حقانی: ارتباط با امریکا برخلاف عقیده انقلابی و استکبارستیزی انقلاب است

حقانی: ارتباط با امریکا برخلاف عقیده انقلابی و استکبارستیزی انقلاب است

بنا به تاکید مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران انقلاب اسلامی یک گفتمان نو در برابر غربیها ایجاد کرد اما از همان ابتدای انقلاب نیز برخی جریانات فکر می‌کردند باید با آمریکا روابط عادی داشت اما این برخلاف عقیده انقلابی...

بنا به تاکید مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران انقلاب اسلامی یک گفتمان نو در برابر غربیها ایجاد کرد اما از همان ابتدای انقلاب نیز برخی جریانات فکر می‌کردند باید با آمریکا روابط عادی داشت اما این برخلاف عقیده انقلابی و استکبارستیزی انقلاب است.
 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، نشست تخصصی آمریکا و کودتای 28 مرداد با حضور موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، منوچهر محمدی پژوهشگر انقلاب و استاد دانشگاه،‌ یعقوب توکلی استاد دانشگاه و نویسنده، محمدرضا کائینی تاریخ‌ پژوه و روزنامه نگار در دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری برگزار شد.
 

موسی حقانی در این نشست با اشاره به درگیری ایرانیان با بیگانگان به 180 تا 200 سال گذشته گفت: درگیری جدی کشور ما با آمریکا بعد از شهریور سال 1320 شروع می‌شود و بعد از جنگ جهانی دوم آمریکاییان به نتیجه می‌رسند که حضورشان در ایران لازم است.
 

بنا به تاکید وی تمام تلاش شاه این بود که به آمریکاییها بفهماند که اگر خواستار حفظ منافع خود در ایران هستند از شاه قدرتمند حمایت کنند. آمریکاییان در نهضت ملی صنعت نفت نقش دوگانه‌ای داشتند اول از نهضت ملی شدن صنعت نفت حمایت کردند و بعد به مخالفت با این نهضت و طراحی برای کودتای 28 مرداد با انگلیس همکاری کردند.
 

حقانی افزود: امریکا با رژیم پهلوی تا پیروزی انقلاب اسلامی ارتباط داشت و از شاه حمایت کرد،‌البته با برخی گروهها ارتباط داشت که حساسیت شاه را برانگیخت البته این رابطه عادی بود و آمریکاییها از شاه حمایت می‌کردند و حتی نتوانستند وقوع انقلاب اسلامی را پیش‌بینی کنند.
 

مدیرعامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک گفتمان نو در برابر غربیها ایجاد کرد، گفت: این گفتمان نو به ضرر آمریکاییها بود و همان ابتدای انقلاب نیز برخی جریانات فکر می‌کردند باید با آمریکا روابط عادی داشت اما این برخلاف عقیده انقلابی و استکبارستیزی انقلاب است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.