7 دی 1339

7 دی 1339

معافیت 4 دوره از مشمولین/چرا هزینه تحصیلی این ها را می پردازید؟!/وظیفه حکومت پرورش سیاسی ملت !/امیر فیصل کماکان ولیعهد خواهد بود/فرودگاه جزیره شیخ شعیب آماده می شود/فعالیت کاندیداهای اطاق بازرگانی آغاز شد/احضار مصدق و دکتر معظمی به دادسرای تهران/خبری از انتخابات نیست !/بوسه کارگران بر دست و پای شاه !

معافیت 4 دوره از مشمولین

امروز از طرف نظام وظیفه عمومی اعلام شد « به شکرانه ولادت ولیعهد1مشمولین عادی و دیپلمه متولد 1312 تا 1315 بخشوده شدند »

به همین مناسبت 7 هزار سرباز متکفل که به علت غیبت به خدمت اعزام شده بودند از بقیه خدمت معاف و مرخص می شوند .

 

چرا هزینه تحصیلی این ها را می پردازید؟!

اطلاعات در سرمقاله امروز خود به نقل از یک مخاطب نوشت : وقتی دولت قدرت مالی ندارد پولی که الان می تواند بسیاری از دردها را علاج کند حقوق معلم ها را تامین نماید دبستان های بی آموزگار را از تعطیلی و سرگردانی کودکان نجات دهد چرا باید خرج تحصیل سرپرستی ها و کمک خرج تحصیلی دانشجویانی شود که دسته دیگری از فرزندان ما در خارج بگویند این پول ها به هدر می رود و به مصرف حقیقی و به شاگردانی که زحمت و مرارت می کشند نمی رسد بلکه حقوق و مزایا و کمک خرج تحصیلی به اعیان زاده ها ، نورچشمی ها و گل سرسبدها و آن هایی که توانایی دارند ولی خود را سربار پول مملکت کرده اند داده می شود .

نویسنده در پایان به نقل از این مخاطب آورده است : هزینه تحصیلی تنها به دانشجویانی داده شود که مستحق بوده و نمرات عالی کسب می کنند .

 

وظیفه حکومت پرورش سیاسی ملت !

داریوش همایون  در شماره امروز اطلاعات نوشت : اگر قرار است اجتماعی سرانجام به مرحله حکومت بر خود برسد جز با تمرین و آزمایش و کوشش امکان نخواهد داشت ، پرورش سیاسی یک ملت بزرگترین وظیفه ای است که می توان برای حکومت ها برشمرد و اهمیت آن از توسعه اقتصادی به هیچ وجه کمتر نیست .

همایون نوشت : ما در تاریخ معاصر خود دورانی را تجربه کرده ایم که در آن رشد اقتصادی سریع و پرورش سیاسی ناچیز و حتی معدوم بود ، به یک ضربت کوتاه حتی رشد اقتصادی ما نیز 20 سالی به عقب افتاد زیرا مردمی که باید هرکاری را در دست بگیرند تربیت نشده بودند و ترس از حکومت هر آتشی را در وجودشان کشته بود از آزادی های بعدی خود کمترین بهره ای نتوانستند برد.

 

امیر فیصل کماکان ولیعهد خواهد بود

مقامات رسمی در ریاض اظهار داشتند که ملک سعود در نظر ندارد امیرفیصل برادر خود را که هفته گذشته از ریاست کابینه سعودی برکنار کرد از ولایتعهدی معاف دارد وی کماکان ولیعهد سعودی است .

 

فرودگاه جزیره شیخ شعیب آماده می شود

امروز اطلاع حاصل شد که فرودگاه جزیره شیخ شعیب از طرف شرکت های عامل نفت به زودی آماده پذیرفتن هواپیماهای باری و مسافری خواهد شد .

جزیره شیخ شعیب در جنوب بندر مقام است و شرکت های عامل نفت قرار است در آن دست به اکتشاف و استخراج نفت بزنند .

اگر در جزیره شیخ شعیب نفت به دست آید این جزیره مانند جزیره خارک یک بندر صادراتی خواهد شد بخصوص که جزیره شعیب از خارک بزرگتر و به مراکز مصرف نفت جهان نیز 400 کیلومتر از خارک نزدیک تر است .

 

فعالیت کاندیداهای اطاق بازرگانی آغاز شد

با انتشار آگهی آغاز انتخابات اطاق بازرگانی تهران از شب گذشته فعالیت انتخاباتی کاندیداها شدت یافت .

وام های جدید آمریکا اسفند داده می شود

امروز کسب اطلاع شد که وام 2/26 میلیون دلاری صندوق وام های عمرانی آمریکا و وام 15 میلیون دلاری بانک صادرات و واردات آمریکا در اسفند ماه در اختیار ایران گذاشته خواهد شد .

 

احضار مصدق و دکتر معظمی به دادسرای تهران

به قرار اطلاع در هفته گذشته آقایان مصدق السلطنه و دکتر معظمی به دادسرای تهران احضار شده اند .

خسرو روزبه در آخرین مراحل تحقیقاتی خود در مورد قتل رزم آرا اطلاعاتی در اختیار دادستانی ارتش گذاشته است که به موجب آن اطلاعات علاوه بر یک شبکه از حزب توده مصدق و معظمی و چند نفر دیگر از سران جبهه ملی نیز مستقیما در ترور رزم آرا دست داشته اند و چون بازپرس نظامی رسیدگی به این پرونده را در صلاحیت خود تشخیص نمی دهد پرونده به دادسرای تهران ارسال می شود و این دادسرا دستور احضار متهمین مذکور را صادر کرده است .

 

خبری از انتخابات نیست !

روزنامه فرمان در شماره امروز در گزارشی نوشت : هنوز خبری از انتخابات نیست همان طور که چند روز پیش نیز نوشته شده بود ممکن است این انتخابات تا 20 دی به تعویق بیفتد و از دیروز به این طرف شایعه انتشار لیست کاندیداها از طرف حزب ملیون نیز قوت پیدا کرده است .

 

بوسه کارگران بر دست و پای شاه !

روزنامه ها امروز گزارش دادند عصر دیروز شاه از دخانیات ایران و کارخانه های تازه این موسسه بازدید کرد .

مهندس شریف امامی نخست وزیر و وزیران دارایی و صنایع و معادن و کار شاه را در این بازدید همراهی می کردند .

در گزارش روزنامه ها با تاکید بر این که شاه خواستار رسیدگی به وضع غذا و بهداشت کارگران شدآمده است : کارگران در حالی که اشک شوق می ریختند دست و پای شاهنشاه را غرق بوسه کردند ! 2

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.