3 دی 1339

3 دی 1339

انفجار در معدن زغال سنگ شمشک/گزارش تهران مصور از یک فاجعه/امید به تجارت ایران و آمریکا !/دستور نخست وزیر درباره انتخابات صادر شد/ادعای خنده دار ؛ در عربستان رژیم مشروطه سلطنتی برقرار می شود !/اول انتخابات مجلس انجام خواهد شد

انفجار در معدن زغال سنگ شمشک

از بامداد امروز در نتیجه انفجار تونل معدن شمشک کارگران در تونل محبوس شده اند .

برای نجات کارگران چند اکیپ از طرف وزارت کار ، سازمان بیمه های اجتماعی ، کارگران و موسسات خیریه به شمشک اعزام شد .

از کلیه موسسات خیریه و شهرداری برای کمک و نجات کارگران استمداد شده است . علت واقعه هنوز روشن نیست ولی ظاهرا مربوط به انفجار یک مخزن حاوی اکسیژن بوده است .

معدن شمشک زیر نظر شرکت سهامی ذوب فلز سازمان برنامه اداره می شود . 

 

گزارش تهران مصور از یک فاجعه

بعد از واقعه دردناک انفجار دیگ بخار کارخانه بلور سازی بامداد که 14 قربانی و یکصد مجروح و مصدوم داشت حادثه دلخراش معدن شمشک دومین حادثه تاسف انگیزی است که در یک ماه اخیر روی داده و باعث مرگ عده ای از کارگران و بی خانمانی دهها خانوار شده است.

تهران مصور در باره این حادثه نوشت : در هر دو حادثه کسانی که مسئول حفظ جان کارگران بوده اند بی احتیاطی و بی اعتنایی کرده و اقدامات لازم را جهت جلوگیری از بروز سوانح به عمل نیاورده اند.

کارشناسان می گویند معدن زغال سنگ شمشک نقص فنی داشته است و لازم است از طرف مقامات قضایی و سایر مراجع مسئول در مورد تامین سلامت کارگران سایر معادن اقدامات لازم به عمل آید.

تهران مصور در تشریح ماجرا نوشته است : حادثه انفجار که هنوز به درستی علت آن مشخص نگردیده است در ساعت نه و ربع روز شنبه سه دی اتفاق افتاد و در آن وقت 19 کارگر در دل معدن مشغول کار بودند.

یکی از خبرنگاران اعزامی می گوید : قطعات متلاشی شده واگن ها در اثر انفجار به گوشه و کنار پرتاب شده بود و تا فاصله 300 – 400 متری اجساد کارگران دیده می شد.

 

امید به تجارت ایران و آمریکا !

هیئت بازرگانی آمریکا که اخیرا از مسافرت به ایران بازگشته اند از صاحبان تجارت و صناعت آمریکا درخواست کردند که به افزایش میزان تجارت با ایران توجه زیادی مبذول دارند .

هیئت مزبور که در ماه های سپتامبر و اکتبر سال جاری مدت 4 هفته در ایران به مطالعه و تحقیق پرداختند طی گزارشی به وزارت بازرگانی آمریکا خاطر نشان ساختنند که به فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری ثمربخش و افزایش مناسبات تجاری با ایران پی برده اند .

ببکاک رئیس بخش عمرانی شرکت « اریزونا پابلیک سرویس » که عضو هیئت اعزامی به ایران بود نیز اظهار داشت در مسافرت به خاورمیانه و ایران از شهرهای مهم دیدن کردیم و ضمن  این بازدیدها پی بردیم که مردم این منطقه به ماشین آلات ساخت آمریکا علاقه زیادی دارند. با این که قیمت این گونه ماشین آلات نسبت به کشورهای دیگر گران تر است استحکام و قدرت آن ها جلب توجه مصرف کنندگان را کرده است .

وی همچنین ضمن مصاحبه ای که با 140 نفر از تجار و صاحبان صناعت در ایران به عمل آورده به این نتیجه رسیده است که آن ها به آمریکایی ها اعتماد و اطمینان دارند .

تجار آمریکایی و مقامات اقتصادی این کشور که به ایران آمده بودند اعلام کرده اند که مناسبات تجاری با ایران افزایش خواهد یافت مشروط بر آن که شرایط مناسبی درباره اعتبارات پیشنهاد گردد و پرداختی ها با شرایط طویل المدت انجام گیرد .

 

دستور نخست وزیر درباره انتخابات صادر شد

نخست وزیر طی دستوری تاکید کرد : در این موقع که انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی آغاز می شود لازم می دانم مراتبی را برای توجه کامل مامورین دولت تذکر دهم .

اهم نکات مطرح شده در این دستور عبارتند از ؛

  1. دولت در اجرای قانون اساسی و بمنظور برقراری یکی از ارگان سه گانه مشروطیت مکلف و موظف است هرچه زودتر امر انتخابات را انجام دهد و به دوره فترت خاتمه بخشد .
  2. اصول نظر دولت عبارت است از بی نظری و بی طرفی کامل و رعایت نظم و انضباط و عدم مداخله و صرفا اعمال نظارت و اجرای صحیح قانون .
  3. از نظر دولت کاندیداهای حزبی و غیر حزبی تفاوتی ندارند.
  4. به جز مامورینی که قانون در امر انتخابات برای آنان وظایفی تعیین کرده است باقی مامورین حق ورود در کشمکش های انتخاباتی را ندارند .

 

ادعای خنده دار ؛ در عربستان رژیم مشروطه سلطنتی برقرار می شود !

روزنامه ها امروز نوشتند : وزیران جدید عربستان سعودی دیروز نخستین جلسه خود را در ریاض تشکیل دادند ، بیانیه ای را که قرار است فردا انتشار یابد مورد بررسی قرار دهند .

این بیانیه به ادعای مطبوعات سرآغاز یک انقلاب سفید واقعی در عربستان خواهد بود زیرا در آن برای نخستین بار استقرار یک رژیم قانونگذاری پارلمانی و در واقع رژیم مشروطه سلطنتی در عربستان اعلام خواهد شد .

 

اول انتخابات مجلس انجام خواهد شد

فرود شهردار تهران گفت : این که شایعه شده است دولت توجهی به انتخابات انجمن شهر ندارد به هیچ وجه صحیح نیست اگر این طور بود مرا به شهرداری نمی آوردند زیرا آن ها هم از روابط من با مردم با خبر هستند.

وی ادامه داد : علت تاخیر این است که علاقه شاهنشاه و دولت بر این بود که هیئت پنج نفری نظر خود را ظرف یک هفته درباره صلاحیت کاندیداهای انجمن شهر بدهد این عده گفتند که مدت یک هفته برای انجام تحقیقات لازم کافی نیست آن ها نظر دادند که از مدت قانونی یعنی سه ماه فرصت استفاده و نظر خود را بیان نمایند و دلیل آمدن من به شهرداری این است که تا تشکیل انجمن شهر مردم بی نماینده نمانند .

وی گفت : اینکه قرار بود اول انتخابات انجمن شهر بشود بعد شورای دولت متوجه اهمیت انتخابات شوری گردید و قرار شد اول انتخابات مجلس انجام شود و بعد از آن با فرصت کافی نمایندگان انجمن شهر انتخاب گردند .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.