزادی نائل آمده اند تبریک می گوئیم !

فرح ادامه داد : جشن امروز از این جهت اهمیت خاص دارد که امسال درست یک ربع قرن از روز آغاز این نهضت می گذرد و در این مدت نسل تازه ای که زاده و پرورش یافته این مکتب نوین است فرصت آن یافته که پا به صحنه اجتماع ایران بگذارد .

وی همچنین گفت : وظیفه ما این نبوده است و نیست که فقط به تقلید از ظواهر تمدن غربی بپردازیم و سبکسری هایی را که متاسفانه بعنوان نمونه های این مدنیت در روزنامه ها و سینماها و ... به ما عرضه می شود مظهر ترقی و روشنفکری بشماریم بلکه وظیفه اساسی و حیاتی ما این است که با آراستگی معنوی و با فرا گرفتن اصول واقعی تمدن غرب یعنی به کمک علم و فعالیت و فداکاری قبول مسئولیت های اجتماعی سهمی را که در تجدید حیات و رستاخیز عظیم ملی ایران تحت رهبری عالیه شاهنشاه داریم بر عهده بگیریم . 2

 

توهین وزیر بهداری به مردم اصفهان با لحن شوخی !

وزیر بهداری گفت : مردم کشور هم اکنون در تایید برنامه جدید وزارت بهداری که هدف آن سپردن امور درمانی به خود مردم است از خود جنبش نشان می دهند و از این عمل وزارت بهداری یعنی واگذاری امور درمانی به خود آن ها استقبال می کنند .

دکتر صالح وزیر بهداری با لحن شوخی آمیزی افزود : آنقدر ها هم که می گویند اصفهانی ها خسیس نیستند و این فرضیه را که مردم اصفهان اهل بذل و بخشش نیستند من رد می کنم ، آن ها حساب کار خود را دارند و به راه باطل پول خرج نمی کنند ولی در امور خیر پیشقدم بوده اند .

 

تشکیل انجمن های نظارت انتخابات در شهرستان ها

انتخابات در بسیاری از شهرستان های کشور به سرعت جریان دارد و حتی در دو شهر بزرگ تاریخ اخذ رای نیز تعیین شده است .

روز سه شنبه 20 دی ماه سه روز دیگر اولین گروه رای دهندگان در شهر یزد به پای صندوق های آرا خواهند رفت و مدت سه روز برای اخذ رای تعیین شده است .

در کرمانشاه نیز اخذ رای از روز 23 دی شروع خواهد شد و در مدت سه روز پایان خواهد یافت.

با توجه به این که کرمانشاه و یزد از شهرهای بزرگ کشورند می توان استنباط کرد که مدت اخذ رای در هیچ یک از شهرستان ها بیش از سه روز به طول نخواهد انجامید و پس از آن بلافاصله قرائت آرا شروع خواهد شد.

اطلاعات گزارش داد : به زودی اخذ رای در اغلب شهرها شروع خواهد شد و طبق گزارش خبرنگاران ما انجمن های اصلی و حتی فرعی نظارت انتخابات در اغلب شهرستان ها تشکیل شده است .

کاندیداهای احزاب و منفردین نیز در شهرستان ها فعالیت های انتخاباتی خود را شروع کرده اند ولی هنوز کاندیداهای احزاب بخصوص کاندیداهای حزب ملیون صریحا و علنا اعلام نشده اند از این رو در برخی از شهرستان ها از حزب چندین کاندیدا به فعالیت پرداخته اند و هر یک خود را کاندیدای حزبی معرفی می کنند.

 

قرائت آرای انتخابات اطاق بازرگانی

از ساعت نه صبح امروز قرائت آراء انتخابات اطاق بازرگانی تهران شروع شد. قبل از قرائت آرا صندوق رای با حضور نمایندگان فرمانداری تهران و وزارت بازرگانی و بانک ملی و اعضای انجمن مورد بازرسی قرار گرفت.

شماره کل آرای ماخوذه 1699 برگ رای بود .

 

مذاکرات شاه و رئیس جمهور پاکستان در تهران

مارشال ایوب خان رئیس جمهور پاکستان در ساعت یازده ظهر 22 دی وارد تهران خواهد شد . رادیو کراچی گزارش داد که شاه در فرودگاه مهرآباد از رئیس جمهور پاکستان استقبال خواهد کرد و روسای دو کشور نزدیک یک ساعت گفت و گو خواهند کرد .

 

وضعیت اقتصادی کشور وخیم و بازرگانان در حال ورشکستگی

در آخرین روزهای هفته گذشته یکی از بازرگانان چای ورشکست شده و متواری گردید ، یکی از تجاری که در معاملات آهن نقش اساسی بازی می کرد به نام حبیب الله بهروز نیز ورشکست گردیده و گفته می شود به این ترتیب رکورد ورشکستگی های اخیر بازار شکسته شده است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.