آیا خطایی از ما سر زده؟

آیا خطایی از ما سر زده؟

اعلیحضرت نزدیک به ساعت ده صبح بود که مرا احضار فرمودند و خواستند سولیوان را احضار کنم و به او اجازۀ شرفیابی دهم. سولیوان در ساعت مقرر به کاخ نیاوران آمد و او را برای شرفیابی آماده ساختم. اعلیحضرت، پس از شرفیابی سفیر، با وی صمیمانه برخورد کردند.

27 مهر ماه 1357

دیدار با سفیر آمریکا

اعلیحضرت نزدیک به ساعت ده صبح بود که مرا احضار فرمودند و خواستند سولیوان را احضار کنم و به او اجازۀ شرفیابی دهم. سولیوان در ساعت مقرر به کاخ نیاوران آمد و او را برای شرفیابی آماده ساختم. اعلیحضرت، پس از شرفیابی سفیر، با وی صمیمانه برخورد کردند. با لحنی گله‌آمیز تمام ناآرامی‌های چند ماهه اخیر و علت آن را برشمردند و اضافه کردند که همۀ این عوامل به قدری پیچیده است که در وهلۀ اول دست توطئه‌ای خارجی را در این تظاهرات در کار می‌‌بینم. اعلیحضرت فرمودند: «فقط ک.گ.ب قادر به هماهنگ ساختن چنین تظاهرات یکدست است. من بدرستی می‌دانم که انگلیسی‌ها به دلیل مشکلاتی که با من دارند، نمی‌توانند ادامۀ سلطنت مرا تحمل کنند. اما می‌پرسم چرا سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) بر ضد ما دست به توطئه می‌زند؛ آیا خطائی از ما سر زده؟ آیا میان واشینگتن و مسکو توافق محرمانه‌ای صورت گرفته است؟» لحن اعلیحضرت بسیار غم‌انگیز و شکوه‌آمیز بود.

 

سولیوان، در پاسخ، ریشۀ نارضایی‌ها را بر شمرد و گفت: «مطمئن باشید دست سازمان سیا در کار نیست و پول در میان مردم پخش نمی‌کند.» اعلیحضرت فرمودند: «فقط شما به من بگویید واشینگتن از من چه می‌خواهد؟» سولیوان گفت: «مطمئن باشید واشینگتن از شما چیزی نمی‌خواهد.»

 

سولیوان پس از پایان مراسم شرفیابی، به اتاق من آمد و گفت: «شاه را هیچگاه چنین اندوهگین، افسرده و دلنگران ندیده بودم... »1

ضیافت وزارت امور خارجه به افتخار سفیر کبیر آمریکابا حضور دکتر عبدالحسین سمیعی وزیر علوم و آموزش عالی

شماره آرشیو: 1-857-747س

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.