قدرتهای بزرگ برای هیچ کشوری قابل اعتماد نیستند

قدرتهای بزرگ برای هیچ کشوری قابل اعتماد نیستند

به باور منوچهر محمدی درسهایی که می‌توانیم از کودتای 28 مرداد بگیریم این است که قدرتهای بزرگ برای هیچ کشوری قابل اعتماد نیستند و بعد از اینکه ماموریت تمام شد آن کشور و نیروهایش را لت و پار می‌کنند.

به باور منوچهر محمدی درسهایی که می‌توانیم از کودتای 28 مرداد بگیریم این است که قدرتهای بزرگ برای هیچ کشوری قابل اعتماد نیستند و بعد از اینکه ماموریت تمام شد آن کشور و نیروهایش را لت و پار می‌کنند.

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران،‌ وی که در نشست تخصصی آمریکا و کودتای 28 مرداد صحب می کرد با تقسیم دوره حکومت پهلوی از لحاظ نفوذ و وابستگی به قدرتهای خارجی به سه دوره ،‌ افزود: دوره قاجاریه دوره نفوذ بود اما در دوره رضا خان سلطه انگلیس کامل می‌شود، دوره دوم که با کودتای 28مرداد مواجه می‌شویم به دوره تزلزل سلطه می‌رسیم، شرایط جنگ جهانی و اشغال ایران موجب شد که هر قدرت جهانی به دنبال منافع خود در ایران باشد،‌ دوره سوم سلطه مجدد انگلیس و نفوذ آمریکا بود. چون در آن دوره انگلیس قدرت برتر جهان نبود.

 

وی ادامه داد: انگلستان در دوره تزلزل قدرتش، با توجه به سلطه‌ای که سالها قبل بر نفت ایران داشت قصد داشت نفود خود را در دست ندهد اگر آمریکا را دعوت کرد قصد داشت نفت را از دست ندهد. در آن دوره تاریخی تنها ایران نفت داشت هنوز در عربستان نفت کشف نشده بود، روسیه قصد داشت به نفت ایران دست پیدا کند و هم وصیت پطر کبیر را اجرا کند. آمریکا نیز دو هدف داشت نخست اینکه سهمی در نفت ایران پیدا کند و دوم به دنبال کمربندی در برابر شوروی ایجاد کند.

 

محمدی افزود: هرکدام از قدرتهای بزرگ شامل شوروی، انگلیس و آمریکا در داخل کشور نیروهایی داشتند. گروه 53 نفره به رهبری تقی ارانی جز نیروهای شوروی بودند که زمینه ایجاد حزب توده را به وجود آوردند. حزب توده ایران مارکسیست نبود چون هم سلطنت را محترم می‌شمردند و هم به شعائر دینی احترام می‌گذاشتند. توده‌اییهایی با گرایشهای مذهبی در حزب توده وجود داشت که شاخص‌ترین فرد آن جلال آل احمد بود.

 

به گفته وی توده انگلیسی نیز در حزب نفوذ کردند افرادی مانند باهری و الموتی جزء توده‌های انگلیسی بودند که به توده نفتی معروف شدند. انگلیسیها نیز از سالها قبل یک شبکه مخوف فراماسونری ایجاد کرده بودند و شرکت نفت ایران ـ انگلیس تنها به دنبال تولید نفت نبود بلکه مرکزی برای خرید نخبگان کشور بود. افرادی مانند متین دفتری و شاهپور بختیار را خریدند. اسناد وابستگی آنان بعدا در خانه سدان برملا شد.

 

این استاد دانشگاه گفت: اصل جبهه ملی در مجلس پانزدهم شکل گرفت. استیضاح کنندگان دولت ساعد، عضو حزب «دموکرات» به رهبری قوام السلطنه بودند که بعد‌ها از حزب جدا شدند و زمینه تشکیل جبهه ملی را فراهم کردند. این افراد گرایشهای آمریکایی داشتند.

 

وی افزود: حتی مهندس بازرگان و بزرگان ملی‌گرا معتقد بودند که ما از شوروی و انگلیسیها ضربه خوردیم و از آمریکاییها ضربه نخوردیم و آمریکا برای اینکه به سلطه انگلیس بر نفت ایران پایان دهد به نیروی ملی کمک کرد. تنها نیروهای مستقل مذهبیها به رهبری آیت‌الله کاشانی بودند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر نفت ملی شد گلوله خلیل طهماسبی بود که نفت را ملی کرد تاکید کرد: در قرارداد گس- گلشائیان مصدق در پی آن بود که به جای لیر انگلیسی طلا بگیرد و رعب و وحشتی که گلوله طهماسبی ایجاد کرد، زمینه ملی شدن صنعت نفت را فراهم کرد. یک اتفاق دیگر که در امریکا رخ داد این بود که دموکراتها به جمهوری‌خواهان ریاست جمهوری را باختند. فرق دموکراتها و جمهوری‌خواهان این بود که دموکراتها مستقل از انگلیسیها عمل می‌کردند و با پیروزی جمهوری‌‌خواهان تضاد امریکا با انگلیس از بین رفت.

 

به گفته محمدی دکتر مصدق قصد داشت از تضاد قدرتها استفاده کند و موقعی که فهمید قدرتها به تفاهم‌ رسیدند فهمید که نمی‌ تواند ادامه دهد و باید قهرمانانه کنار برود. در حقیقت توافق کلی میان قدرتهای بزرگ اتفاق افتاد و این زمینه اختلاف بین نیروهای سیاسی در داخل کشور شد.

 

وی در پایان گفت: نه انگلیس‌ لعنت‌الله علیه و نه آمریکا‌ قابل اعتماد نیستند حتی روسیه امروز هم قابل اعتماد نیست و دیدیم در مسایل هسته‌ای به ضرر ما و به نفع آمریکا رای داد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.