مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالروز رحلت آیت الله طالقانی(ره)

مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالروز رحلت آیت الله طالقانی(ره)

ستاد بزرگداشت آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز درگذشت ایشان سلسله مراسمی را در مکانهای مختلف ترتیب داده است که به قرار زیر می باشد. از عموم علاقه مندان دعوت می شود تا در این مراسم حضور به عمل آورند.

 

به مناسبت سی و هفتمین سال رحلت آیت الله سید محمود طالقانی نخستین امام جمعه تهران و به منظور تجلیل از این چهره برجسته انقلاب اسلامی، جلسات بزرگداشتی در روزهای 17، 18 و 20 شهریور ماه برگزار می شود.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، ستادبزرگداشت آیت الله طالقانی به مناسبت سی وهفتمین سالگرد درگذشت این عالم مجاهد جلسات بزرگداشتی را در تهران  و طالقان برگزار می کند. نخستین مراسم بزرگداشت 17 شهریور ماه بعد از نماز مغرب وعشا در مسجد هدایت تهران برگزار خواهد شد.همچنین مراسم دیگری در طالقان، روستای گل برد زادگاه مرحوم طالقانی پذیرای مردم زادگاه این شخصیت بزرگوار خواهد بود. روز 20 شهریور ماه هم از ساعت 17 مراسمی در کتابخانه و بیت آیت الله طالقانی(ره) یاد و خاطره ایشان را گرامی می دارند.

 

آیت الله طالقانی در دوران انقلاب اسلامی، پس از آزادی از زندان نقش مهمی در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی و پیروزی انقلاب داشت و پس از پیروزی به ریاست شورای انقلاب اسلامی‌برگزیده شد و در انتخابات مجلس خبرگان قانونگذاری (12 مرداد 1358) از سوی مردم تهران به عنوان نماینده انتخاب شد.

 

در اوایل مرداد 1358 از سوی امام خمینی «ره» مأمور تشکیل نماز جمعه تهران شد و اولین و با شکوه‌ترین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌در پنجم مرداد به امامت ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

بعد از انتصاب به عنوان امام جمعه تهران، موفق به برگزاری پنج نماز جمعه شد که آخرین نماز جمعه به مناسبت فرا رسیدن سالگرد جمعه خونین 17 شهریور در بهشت زهرا و کنار مزار شهدا برگزار شد.

 

سرانجام در سحرگاه نوزدهم شهریور سال 1358 این عالم مجاهد پس از سالها فعالیتهای علمی‌و مبارزات سیاسی علیه رژیم ستم‌شاهی و عمری تلاش خستگی‌ناپذیر در راه پیاده کردن احکام اسلام، بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

تهران، مسجد هدایت 95/06/17 بعد از نماز مغرب و عشاء
طالقان، روستای گل برد زادگاه 95/06/18 ساعت 17
کتابخانه و بیت آیت الله طالقانی(ره) 95/06/20 ساعت 17


مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.