1 دی 1339

1 دی 1339

وام تازه ایران از آمریکا !/افزایش قیمت میوه و تره بار/اضافه حقوق معلمین منتفی شد/آیا انتخابات به تعویق می افتد ؟/هدف شاه برای شهری کردن اکثریت مردم ایران !/ملک سعود ولیعهد خود را از کارها برکنار کرد/به دنبال انهدام مجسمه آتاترک صورت گرفت ؛ تظاهرات پای مجسمه متلاشی !/تکذیب ساخت بمب اتم توسط بن گورین/کندی : وظیفه ما کمک به کشورهای درحال توسعه است !

وام تازه ایران از آمریکا !

سفر مهندس خسرو هدایت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه به آمریکا به نتیجه مطلوب رسیده و بالاخره قرارداد پرداخت دو میلیارد ریال وام به ایران در واشنگتن به امضای طرفین رسیده است.

این وام از طرف صندوق وام های عمرانی آمریکا به ایران پرداخت می شود تا منحصرا به منظور جاده سازی در کشور مصرف گردد .

بر اساس گزارش روزنامه فرمان « طبق اطلاعی که داده شده است این اعتبار به مصرف ساختن 4 جاده در جنوب غربی و یک جاده در شمال خواهد رسید »

 

افزایش قیمت میوه و تره بار

در چند روز اخیر قیمت میوه و تره بار بنحو محسوسی افزایش یافته و گفته می شود علت این امر دخالت مجدد دلالان و میدان دارها در خرید و فروش و معامله آن ها است .

 

اضافه حقوق معلمین منتفی شد

موضوع اضافه حقوق معلمین مسکوت ماند ، گفته می شود دولت با کمبود اعتباری که برای تنظیم بودجه دارد با این اضافه حقوق معلمین موافق نیست .

در جلسه هفته گذشته هیئت دولت وقتی وزیر فرهنگ این مسئله را مطرح کرد نخست وزیر ضمن مخالفت با آن اظهار داشت دولت مشغول مطالعه است تا به زندگی عموم کارمندان دولت بنحوی که منجر به بالا رفتن هزینه زندگی نشود کمک به عمل آید .

 

آیا انتخابات به تعویق می افتد ؟

شایعه شده است که ممکن است انتخابات باز هم به تعویق بیفتد و حتی صدور دستور آغاز انتخابات در هفته آینده هم صورت نگیرد .

مقامات رسمی دیشب این شایعه را تایید نکردند و سکوت اختیار کردند در هر حال باید منتظر روزهای آینده بود .

 

هدف شاه برای شهری کردن اکثریت مردم ایران !

شاه گفت : در برنامه سوم توجه کافی به امر کشاورزی خواهد شد اکنون 75 درصد مردم کشور در دهات ایران زندگی می کنند و یا از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند .

وی ادامه داد : هدف ما این است که درست معکوس بشود ، یعنی 35 درصد از اهالی کشور در دهات  و به وسیله کشاورزی زندگی بکنند و سایرین در شهرها به وسیله صنعت و حرفه های دیگر.1

 

ملک سعود ولیعهد خود را از کارها برکنار کرد

ملک سعود پادشاه عربستان سعودی هنوز کابینه آن کشور را که جانشین امیر فیصل خواهد شد تشکیل نداده است .

به عقیده ناظرین سیاسی با در نظر گرفتن محبوبیت امیر فیصل در عربستان و اقداماتی که وی برای نجات کشور از ورشکستگی به عمل آمده تا تشکیل کابینه جدید کار آسانی نخواهد بود .

امیر فیصل برای بهبود وضع مالی کشور از مخارج دولت و شاهزادگان عربستان به میزان قابل توجهی کاست و در اوایل سال گذشته پروانه های ورود کالارا لغو کرد .

از چندی پیش اختلافاتی بین ملک سعود و امیر فیصل بروز کرد و ملک سعود در صدد برآمد بار دیگر قدرت را در دست بگیرد .

گفتنی است ملک سعود پادشاه عربستان برادرش امیرفیصل ولیعهد و نخست وزیر عربستان را برکنار کرده و قدرت را به خود اختصاص داده است . کلیه تشکیلات دولت سعودی و وزیران کابینه تغییر کرده است و لذا از این پس پادشاه خود نخست وزیر خواهد بود . 2

 

به دنبال انهدام مجسمه آتاترک صورت گرفت ؛ تظاهرات پای مجسمه متلاشی !

خبرگزاری فرانسه امروز گزارش داد بعد از ظهر امروز چند هزار نفر از مردم ترکیه در پای بنای یادبود آتاترک که دوشب قبل توسط عده ای ناشناس متلاشی گردید اجتماع کردند .

ژنرال مدن اوغلو عضو کمیته وحدت ملی در برابر انبوه جمعیت پیام ژنرال گورسل رئیس دولت ترکیه را قرائت کرد .

ژنرال گورسل در این پیام وفاداری رهبران ترکیه ای به اصول آتاترک خاطرنشان کرده و از این که عده ای ناشناس بنای یادبود آتاترک را منهدم ساخته اند اظهار تاسف کرد . 3

 

تکذیب ساخت بمب اتم توسط بن گورین

امروز منابع موثق اسرائیل تایید کردند که اسرائیل از یک سال قبل مشغول ساختن تاسیسات یک رآکتور اتمی 14 هزار کیلوواتی است .

بن گورین نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه رسما اعلام کرد که ساختمان راکتور اتمی اسرائیل ظرف سه یا چهار سال آینده پایان می یابد ولی خبر ساخت بمب اتمی را تکذیب کرد .

منابع اسرائیلی می گویند این راکتور فقط برای مقاصد صلح آمیز استفاده خواهد شد و هرگز اسرائیل درصدد تهیه و ساختن بمب اتم نیست . 4

 

کندی : وظیفه ما کمک به کشورهای درحال توسعه است !

کندی رئیس جمهور منتخب آمریکا گفت : ضرورت تنظیم یک برنامه کمک اقتصادی وسیع و طویل المدت یک اساس و پایه معقول و سودمند دارد یعنی به مصلحت آمریکا است که ما و فرزندان ما در دنیای آزاد و مستقل و جامعه هایی باز زندگی کنیم و هر جامعه ای رژیم دمکراسی را که مورد علاقه اش هست دنبال کند.

وی طی سخنانی افزود : در کشورهای توسعه نیافته دشمن ما شوروی و بازرگانی شوروی نیست بلکه فقر و ناامیدی و سکون و رکود و فکر این که تنها شیوه های دیکتاتوری است که می تواند یک جامعه فقیر کشاورزی را در مسیر رشد و ترقی مداوم قرار دهد دشمن ما می باشد ، باید به ثبوت برسانیم که رشد و ترقی اقتصادی و آزادی می تواند کنار هم پیش بروند . 5

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.