12 دی 1339

12 دی 1339

با دستور نخست وزیر هنگام انتخابات نقل و انتقالات ممنوع شد/ادعای خنده دار سعودی ؛ قانون اساسی عربستان همان قرآن است !/بازی خطرناک آل سعود !/دوگل ملت فرانسه را تهدید به استعفا کرد/کوشش ایران برای جلب کشورهای آسیایی به توسعه روابط تجاری/عراق 20 برابر ایران خرما صادر می کند

با دستور نخست وزیر هنگام انتخابات نقل و انتقالات ممنوع شد

به موجب دستوری که از طرف نخست وزیر به وزارت خانه ها صادر شد تا پایان انتخابات هرگونه نقل و انتقال روسای ادارات در شهرستان ها ممنوع خواهد بود .

دستور وزیر برای جلوگیری از اعمال نظر احتمالی کاندیداها و حفظ اصول بی طرفی از طرف دولت صورت گرفته است .

 

ادعای خنده دار سعودی ؛ قانون اساسی عربستان همان قرآن است !

خبرگزاری فرانسه گزارش داد عربستان سعودی قانون اساسی دیگری جز قرآن ندارد و غیر قابل قبول است که بتوان بعضی قوانین خارجی را به این کشور تحمیل کرد .

این توضیحات امروز توسط تلفن به روزنامه های بیروت داده شد . گفته می شود علت اصلی این که پادشاه عربستان سعودی طرح قانون اساسی را که توسط امیرطلال تهیه شده امضا نکرده همین امر است .

گفته می شود اینک ملک سعود با مشاورین خود مشغول بررسی امکان تدوین مقرراتی برای سازمان اداری جدید عربستان سعودی است . بموجب اخباری که با تلفن به بیروت رسیده آرامش در عربستان سعودی حکمفرما است و سانسور شدیدی برای مطبوعات برقرار شده است .

همچنین گفته می شود که پادشاه عربستان علاقمند بوده است که امیرفیصل معاونت نخست وزیری را عهده دار گردد ولی وی قبول نکرده است .

خبر دیگر این که ملک سعود پادشاه عربستان که اخیرا مقام نخست وزیری آن کشور را نیز به عهده گرفته است به شاهزادگان سعودی دستور داد که از ترک خاک عربستان خودداری کنند .

امیرفیصل و دیگر شاهزادگان سعودی تصمیم خود را برای خروج فوری از عربستان به آگاهی ملک سعود رسانیده اند ولی وی درخواست آن ها را نپذیرفته است .

 

بازی خطرناک آل سعود !

روزنامه اطلاعات در تحلیلی نوشت : ملک سعود برادر توانای خود امیرفیصل و کابینه او را معزول کرده است . این اقدام نتیجه نهایی مبارزه ای بود که مدت دو سال بر سر قدرت بین دو برادر وجود داشت . این مبارزه پس از 5 سال تمام تبذیر و اسراف که کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده از دو سال قبل با زمامداری امیرفیصل آغاز شد .

در آن موقع به نظر می رسید در روابط عربستان سعودی و جمهوری متحده عربی که می خواهد در میان اعراب نقش برادر بزرگتر را بازی کند نیز وضع وخیمی پیش آمده بود .

گفته می شود که ریشه این اختلاف بر سر مخارجی است که از طرف دستگاه سلطنتی می شود ، فیصل برای مدت دو سال به شدت مخارج سلطان را کنترل می کرد و ظاهرا ملک سعود از سهمی که در سال آینده از عواید کشور برای او در نظر گرفته بودند ناراضی بود . قرار بود 5 روز قبل بودجه کشور انتشار یابد ولی تا امروز از این بودجه خبری در دست نیست .

با بازگشت سلطان در راس قدرت مسلم است که کارها از نقطه نظر وی جریان خواهد یافت ولی باید دانست که وی نقش خطرناکی را بازی می کند .

ملک سعود با جدا شدن از برادر خویش در کنار عناصر اصلاح طلب و ترقیخواه آن طور که امروز در سعودی وجود دارند قرار گرفته است ! با این کار سلطان سعودی درست از اشخاصی حمایت می کند که طرفدار تغییر رژیم کهنه کشور هستند ، کلیه گام های اصلی این رژیم دستگاه سلطنتی ، قدرت مطلقه آن و استفاده از منابع عظیم درآمد کشور است .

