6 دی 1339

6 دی 1339

تجربه انتخابات باطل شده پیش روی انتخابات جدید !/دولت جدید آمریکا کمک خود به ایران را ادامه خواهد داد/مقدمات صدور نفت ایران به افغانستان فراهم می شود/تیمساری که معاون وزیر فرهنگ شد/وزیر فرهنگ از مجسمه شاه پرده برداری کرد !/جشنی که شعبان جعفری با حضور تیمسار بختیار برگزار کرد

تجربه انتخابات باطل شده پیش روی انتخابات جدید !

روزنامه مهر ایران در گزارشی نوشت : از قرائن چنین به نظر می رسد که جریان انتخابات مجلس شورای ملی دور از هر گونه هیاهو و جنجال خواهد بود .

این گزارش می افزاید : انتخابات باطل شده اخیر سوای هرگونه زیان این نتیجه بسیار بد را نیز داشت که هر شهر و استان جماعت و طوایف را به جان هم انداخت و انتخابات از مجرای صحیح انتخاباتی خارج گردید و بدون جهت در هر حوزه تخم نفاق و کینه کاشته شد .

در بخش دیگری از این گزارش آمده است : بحمدالله بر اثر تقاضا های مکرر ملت ایران اعلیحضرت شاهنشاه ابراز تمایل به بطلان انتخابات فرمودند و این امر انجام یافت و در نتیجه آن تخم های کینه و عداوت باررور نگردید و همه بر باد رفت و اکنون باز هم آئینه قلوب مردم از غبار ملال و کدورت مصفی شده است .

نویسنده گزارش در ادامه ضمن تمجید از دبیران کل دو حزب نوشته است : دبیران کل هر دو حزب از اساتید برجسته دانشگاه می باشند و در حقیقت همکار علمی هستند ، آقای پروفسور عدل مردی است که دوست و دشمن به مراتب صداقت و شرافت ایشان ایمان دارد و آقای دکتر امامی هم به همین نحو در جامعه معروفیت دارند.

نویسنده افزوده است : متاسفانه در هر دو حزب افرادی بودند که موجب آن جار و جنجال شدند و با نطق های تحریک آمیز مردم را به جان هم انداختند . اکنون هر دو حزب از افراد مزبور پاک شده است و زمینه مبارزات انتخاباتی کاملا معقول و اصولی فراهم آمده بحدی که ممکن است برای اولین بار کاندیداهای شکست خورده مانند ممالک مترقی به کاندیداهای پیروز تلگراف تبریک مخابره کنند .

 

دولت جدید آمریکا کمک خود به ایران را ادامه خواهد داد

مهندس خسرو هدایت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه که در راس یک هیئت اقتصادی برای مذاکره با مقامات آمریکا به آن کشور سفر کرده بود ساعت ده بعد از ظهر دیروز به تهران بازگشت .

وی امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : اصولا با تمام مقامات اقتصادی آمریکا مذاکره کردیم همه از اجرای برنامه تثبیت اقتصادی ایران اظهار خوشوقتی کرده موفقیت ایران را در اجرای این برنامه تبریک گفتند .

هدایت ادامه داد : مقامات اقتصادی وزارت خارجه آمریکا و صندوق وام های عمرانی آمریکا و بانک بین المللی ترمیم و توسعه و بانک صادرات و واردات این کشور همگی ضمن مذاکرات اعلام داشتند که حاضرند در حدود امکانات خود به اجرای برنامه های توسعه اقتصادی ایران کمک کنند .

وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه افزود : در مذاکرات احساس کردیم دولت جدید آمریکا نسبت به ایران و اجرای برنامه های توسعه اقتصادی ایران حسن نظر کامل خواهد داشت .

مهندس هدایت گفت : مذاکرات با صندوق وام های عمرانی منجر به موافقت و امضای قرارداد وام 2/26 میلیون دلاری شد که به مدت 17 سال و با بهره 5/3 درصد می باشد و به مصرف مخارج ریالی راه سازی منطقه غربی ایران خواهد رسید . مذاکراتی که با بانک صادرات و واردات آمریکا به عمل آمد برای دریافت 15 میلیون دلار وام بود که با آن موافقت شد که به مدت 8 سال و با بهره 5/3 درصد به ایران داده شود و هم ارز ریالی آن برای پرداخت مخارج طرح هایی که سازمان برنامه تعیین می کند در اختیار سازمان برنامه گذاشته خواهد شد .

سرپرست سازمان برنامه درباره تامین بقیه وام 80 میلیون دلاری مورد نیاز نیز گفت : در این مسافرت 2/41 میلیون دلار آن تامین شد و بقیه را نیز به تدریج در اختیار ایران خواهند گذاشت و قرار داد مربوط به این وام ها پس از تصویب دولت برای تصویب تقدیم مجلس خواهد شد .

 

مقدمات صدور نفت ایران به افغانستان فراهم می شود

امروز تایید شد که شرکت ملی نفت ایران برای تهیه مقدمات صدور نفت ایران به افغانستان اقدامات لازم را آغاز کرده است .

طبق قرارداد فروش نفت ایران به افغانستان هر وقت دولت افغانستان آمادگی مخازن خود را برای تحویل نفت ایران اعلام دارد یک ماه بعد ایران صدور نفت را آغاز خواهد کرد.

 

تیمساری که معاون وزیر فرهنگ شد

عصر دیروز یزدانفر معاون کل وزارت فرهنگ تیمسار سپهبد عبدالله عمیدی را به سمت معاون وزارت فرهنگ و رئیس سازمان تندرستی جوانان و تربیت بدنی به حضور شاه معرفی کرد .

 

وزیر فرهنگ از مجسمه شاه پرده برداری کرد !

دکتر صدیق وزیر فرهنگ که برای بازدید از محل دانشگاه پهلوی به شیراز رفته بود از این شهر عازم اصفهان شد .

وزیر فرهنگ ساعت 9 صبح امروز در دانشکده ادبیات حضور یافت و طی مراسمی با حضور عده ای از شخصیت ها و گروهی از مردم اصفهان از مجسمه شاه که در محوطه دانشکده ادبیات قرار داشت پرده برداری کرد .

 

جشنی که شعبان جعفری با حضور تیمسار بختیار برگزار کرد

بعد از ظهر دیروز جشن سالانه ورزشی جعفری در حضور سپهبد بختیار معاون نخست وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور و سفیر عراق و آقایان فرود شهردار تهران ، محمد علی مسعودی ، سرلشکر امیرصادقی ، تیمسار ماهوتیان ، حاج عظیمی کفیل سازمان تربیت بدنی و جمعی از شخصیت های کشوری و لشکری در محل باشگاه برگزار شد .

ابتدا ورزش باستانی با میان داری شعبان جعفری انجام شد که مورد توجه قرار گرفت و سپس جعفری ضمن نطق کوتاهی از خدمات سپهبد بختیار در راه اجرای منویات شاه به نیکی یاد کرد 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.