15 دی ماه 1339

15 دی ماه 1339

کارفرمایان مسئول سوانح کارگاه های خود هستند/آمریکا پایگاه خود را در کوبا حفظ می کند !/وضعیت بد بیمارستان ها در تهران/قدیمی ترین محله تهران را خراب می کنند/فعالیت انتخاباتی تجار به اوج رسید/انتخابات تهران شروع خواهد شد/تدبیر دولت برای بی طرفی در انتخابات !/نگرانی ها آغاز شد ؛ این بار از شاهرود !

15 دی 1339

کارفرمایان مسئول سوانح کارگاه های خود هستند

وزارت کار طی اطلاعیه ای به منظور جلوگیری از سوانحی که در کاخانجات ممکن است پیش آید تاکید کرد : از این به بعد کارفرمایان مسئول سوانح کارگاه های خود هستند و در صورت مشاهده نواقصی در کار باید راسا کارگاه خود را تعطیل کرده و مراتب را به وزارت کار اطلاع دهند .

 

آمریکا پایگاه خود را در کوبا حفظ می کند !

به گزارش یونایتدپرس و خبرگزاری فرانسه دولت آمریکا اعلام کرد به رغم قطع رابطه با کوبا پایگاه دریایی عظیم خود را در گوانتانامو واقع در آن کشور حفظ خواهد کرد !

مقامات آمریکایی می گویند قطع رابطه با رژیم کوبا تاثیری در وضع پایگاه نخواهد داشت ولی سایر آمریکائیان مقیم کوبا آن کشور را ترک می گویند .

نیروی دریایی آمریکا وعده داده است که به زودی اعلامیه ای درباب اوضاع کوبا انتشار دهد . این اعلامیه مربوط به پایگاه گوانتانامو خواهد بود که 10 هزار تن آمریکایی شامل متخصصین و کارگران غیرنظامی و ملوانان و تفنگداران دریایی در آن به سر می برند . 

 

وضعیت بد بیمارستان ها در تهران

اطلاعات در سرمقاله امروز نوشت : تهران به نسبت جمعیتش بیمارستان ندارد ، بیمارستان های دولتی به واسطه کثرت مراجعات حتی بیماران سخت را جواب می دهند و چه بسیار دیده شده که در سرسراها بیمار خوابانده اند ، با چنین احتیاجی که تهران به داشتن بیمارستان خاصه بیمارستان های مجهزی که تمام وسایل کار در داخل آن فراهم آمده و بیمار احتیاج به مراجعات آزمایشگاهی و رادیولوژی در خارج نداشته باشد اطاق خالی هرگز نخواهید داشت .

تهران با دو میلیون جمعیت [ زمستان 1339] خود نیازمند حداقل 20 هزار تختخواب است در حالی که بیش از 4500 تختخواب وجود ندارد و باید در نظر گرفت که قسمت زیادی از بیماران مریضخانه های دولتی را مردم شهرستان ها تشکیل می دهند و بدین سبب هر چه بر تعداد بیمارستان های خصوصی و دولتی افزوده شود مورد احتیاج است .

 

قدیمی ترین محله تهران را خراب می کنند

روزنامه اطلاعات طی گزارشی در شماره امروز خود نوشت : محله عودلاجان را خراب می کنند می خواهند بر روی این محله قدیمی یک شهر جدید و آن هم بر ای کارمندان احداث نمایند. تا به حال بارها از این حرف ها زده اند و کار به جایی نرسیده است این بار خیلی جدی می گویند و تصور می رود که این نقشه اجرا شود .

این گزارش می افزاید :روزگاری تهران فقط 4 محله بیشتر نداشت که مهم ترین آن ها عودلاجان بود ، عودلاجان هم محله مستبدین بود و هم مشروطه خواهان.

 

فعالیت انتخاباتی تجار به اوج رسید

امروز آخرین روز اخذ آرای انتخابات اطاق بازرگانی تهران بود و به همین علت فعالیت دسته های مختلف و کاندیداهای جدید زیادتر شده بود .

در کریدور انجمن نظارت پیش بینی می شد که 4 نفر از کاندیداهای جدید به طور قطع انتخاب می شوند.