کابینه جدید ترکیبی از درباریان و ترقی خواهان جوان است . در این کابینه سه تن از برادران کوچک ملک سعود و یکی از پسران او شرکت دارند که سن همگی آنان از 30 سال کمتر است ، 6 وزیر غیر درباری نیز در کابینه شرکت دارند که 5 تن از آنان مشهور به داشتن افکار نو هستند . یکی از وزرا شیخ عبدالله طریقی وزیر نفت و معادن است که در این زمینه از سخنگویان ناسیونالیست منافع اعراب به شمار می رود .

کابینه ترکیب غیرمتجانسی به نظر می رسد ولی تصور می رود که حتی کمتر از کابینه فیصل بتواند تاسیسات سلطنتی را با همه شکوه و جلال آن حفظ کند . فیصل تلاش داشت که تاسیسات درباری را به صورت معقولی درآورد . وقتی کشور در آستانه ورشکستگی قرار داشت او یک برنامه صرفه جویی عرضه کرد ، جلوی واردات کالاهای لوکس را گرفت و مخارج سلطنتی را محدود نمود . او توانست برای اولین بار در کشور یک بودجه ملی به وجود آورد هنوز چند سالی از این موضوع نمی گذشت که پدر او سلطان عبدالعزیز ابن سعود هنگامی که قلمرو فئودالی خود را زیرپا می گذاشت وزیر دارایی او خزانه کشور را در انبانی بر پشت اسب به دنبال پادشاه می کشید . عایدات نفت این وضع را یکسره تغییر داد . روباه هوشیار صحرا قبل از مرگ خود در سال 1954 وضعی را که در پیش خواهد بود تشخیص داد و فیصل را وادار کرد که نسبت به برادر بزرگتر خود سعود سوگند وفاداری یاد کند .

 

دوگل ملت فرانسه را تهدید به استعفا کرد

ژنرال دوگل از ملت فرانسه تقاضا کرد که در رفراندوم 8 ژانویه سیاست او را درباره الجزایر مورد تصویب قرار دهند و اظهار داشت که فرانسه از جان و مال فرزندان خود در الجزایر نگاهداری خواهد کرد .

دوگل در نطق رادیو و تلویزیونی خود امپراتوری شوروی را متهم به استعمار و بهره برداری از 40 میلیون مردم آسیا و مسلمانان قفقاز کرد .

دوگل همچنین اعلام کرد اگر سیاست الجزایری وی مورد تصویب قرار نگیرد و مردم به رفراندوم رای مثبت ندهند ادامه وظایف ریاست جمهوری برای وی بسیار مشکل خواهد شد .

ناظران سیاسی عقیده دارند مقصود دوگل از ادای این جمله تهدید ضمنی به استعفا است و اگر رفراندوم پیروز نشود شاید رئیس جمهوری فرانسه مبادرت به کناره گیری کند . 1

 

کوشش ایران برای جلب کشورهای آسیایی به توسعه روابط تجاری

دولت ایران سعی دارد روابط بازرگانی خود را با کشورهای آسیایی توسعه دهد . به دنبال این خبر امروز اطلاع حاصل شد که کاردار سفارت هند علاقه دولت خود را به امضای موافقتنامه مبادله کالا با ایران به وزیر بازرگانی اطلاع داده است .

البته اقدامات دولت ایران در جلب هند به امضای موافقتنامه موثر بوده است و این اقدامات برای جلب سایر کشورهای آسیایی ادامه خواهد داشت .

دولت هند چندی پیش با اعزام نمایندگانی به ایران و چند کشور دیگر پیشنهاد بازار مشترک آسیایی را داد ، این پیشنهاد برای آن که کشورهای آسیایی به آن درجه از توسعه که آن ها را از واردات صنعتی اروپایی بی نیاز کند نرسیده اند فعلا قابل اجرا دانسته نشد ولی دولت هند که علاقه مفرطی به ایجاد این بازار دارد می تواند با امضای یک قرارداد بازرگانی با ایران ضمن توسعه روابط بازرگانی خود مقدمات تشکیل چنین بازاری را از لحاظ ایران در دوره ای که کشورهای آسیایی آماده تشکیل بازار مشترک آسیا شوند فراهم کند .

 

عراق 20 برابر ایران خرما صادر می کند

مقامات وزارت بازرگانی این روزها بار دیگر مسئله صدور خرما را تحت مطالعه قرار داده اند. طبق مطالعاتی که انجام شده صادرات خرمای ایران در سال گذشته 18 هزار تن بوده است و کوچک بودن این رقم هنگامی کاملا به چشم می خورد که معلوم شود صادرات خرمای عراق در سال گذشته برابر 350 هزار تن یعنی نزدیک 20 برابر ایران بوده است .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.