4 دی 1339

4 دی 1339

21 کارگر در تونل شموشک جان باختند/وزیر کشور جهت انتخابات با شاه دیدار کرد/سرمایه گذاری آلمان ها در صنایع ایران/غربی ها چشم به معادن ایران دوخته اند !

21 کارگر در تونل شموشک جان باختند

تلاش برای نجات کارگران محبوس تونل شموشک بی نتیجه ماند و 21 کارگر در این تونل خفه شده و جان باختند .

دولت به بازماندگان قربانیان این حادثه تسلیت گفت و برای تامین معیشت زندگی آن ها سازمان بیمه های اجتماعی اقدام کرد .

دو نفر از کسانی که برای نجات کارگران محبوس در تونل اقدام کرده بودند هنگامی که جنازه یکی از کارگران را بیرون می کشیدند در میان راه قربانی شدند .

علت خفگی کارگران از کار افتادن دستگاه رساندن هوای تازه به داخل تونل در نتیجه انفجار گاز تونل و نرسیدن هوای سالم بوده است .

ساعت 9 و 15 دقیقه دیروز کارگران در تونل حبس شدند و ساعت 5 و 15 دقیقه صبح امروز در حالی که در این مدت صدها نفر با وسائل مختلف برای نجات آن ها فعالیت می کردند جسد 16 نفر از محبوسین از تونل خارج شد .

 

وزیر کشور جهت انتخابات با شاه دیدار کرد

صبح امروز تیمسار علوی مقدم وزیر کشور در کاخ مرمر به حضور شاه رسید . این دیدار ساعت نه و نیم صبح تا ساعت 12 ظهر به طول انجامید .

گفته می شود که شرفیابی وزیر کشور مربوط به انتخابات بوده و احتمال دارد بعد از این شرفیابی وزارت کشور در مورد صدور دستور انتخابات اقدامات لازم را انجام دهد .

 

سرمایه گذاری آلمان ها در صنایع ایران

هیئت اقتصادی و فنی آلمان در بازگشت از ایران تصویر روشنی از نحوه سرمایه گذاری و کمک های فنی آلمان نسبت به صنایع ایران با خود به یادگار برده اند .

اشمیت لندرز مدیرکل وزارت اقتصاد آلمان و فولرات نماینده اتحادیه صنایع آلمان که اعضای برجسته این هیئت را تشکیل می دادند پس از ملاقات با شخصیت های اقتصادی ایران و مطالعه بازارهای ایران فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران آلمانی در ایران یافته اند بخصوص که زمینه همکاری صنعتی بین ایران و آلمان قبل از جنگ وجود داشته و بعد از جنگ نیز بعضی از صنایع آلمان رغبت زیادی به همکاری با ایران نشان داده اند.

 

غربی ها چشم به معادن ایران دوخته اند !

تاکنون از طرف کارشناسان ژاپنی و آلمانی مطالعاتی در اطراف معادن ایران به عمل آمده و گزارش های آن نیز تسلیم مقامات مربوطه وزارت صنایع و معادن شده است .

معادنی که در اطراف آن ها مطالعات تقریبا کاملی شده معادن ذغال سنگ و آهن کرمان می باشد این مطالعات بیشتر توسط کارشناسان آلمانی به عمل آمده است .

از طرف کارشناسان ژاپنی و کارشناسان دیگر نیز یک سلسله مطالعات مقدماتی در خصوص کیفیت و کمیت معادن سرب و روی و کرم و مس صورت گرفته و گزارش آن نیز تسلیم وزارت صنایع و معادن شده است .

کارشناسان ایتالیایی نیز بررسی هایی در باره وضع معادن ایران به عمل آورده اند .

بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات « سنگ های معدنی در حال حاضر یکی از اقلام صادراتی ایران می باشد و کارشناسان مزبور نیز به استناد بررسی های صورت گرفته می گویند اگر معادن ایران استخراج و صادر شود عواید ایران از صدور سنگ های معدنی کمتر از درآمد نفت نخواهد شد .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.