در خارج از محل اخذ رای در بازار و شرکت های بازرگانی نیز فعالیت زیادی دیده می شد کاندیداها برای افزایش رای خود از دوستان و آشنایان بازرگان و شرکت ها دعوت می کردند به اطاق بازرگانی بیایند و رای بدهند به همین علت امروز بازرگانان دسته دسته به پای صندوق رای می رفتند و هر دسته که وارد محل اخذ رای می شد معلوم بود مربوط به کدام یک از کاندیداها می باشد .

کاظم کورس سخنگوی انجمن در مورد شمارش آرا اظهار داشت : شمارش آرا از صبح شنبه آغاز خواهد شد و ممکن است دو تا سه روز ادامه پیدا کند .

 

انتخابات تهران شروع خواهد شد

امروز نیز دستور شروع انتخابات نزدیک ده حوزه دیگر انتخاباتی از طریق وزیر کشور صادر شد . بدین ترتیب تاکنون انتخابات در متجاوز از 80 نقطه کشور آغاز گردیده است .

در تلگرافی که از طرف وزیر کشور به فرمانداری ها و بخشداری ها مخابره شده دستور داده شده که در اجرای ماده 14 قانون انتخابات نسبت به تشکیل انجمن نظارت انتخابات اقدام کند .

امروز نیز دستوری از طرف وزارت کشور در مورد شروع انتخابات تهران به فرمانداری تهران صادر شد ولی گفته می شود دستور شروع انتخابات تهران پس از پایان انتخابات اطاق بازرگانی در هفته آینده داده خواهد شد.

امروز در حزب مردم کسب اطلاع شد که اواسط هفته آینده اسامی کاندیداهای تهران و تبریز منتشر خواهد شد.

در مورد کاندیداهای حزب ملیون در تهران و شهرستان ها محافل حزب امروز کاملا سکوت کرده بودند.

 

در ادامه این گزارش آمده است : حزب ملیون با توجه به نکات فوق بعنوان یک حزب پیشرو و مترقی که باید با شایستگی تمام رهبری و هدایت مردم را در امور اجتماعی به عهده بگیرد برنامه وسیعی برای انتخابات همه کشور بخصوص تهران طرح نموده و اجرا خواهد کرد و از همه مردم خواهد خواست تا در انتخابات شرکت کنند و به کاندیداهای شایسته حزب رای دهند و از آن به بعد دیگر وظیفه ما است که با شرکت فعالانه خود به این دعوت بزرگ میهنی پاسخ گوئیم .

 

تدبیر دولت برای بی طرفی در انتخابات !

می گویند ممکن است که انتخابات چند شهرستان پس از تشکیل مجلس و حصول اکثریت انجام گیرد و به همیین جهت دستور انتخابات این نواحی صادر نشده است و در دستور بعدی نیز صادر نمی گردد !

این اقدام بدین خاطر است که دولت بتواند با تسلط و بی طرفی بیشتری انتخابات این چند شهرستان را عملی کند .

 

نگرانی ها آغاز شد ؛ این بار از شاهرود !

روزنامه فرمان در گزارشی اعلام کرد : چند روزی است که از طرف معتمدین محلی و افراد سرشناس و طبقات مختلف مردم شاهرود تلگرافاتی به تهران مخابره می شود این تلگرافات از نگرانی و عدم رضایت وجوه طبقات مردم شاهرود حکایت می کند و علت نگرانی آنان این است که آقای علی وثوق فرزند وثوق الدوله عاقد قرارداد 1919 و برادر زن علی امینی هوس کرده اند به حمایت خواهرشان که دارای چند پارچه ملک در شاهرود هستند از این شهرستان کاندیدا شوند!

این گزارش ادامه می دهد : علی وثوق در شاهرود مورد لطف و محبت مردم نیستند زیرا مردم این شهرستان از خانم عضدی همشیره آقای وثوق به هیچ وجه رضایت و دلخوشی ندارند و تعدیات مالکانه این خانواده که حتی آب را بر روی مردم و کشاورزان شاهرود بسته اند همواره مایه ناراحتی طبقه کشاورز و مردم فقیر شاهرود بوده است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.