10 دی 1339

10 دی 1339

شاه : ایران خوشبخت ترین کشور آسیا است !/دولت به دنبال کمک های خارجی !/شهردار تهران با انتقال قلعه موافقت کرد/آیا بازار در آستانه ورشکستگی است ؟!/سقوط بازار خرمای ایران/افزایش 1218 درصدی تولید و صادرات نفت !/تلگراف وزیر کشور به استانداری ها و فرمانداری ها

10 دی 1339

شاه : ایران خوشبخت ترین کشور آسیا است !

در جلسه اخیر شورای عالی اقتصاد که روز شنبه گذشته در حضور شاه تشکیل یافت وی اوضاع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی یک یک کشورهای آسیایی را تشریح و با ایران مقایسه کرده و به این نتیجه رسید که ایران با در نظر گرفتن منابع عظیم و جمعیت کم و وسعت خاک و موقعیت جغرافیایی و ثبات سیاسی از همه کشورهای آسیایی خوشبخت تر بوده و بدین ترتیب می تواند رشد اقتصادی سریع تری در آسیا به دست آورد و رتبه درخشانی داشته باشد . 1

 

دولت به دنبال کمک های خارجی !

امروز کسب اطلاع شد که برنامه عمرانی سوم کشور بعد از تکمیل ممکن است در یک کنفرانس بین المللی با شرکت کارشناسان و نمایندگان کشورهایی که ممکن است در اجرای آن کمک نمایند مورد بررسی قرار گیرد .

یک مقام عالیرتبه سازمان برنامه گزارش می دهد از نظر آن که برنامه عمرانی سوم کشور حداکثر رشد اقتصادی ممکن را برای کشور در بر داشته باشد تنها سرمایه گذاری دولت کافی نیست و قسمتی از سرمایه گذاری باید به وسیله مردم و به کمک سرمایه های خارجی صورت گیرد . 2

 

شهردار تهران با انتقال قلعه موافقت کرد

ساکنین بخش بیست تهران و دروازه انجمن محلی این بخش تهران و اعضای شورای همکاری برزن بیست از فرود شهردار تهران تقاضا کردند از طرف شهرداری برای انتقال قلعه از مرکز شهر تهران اقداماتی به عمل آید .

آیت الله زنجانی در این جلسه گفت : مردم این محله خواسته مختصری دارند و آن عبارت است از انتقال قلعه که زندگی پرجمعیت ترین محلات شهر را به فساد می کشاند .

شهردار تهران در مصاحبه با اطلاعات با بیان این که انتقال قلعه کار آسانی نیست وعده مطالعه در این زمینه را داد ه و اظهار داشت : قول می دهم بساط قلعه را برچینم ! 3

 

آیا بازار در آستانه ورشکستگی است ؟!

بالاخره کار بازار و بازرگانان به دنبال بحران های اخیر به دوئل کشیده شده و برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران در این هفته یکی از بازاری ها در ازای طلب 35 هزار تومانی خود از القانیان مولتی میلیونر معروف و بانی بزرگترین آسمانخراش ایران در خیابان اسلامبول و مدیر عامل دهها و بیست شرکت بزرگ او را به دوئل دعوت کرده است .

بازاری مزبور که شهرت دارد سفته 35 هزار تومانی القانیان را از دست یکی از صراف ها خریداری کرد و گویا مشارالیه از این راه یعنی از خورد کردن سفته های معتبر در بازار امرار معاش می کرده است .

گفته شد با ادامه بحران بازار و نزدیک شدن شب عید در صورتی که بانک ها در تمدید سفته های بازاری ها تصمیم فوری اتخاذ نکنند به طور یقین بازار تهران به زانو در خواهد آمد و این ضربه بر پیکر اقتصاد کشور تاثیر کلی خواهد داشت .

شنیده شده است که این هفته در تبریز هم چند نفر ورشکسته شده اند و اکنون کار ورشکستگی از تهران به شهرستان ها کشیده شده است .

 

سقوط بازار خرمای ایران

به علت سقوط بازار خرمای ایران در خارج کمیسیونی به همین منظور در وزارت بازرگانی تشکیل شده است ، لزوم تجدید بسته بندی خرما و ارشاد تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت .

 

افزایش 1218 درصدی تولید و صادرات نفت !

در گزارش عملیات یک ساله اخیر شرکت ملی نفت نوشته شده است که میزان تولید نفت خام در سال گذشته متجاوز از 54 میلیون متر مکعب بوده و با مقایسه با محصول سال گذشته 1218 درصد افزایش تولید را نشان می دهد .

ضمنا پالایشگاه های آبادان و کرمانشاه در این مدت 5/17 میلیون متر مکعب محصول  داشته اند که 14 میلیون و 400 هزار متر مکعب آن صادر شده و 3 میلیون و 400 هزار متر مکعب در داخل به مصرف رسیده است رقم اخیر افزایش سریع مصرف مواد نفتی در کشور را نشان می دهد که 560 هزار متر مکعب یا 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است و این میزان افزایش تاکنون سابقه نداشته است .

در رقم صادرات نفت خام و تصفیه شده نیز در سال 1959 ، 13 درصد افزایش مشاهده می شود بدین طریق که در سال گذشته قدری کمتر از 34 میلیون متر مکعب نفت خام و متجاوز از 16 میلیون متر مکعب نفت تصفیه شده به وسیله شرکت ها صادر شده است و در نتیجه رقم کل صادرات در حدود 50 میلیون متر مکعب بالغ گردیده که معادل 5 میلیون و 700 هزار متر مکعب از سال قبل بیشتر بوده است و در نتیجه ایران همچنان مقام ششم را از نظر تولید در دنیا حفظ کرده است .

 

تلگراف وزیر کشور به استانداری ها و فرمانداری ها

امروز تلگرافی از طرف تیمسار سپهبد علوی مقدم وزیر کشور به استانداری ها و فرمانداری ها صادر شد .

در بخشی از این تلگراف آمده است : به منظور این که در موقع شروع به امر انتخابات نمایندگان مجلس شورای ملی علل و جهاتی برای وقفه و رکود در انجام امر وجود نداشته باشد اعتبار لازم برای هر حوزه حواله شده و اوراق مطبوعات هم ارسال گردیده است و چون بعضی از حوزه ها هنوز وصول مطبوعات و اعتبارات ارسالی اعلام نگردیده مقتضی است وصول اعتبارات و آمادگی برای شروع انتخابات را با توجه به تمام موازین قانونی و انتظامی گزارش نمائید تا دستور قانونی صادر گردد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.