توکلی: نیروهای طرفدار رضاخان نظامیهایی بودند که از انگلیس حقوق می‌گرفتند

توکلی: نیروهای طرفدار رضاخان نظامیهایی بودند که از انگلیس حقوق می‌گرفتند

انگلیس برای اداره کشورهای خاورمیانه 2 طرح داشت؛ طرح اول حمایتهای مالی و دفاعی از کشورها بود که این پیشنهاد مستلزم هزینه بود، به طور مثال آنچه در عراق اتفاق افتاد نزدیک به 30 هزار پوند هزینه داشت. پیشنهاد دیگری توسط وزیر جنگ انگلیس مطرح شد و آن هم این بود که ...

انگلیس برای اداره کشورهای خاورمیانه 2 طرح داشت؛ طرح اول حمایتهای مالی و دفاعی از کشورها بود که این پیشنهاد مستلزم هزینه بود، به طور مثال آنچه در عراق اتفاق افتاد نزدیک به 30 هزار پوند هزینه داشت. پیشنهاد دیگری توسط وزیر جنگ انگلیس مطرح شد و آن هم این بود که برای حفظ منابع خود دولتهای محلی را سرکار بیاورند که فاقد پایگاه اجتماعی باشند. در ایران رضا خانی را آوردند که پایگاه اجتماعی نداشت تنها نیروهای طرفدار او نظامیهایی بودند که از انگلیس حقوق می‌گرفتند.
 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ یعقوب توکلی در نشست تخصصی آمریکا و کودتای 28 مرداد با اشاره به اینکه در تاریخ نگاری با پدیده عجیبی روبه رو هستیم و کار هوشمندانه‌ای است که تاریخ نویسان انگلیسی به ثمر رسانده‌اند، گفت: با وجود اینکه در تاریخ معاصر کسی به اندازه وینستون چرچیل علیه ملت ایران ظلم نکرد اما وی در تاریخ معاصر ایران متاسفانه محبوبیت دارد اما هیچگاه نقش او مورد توجه قرار نگرفت.
 

وی افزود: وقتی نام کودتا مطرح می‌شود ذهنها به سمت روز‌ ولت می‌رود اما در اصل این چرچیل بود که کودتا را به اجماع آمریکا و انگلیس رساند.
 

توکلی گفت: مسئله دیگری که در دوره چرچیل بسیار مهم است اشغال ایران هیچ منافعی برای انگلستان نداشت جز با اینکه جنگ را از انگلستان به سمت روسیه تغییر دهد. وقتی جنگ را به سمت روسیه تغییر داد نتیجه این شد که بار جنگ به سمت روسیه تغییر پیدا کرد و با اشغال ایران، کشور ما تبدیل به پل پیروزی شد.
 

به گفته وی چرچیل کشور ما را اشغال کرد و به ایرانیان بی‌احترامی کرد و این بی‌احترامی و بی‌توجهی به حدی بود که محمدرضا شاه نتوانست در کتابش نام نبرد.
 

وی افزود: در نهضت ملی شدن صنعت نفت چرچیل دوباره قدرت گرفت، دولت دموکرات به رهبری ترومن در مناقشات با مارکسیست معتقد بود دولتهای ملی‌گرا می‌توانند سپری در برابر شوروی و مارکسیستها باشند و قبل از آنکه آیزنهاور روی کار بیاید تصمیم از طرف آمریکا برای کودتا وجود نداشت و بعد از انتخاب آیزنهاور و جمهوری خواهان چرچیل و ترومن به تفاهم رسیدند و مصدق این پیام را دریافت می‌کنند.
 

این نویسنده ادامه داد: علی امینی در خاطراتش نقل می‌کند که بعد از تفاهم چرچیل و ترومن من به دیدار مصدق رفتم و این هماهنگی را یادآور شدم که مصدق گفت: حالا چه کار باید کرد. گفتم. استعفا دهید او نپذیرفت. علی امینی به او گفت بعضی از بزرگان در اروپا وقتی که به بن‌‌بست خوردند دست به خودکشی می‌زنند که مصدق گفت خودکشی که بدتر از استعفا است تا جایی که علی امینی ذکر می‌کند هر دو بر سر این استیصال با هم گریستند.
 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بازخوانی کودتای 28 مرداد به جای اینکه به عوامل اجرایی بیندیشیم باید به سمت عوامل اصلی نشانه رفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.